דלג לתוכן

דלקת כבד בילודים

Neonatal hepatitis
המומחים של Infomed מסבירים:
צהבת היא תופעה שכיחה ביילודים ושכיחה עוד יותר בקרב פגים.
רוב מקרי הצהבת ביילודים אינם מעידים על מחלה בכבד, אלא על חוסר בשלות מספקת של הכבד להפוך את הבילירובין הבלתי ישיר לבילירובין ישיר. הבילירובין הוא תוצר פירוק של ה-Hem שהוא המרכיב שאינו חלבוני של ההמוגלובין אשר נוצר מפירוק תקין של כדוריות הדם. הבילירובין שנוצר צריך להפוך בעזרת אנזים בכבד לבילירובין בלתי ישיר שהוא בעל תכונת מסיסות במרה, וכך הוא מופרש מהגוף. ליילודים מערכת אנזימית שאינה בשלה דיה, ובנוסף לכך אורך חיי כדוריות הדם קצר יחסית, לכן צהבת זו מאופיינת בעלייה של בילירובין ישיר בלבד, והיא חולפת בתוך 2-1 שבועות. צהבת מסוג זה מכונה צהבת פיזיולוגית. אצל תינוקות יונקים הצהבת יכולה להיות ממושכת יותר. בכל המצבים שתוארו תפקודי הכבד תקינים לחלוטין. מכיוון שאין כל פגיעה בכבד מומלץ להמשיך ולהיניק את התינוק ללא כל חשש.
העובדה שצהבת שכיחה מאוד ביילודים וברוב המקרים אינה מעידה על מחלה מחייבת ערנות גבוהה על מנת לגלות את מיעוט המקרים שבהם הצהבת מעידה על מחלה או על דלקת בכבד.
כאשר קיימת מחלה בכבד הבילירובין המוגבר ישיר בחלקו, מאחר שהכבד הפגוע אינו יכול להפריש אותו ולהיפטר ממנו בצורה תקינה.

ייתכנו גם מצבים של חסר אשר פוגעים בכבד, כמו חסר מלידה של בלוטת תריס. בחלק מהמקרים, על סמך אבחון מוקדם, ניתן לטפל על ידי הימנעות ממתן החומר הרעלני לכבד, על ידי מתן אנזים או תרופה שיפרקו אותו או ימנעו את הצטברותו. במצב של חסר בהורמון של בלוטת התריס מטפלים על ידי מתן הורמון זה.
למרות שצהבת ביילוד היא שכיחה וברוב המקרים היא תופעה פיזיולוגית וחולפת, במיעוט המקרים היא מהווה סימן למחלת כבד דלקתית, חסימתית או מטבולית. חשיבות רבה מיוחסת לאבחון מוקדם של מחלות אלה ולטיפול בהן על מנת למנוע נזק לכבד.

ד"ר רייף שמעון

המומחים שלנו לילדים

ילדים
ד"ר אבי ברכר רופא ילדים
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' יוסף עוזיאל מנהל היחידה לראומטולוגית ילדים בביה"ח מאיר
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר קרן גבע מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד, מנהלת את היחידה לנוירולוגית ילדים בבית החולים מאיר, כפר-סבא
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים>

מאמרים בנושא דלקת כבד בילודים

הצעת חוק: זכות ההורים להיות נוכחים בבדיקות היילוד במחלקה
הצעת חוק: זכות ההורים להיות נוכחים בבדיקות היילוד במחלקה
ברק מידן, מערכת אינפומד מאת: ברק מידן, מערכת אינפומד 15/07/2014

השבוע מועלית הצעת חוק הקוראת להסדיר את זכות ההורים לנוכחות במהלך בדיקות תינוק במחלקת היילודים. הצעת החוק מספקת מענה... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו