דלג לתוכן

פרכוס טוני-קלוני

Tonic clonic seizure
המומחים של Infomed מסבירים:
פרכוס טוני-קלוני הוא סוג של התקף אפילפטי אשר כונה בעבר גם "גרנד מל" (Grand mal).
החולה איננו שב מייד להכרה צלולה לאחר ההתקף, אלא מצוי במצב "בתר איקטלי", כלומר מצב שלאחר התקף: שריריו רפויים, מחוסר הכרה עדיין, ובשלבי החזרה להכרה הוא מבולבל. שינה ממושכת לאחר התקף היא תופעה שכיחה, ולאחר החזרה להכרה מופיעים כאבי ראש וכאבי שרירים.
פרכוס טוני-קלוני הוא סוג ההתקף העיקרי אצל כ-10% מחולי אפילפסיה. בחלק מהמקרים זה פרכוס טוני-קלוני ראשוני, המתחיל בו-בזמן בשתי המיספרות של המוח, כחלק מאפילפסיה כללית-ראשונית שהרקע שלה על פי רוב תורשתי. בשאר המקרים מדובר בפרכוס טוני-קלוני מישני, שתחילתו בהתקף אפילפטי מוקדי המופיע במוקד בקליפת המוח, ומתפשט לגזע המוח, ואז מעורר את השלב הטוני של הפרכוס הטוני-קלוני הכללי (הכללה מישנית). כמו כן, פרכוס טוני-קלוני מופיע אצל מרבית החולים החווים התקף אפילפטי, כתגובה להפרעה מטבולית (כגון ירידה חדה ברמת הגלוקוזה או הנתרן בדם) או טוקסית (כגון גמילה מאלכוהול). בזמן התקף טוני-קלוני עולים מתרשים האלקטרואנצפלוגרם (EEG) ממצאים אופייניים. ב-80%-60% מהמקרים ניתן למנוע פרכוסים טוניים-קלוניים בעזרת טיפול בתרופות נוגדות כפיון.
פרכוס טוני-קלוני, כשאר ההתקפים האפילפטיים, הוא אירוע מוגבל בזמן ומסתיים באופן עצמוני ללא טיפול.
הסכנות העיקריות בהתקף זה כוללות חבלות חיצוניות (כמו שברים, כוויות, חתכים), פגיעות חבלה הנגרמות מעצם הפעילות השרירית העזה והבלתי מאוזנת (שבר או פריקה), נשיכת לשון, ובמקרים נדירים סטטוס אפילפטיקוס, כלומר, פרכוסים ממושכים שאינם נפסקים עצמונית, בעלי השפעות רב-מערכתיות ומוחיות קשות המהווים מצב חירום רפואי.
אדם שאינו בעל ידע רפואי הנתקל בחולה עם פרכוס טוני-קלוני, אינו נדרש אלא להרחיק את החולה ממקורות סכנה או מסכנת חבלה אפשריים, להשכיבו על צידו ולהשגיח עליו כדי לוודא שההתקף אכן נסתיים תוך דקות ספורות והחולה שב בהדרגה להכרתו.

ד"ר אילן בלט

המומחים שלנו לנוירולוגיה

לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא פרכוס טוני-קלוני

התקף פרכוסי ואפילפסיה
התקף פרכוסי ואפילפסיה
ד"ר בעז וולר, נוירולוג מאת: ד"ר בעז וולר, נוירולוג 05/06/2013

פרכוס הוא ביטוי קליני ל'סערה חשמלית' במוח. עם זאת, לא כל הופעה של אותות חשמליים שאינם תקינים תגרום להתקף קליני. קיי... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו