דלג לתוכן

פרכוס טוני-קלוני

Tonic clonic seizure
המומחים של Infomed מסבירים:
פרכוס טוני-קלוני הוא סוג של התקף אפילפטי אשר כונה בעבר גם "גרנד מל" (Grand mal).
החולה איננו שב מייד להכרה צלולה לאחר ההתקף, אלא מצוי במצב "בתר איקטלי", כלומר מצב שלאחר התקף: שריריו רפויים, מחוסר הכרה עדיין, ובשלבי החזרה להכרה הוא מבולבל. שינה ממושכת לאחר התקף היא תופעה שכיחה, ולאחר החזרה להכרה מופיעים כאבי ראש וכאבי שרירים.
פרכוס טוני-קלוני הוא סוג ההתקף העיקרי אצל כ-10% מחולי אפילפסיה. בחלק מהמקרים זה פרכוס טוני-קלוני ראשוני, המתחיל בו-בזמן בשתי המיספרות של המוח, כחלק מאפילפסיה כללית-ראשונית שהרקע שלה על פי רוב תורשתי. בשאר המקרים מדובר בפרכוס טוני-קלוני מישני, שתחילתו בהתקף אפילפטי מוקדי המופיע במוקד בקליפת המוח, ומתפשט לגזע המוח, ואז מעורר את השלב הטוני של הפרכוס הטוני-קלוני הכללי (הכללה מישנית). כמו כן, פרכוס טוני-קלוני מופיע אצל מרבית החולים החווים התקף אפילפטי, כתגובה להפרעה מטבולית (כגון ירידה חדה ברמת הגלוקוזה או הנתרן בדם) או טוקסית (כגון גמילה מאלכוהול). בזמן התקף טוני-קלוני עולים מתרשים האלקטרואנצפלוגרם (EEG) ממצאים אופייניים. ב-80%-60% מהמקרים ניתן למנוע פרכוסים טוניים-קלוניים בעזרת טיפול בתרופות נוגדות כפיון.
פרכוס טוני-קלוני, כשאר ההתקפים האפילפטיים, הוא אירוע מוגבל בזמן ומסתיים באופן עצמוני ללא טיפול.
הסכנות העיקריות בהתקף זה כוללות חבלות חיצוניות (כמו שברים, כוויות, חתכים), פגיעות חבלה הנגרמות מעצם הפעילות השרירית העזה והבלתי מאוזנת (שבר או פריקה), נשיכת לשון, ובמקרים נדירים סטטוס אפילפטיקוס, כלומר, פרכוסים ממושכים שאינם נפסקים עצמונית, בעלי השפעות רב-מערכתיות ומוחיות קשות המהווים מצב חירום רפואי.
אדם שאינו בעל ידע רפואי הנתקל בחולה עם פרכוס טוני-קלוני, אינו נדרש אלא להרחיק את החולה ממקורות סכנה או מסכנת חבלה אפשריים, להשכיבו על צידו ולהשגיח עליו כדי לוודא שההתקף אכן נסתיים תוך דקות ספורות והחולה שב בהדרגה להכרתו.

ד"ר אילן בלט
  • פרכוס טוני-קלוני תסמינים

    ההתקף מתבטא באובדן הכרה, במעין צעקה לעיתים מייד בתחילתו, ובנפילה (אשר לעיתים קרובות נגרמת חבלה בעטיה). השלב הראשון הוא השלב הטוני, ובו התכווצות נוקשה של כל שרירי הגוף למשך 20-10 שניות, כולל שרירי הפנים, הגב והגפיים. לאחריו מופיע שלב קלוני המאופיין בהתכווצויות ובתקופות קצרות של הרפיית שרירים, לסירוגין הנישנים בקצב קבוע. תקופות ההרפיה שבין ההתכווצויות מתארכות בהדרגה לקראת סוף ההתקף. משך ההתקף כולו על פי רוב 2-1 דקות.
    בזמן ההתקף הטוני-קלוני האישונים מתרחבים, קצב הלב מואץ, לחץ-הדם עולה, הנשימה נפסקת זמנית ומופיע כיחלון. תופעות נוספות: ריור, נשיכת לשון או שפה לעיתים ואובדן שליטה על סוגר השתן ולעיתים אף על סוגר הצואה.

המומחים שלנו לנוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר יהודה ספקוטי
5.0
( 4 חוות דעת )
"דר ספקוטי מעבר למיקצועיות מרשימה. הינו אדם אנושי קשוב ואיכפתי. נסך בי בטחון ואמון. הלואי וכל הרופאים יהיו כמוהו."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר דוד אוריון מנהל מחלקה לשבץ מוחי ומחלות נוירווסקולרית, בי"ח שיבא, תל-השומר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא פרכוס טוני-קלוני

התקף פרכוסי ואפילפסיה
התקף פרכוסי ואפילפסיה
ד"ר בעז וולר, נוירולוג מאת: ד"ר בעז וולר, נוירולוג 05/06/2013

פרכוס הוא ביטוי קליני ל'סערה חשמלית' במוח. עם זאת, לא כל הופעה של אותות חשמליים שאינם תקינים תגרום להתקף קליני. קיי... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו