דלג לתוכן

שיעור יתר בנשים (Hirsutism)

טיפולים אסתטיים
3 דקות קריאה
אילנה בלום לובל אילנה בלום לובל מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, פירסמה למעלה מ - 100 מאמרים בעיתונות רפואית מובילה בארץ ובחו"ל. מחברת הספר "לרזות בחוכמה". 073-7586091
תופעת שיעור היתר בנשים מתחלקת לשתי תת קטגוריות עיקריות כתלות במקור לעודף השיער. כאשר הסיבה לשיעור היתר היא ממקור הורמונאלי התופעה נקראת הירסוטיזם
( (Hirsutism, ואילו במקרים בהם הגורם לבעיה הוא לא הורמונאלי, שיעור היתר יקרא: היפרטריכוזיס (Hypertrichosis). שיעור יתר בנשים מסוג היפרטריכוזיס מתאפיין בפזור כללי של שיער עדין על פני הגוף, יתכן יותר בידיים וברגליים. לרקע עדתי ותורשתי יש השפעה חזקה במקרה זה כמו גם לרמות מוגברות של הורמוני המין הזכריים בדם. לעיתים מצב זה עלול להופיע בנשים המטופלות בתרופות אשר מעודדות יצור הורמוני מין זכריים ביתר.
שעור יתר בנשים הנגרם עקב הפרשת יתר של הורמוני מין זכריים, מסוג הירסוטיזם (Hirsutism), מתאפיין בגידול יתר של שיער פנים, סנטר, צוואר, קו האמצע של החזה והבטן, גב עליון ותחתון, עכוזים וחלק פנימי של הירכיים. מרקם השיער הוא גס ושחור, ויכול להיות מלווה בהפרשה מוגברת של בלוטות החלב בעור ופצעי בגרות. כיוון שרגישות זקיקי השערה ובלוטות החלב שונים יתכנו מקרים בהם בולטים רק פצעי הבגרות, והופעת השיער מגיעה מאוחר יותר.

סימפטומים

תסמינים של שיעור יתר בנשים מתאפיינים בצמיחה מוגברת של שיער (המזכיר במראהו את שיער הקרקפת) באזורים כמו: שפה עליונה, סנטר, פאות הלחיים, סביב הפטמות או בטן תחתונה. שיעור יתר יכול להתפתח גם בגב, הכתפיים, אזור החזה ובטן עליונה. שיעור יתר נפוץ בעיקר בנשים בתקופת גיל ההתבגרות ובגילאים מאוחרים יותר. אם התופעה מתפתחת לפני גיל ההתבגרות ההסבר לכך יכול להיות הורמונאלי. מקרים מסוג זה חייבים לעבור ברור מקיף אצל רופא, כדי למנוע בעיות הורמונאליות בעתיד.

סיבות וגורמי סיכון

במקרים בהם שעור היתר הוא ממקור הורמונאלי (הירסוטיזם) זקיקי השיער עוברים גירוי יתר על ידי ההורמונים מסוג אנדרוגן, טסטוסטרון או הורמוני מין נוספים. אנדרוגנים הם הורמוני המין הדומיננטיים אצל גברים, ואילו בנשים בדרך כלל יש רמות נמוכות של אנדרוגנים. שיעור היתר בנשים יכול להיגרם על ידי רמות גבוהות באופן חריג של אנדרוגנים, או גירוי ביתר של הזקיק ברמות נורמאליות של ההורמון.
במקרים מסוימים רמות חריגות של אנדרוגן יתכנו בעקבות נטילת תרופות מסוג: progestins (אשר יכולות להימצא בגלולות למניעת הריון), סטרואידים אנדוגניים או תרופות המעודדות את הגוף בעקיפין לייצר רמות גבוהות של אנדרוגן. תרופות מסוג זה כוללות תרופות לטיפול בבחילה, סכיזופרניה, התקפים אפילפטיים, מיגרנות, הפרעה דו קוטבית, תוקפנות ויתר לחץ דם. 
לעיתים שיעור היתר בנשים יגרם כתוצאה מפעילות חריגה של השחלות, בלוטת יותרת הכליה או בלוטת יותרת המוח.
במקרים של שיעור יתר כתוצאה ממקור לא הורמונאלי היפרטריכוזיס (Hypertrichosis) דפוס צמיחת שיער הפנים שונה במעט. לדוגמה: שיערות בין הגבות, באזור המצח, הרקות ופאות הלחיים. שיעור זה יכול להיגרם בעקבות בעיות בבלוטת התריס ,אנורקסיה נרבוזה או משימוש ארוך טווח בתרופות.

