זיהומים בנרתיק (Vaginitis)

ראשי

תאורוגיניטיס הוא מצב דלקתי של הנרתיק הגורם להפרשה, לגרד או לכאב מקומי.
הסיבה היא בדרך כלל שינוי במאזן התקין של חיידקים בתוך הנרתיק או זיהום חיצוני. הגורם לווגיניטיס יכול להיות גם ירידה ברמות האסטרוגן בגיל הבלות.

הפנייה לקבלת טיפול רפואי מומלצת רק כאשר סימני וגיניטיס מופיעים בפעם הראשונה, כאשר ייתכן ומדובר במחלת מין וכאשר התסמינים אינם מתאימים לזיהום מפטרייה. אין צורך לפנות לרופא כאשר ברור כי מדובר בווגיניטיס על רקע זיהום מפטרייה והטיפול ניתן להשגה. ככלל, הזיהומים הווגינאליים אינם גורמים לסיבוכים. אצל נשים הרות Bacterial vaginosis ו-Trichomoniasis יכולים להיות קשורים בלידות מוקדמות. בנוסף, בזיהום מסוגים אלה יש מקום לבדוק גורמים אחרים למחלות מין.

פרופ' ראובית הלפרין

סימפטומים


התסמינים של וגיניטיס כוללים:
- שינוי הצבע, הריח והכמות של ההפרשה מהנרתיק;
- גרד או גירוי בנרתיק;
- כאבים בזמן קיום יחסי מין;
- כאבים בזמן מתן שתן;
- ייתכן דמם לדני קל;
יש לציין שבווגיניטיס מסוג Bacterial vaginosis מופיעה הפרשה לבנה-אפורה, בעלת ריח דוחה, המזכיר ריח דגים. הפרשה זו מתגברת לאחר קיום יחסי מין. זיהום מפטרייה מתאפיין בגרד ובהפרשה לבנה, סמיכה, המזכירה גבינת קוטג'. Trichomoniasis מתאפיינת בהפרשה קצפית ירקרקה-צהובה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המתאים ב-Bacterial vaginosis הוא באמצעות Metronidazole או Clindamycin בטבליות או בפתילה וגינאלית. זיהום מפטרייה מטופל בדרך כלל באמצעות משחה ובפטיליות וגינאליות מסוג Clotrimazole או Miconazole. זיהום עקשני יותר מפטרייה יכול להיות מטופל בטבליות מסוג Fluconazole או Ketoconazole. לעיתים יש צורך בטיפול מונע. Trichomoniasis מטופל בטבליות Metronidazole. ב-Atrophic Vaginitis מטפלים באמצעות תכשירי אסטרוגן למיניהם: משחות, טבליות וגינאליות, או טיפול מערכתי באסטרוגן. טיפול ב-Noninfectious Vaginitis כולל הימנעות מחומרים הגורמים לגירוי הנרתיק, כמו סבון ריחני, אבקת כביסה, תחבושות או טמפונים.

מניעה

מניעה של זיהום וגינאלי היא בעיקר על ידי הפחתה ברחצה חוזרת של אזור הנרתיק (משנה את מאזן החיידקים בנרתיק), על ידי הקפדה על לבישת קונדום (Condom) בעת קיום מגע מיני למניעת זיהומים העוברים ביחסי מין, אכילת יוגורט המכיל Lactobacillus ולבישת בגדים תחתוניים מכותנה.

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר הזרעה אאא 19/10/2020 22:15
  • ביצעתי עכשיו בדיקת היריון לאחר 14 יום ממועד אוביטרל (בשעה 22:00 בלילה) יצא שלילי ביום רביעי אמורה לבצע בדיקת דם 14 יום מההזרעה .. האם להספיד את החודש או שיש מצב שהבדיקת דם תראה אחרת והבדיקת היריון נעשה מוקדם מידי ולא בשתן של הבוקר

  • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים שאני 16/10/2020 13:06
  • שלום דר, היום ה16 למחזור. המחזורים שלי בדכ כל 28,29,30,31 ימים.. אני במעקב זקיקים על מחזור טבעי ביום א׳ נצפה זקיק 22 ממ, יום ג׳ זקיק 25 ממ, יום ה זקיק 26.5 רירית 9 ממ ללא נוזל בכל הבדיקות מבינה שצריכה כל רגע לבייץ השאלה שלי אם הזקיק לא גדול מידיי כדי לבייץ באופן תקין..

  • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 16/10/2020 20:22
  • במחזור טבעי אין בעיה גם עם זקיק 25. אם לא בצעת בדיקות דם קשה לדעת באופן מוחלט מתי הביוץ. לפעמים נותנים אוביטרל בשביל לתזמן את הביוץ.

  • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים שאני 19/10/2020 14:46
  • היי דר, רוצה לעדכן אותך שאתמול שוב ביצעתי מעקב אצל טכנאית והיא ראתה שאותו זקיק מוביל הפך לציסטה עכורה עם מחיצות עבות בתוכה בגודל 40*26 ממ. ובשיחה השניה נצפה זקיק בגודל 12 ממ. הרירית 10 ממ עם מעט נוזל. האם אני מסיקה מכך שבהכרח לא י/התרחש ביוץ החודש? האם יכול להפריע להרות חודש הבא? והאם צריכה להמשיך מעקב ו/או לעשות בדיקת פרוגסטרון כדי לדעת אם התרחש ביוץ... תודה רבה על המענה!!!

  • + הוסף תגובה
היה אני 19/10/2020 21:03
לוטיאניזציה מוקדמת איילת 19/10/2020 10:20
  • שלום, רציתי לדעת, איך מזהים לוטיאניזציה מוקדמת? מהם ערכי הפרוגסטרון שמעידים על כך?. במידה והייתה עליית LH והפרוגסטרון היה 2.2 בנוכחות זקיק שלא סיים הבשלה סופית. האם זה נקרא לוטינזיציה מוקדמת?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!