אבחון ובדיקות

באבחון של שיעור יתר בנשים הרופא המטפל יתחקר אותך בנוגע להיסטוריה הרפואית שלך. עם דגש על מועד וסדירות המחזור החודשי. במידה ודפוס מחזור הווסת הינו תקין, ניתן לשלול מרכיב הורמונאלי לבעיה, ומקור התופעה הוא כנראה גנטי (תורשתי). במידה וישנה אי סדירות במחזור החודשי הסיבה לכך יכולה להיות נעוצה בתסמונת השחלה הפוליציסטית. שיעור יתר בנשים כתוצאה משינויים פתאומיים בסדירות המחזור החודשי, יכולים להיגרם גם מגידולים בשחלה, בלוטת יותרת הכליה או בבלוטת יותרת המוח.
הבדיקות המומלצות לאבחון של שיעור יתר בנשים הם:
בדיקת טסטוסטרון והורמונים אנדרוגניים נוספים.
בדיקות לזיהוי תסמונת השחלות הפוליציסטיות, גידולים בשחלה, גידולים בבלוטת יותרת הכליה ופרופיל הורמונאלי מלא לבדיקת תקינות רמות ההורמונים המופרשים מבלוטת יותרת הכליה וההיפופיזה.
רמת סוכר וכולסטרול בדם. רמות גבוהות מדי של סוכר (סכרת) וכולסטרול עשויות לגרום לשיעור יתר.
כתלות בתוצאות כל הבדיקות הנ"ל הרופא המטפל עשוי להורות על ביצוע בדיקות הורמונאליות נוספות על מנת לזהות את המקור ליצור ביתר של הורמון האנדורגן. לעיתים רחוקות יותר יהיה צורך בבדיקות דימות תהודה מגנטית של המוח (MRI), טומוגרפיה ממוחשבת (CT) סריקה של בלוטת יותרת הכליה או אולטרסאונד השחלות.

טיפולים ותרופות

ברגע שהגורם הספציפי לשיעור היתר מאובחן הרופא עשוי להמליץ על מספר טיפולים אשר יסייעו לטיפול התופעה ויפחיתו את רמות הורמון האנדרוגן בדם. לנשים אשר סובלות מעודף משקל, הפחתה משמעותית במשקל עשויה להפחית את רמות ההורמון ובכך לשפר מעט את תופעת שיעור היתר. טיפולים קוסמטיים מסוגים שונים יכולים לשפר עד מאוד את התופעה ולאפשר פתרון יעיל ונוח לנשים הסובלות מהבעיה.
במידה ותופעת השיעור קלה יחסית ניתן להיעזר במריטה, שעווה, קרמים להסרת שיער וגילוח (פחות מומלץ מהשאר כיוון שהוא מציע פתרון קצר טווח). טיפולים אלו עלולים לגרות את העור ודורשים מספר רב של חזרות, שעווה למשל צריכה להיעשות בתדירות של כל 4-6 שבעות וקבלת תוצאות משביעות רצון.
עבור תוצאות ארוכות טווח מומלץ לשקול טיפול לייזר, אינפרא אדום או טיפולי חום אשר הורסים את זקיק השערה ולא מאפשרים צמיחה מחודשת של השיער. הטיפול בלייזר נחשב ליעיל ביותר מבין כולם וניתן לשימוש על כל סוגי השיער והעור.
טיפולי אלקטרוליזה גורמים להרס הזקיק, ולא מאפשרים להצמיח שיערה חדשה, בזכות היכולת של השיטה להשתמש בחשמל על מנת לייצר מכת חום בתוך הזקיק. טיפולים אלו עשויים לגרום לרקמה צלקתית ולכן מומלצים פחות מאשר טיפולי הלייזר.
רופאים בתחום
ד"ר ורדה כצנלסון
ד"ר ורדה כצנלסון עור ומין
ד"ר האני ג'יריס
ד"ר האני ג'יריס עור ומין
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על שיעור יתר בנשים?
השאירו פרטים להתייעצות עם אילנה בלום לובל

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא שיעור יתר בנשים

דברים שכדי לדעת על טיפול הסרת שיער בלייזר
דברים שכדי לדעת על טיפול הסרת שיער בלייזר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/02/2010

דברים שכדי לדעת על טיפול הסרת שיער בלייזר לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

בניהולו של ד"ר גיל טאובר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו