דלג לתוכן

סעפת (Diverticulosis)

סעפת, דיברטיקולוזיס (Diverticulosis)
2 דקות קריאה
הסעיף הוא התבלטות (הרניאציה) של הרירית והתת-רירית דרך השריר הטבעתי של המעי הגס. הדבר קורה כתוצאה ממפל לחצים גבוה בין חלל המעי לדופן, מצב השכיח יותר בעולם המערבי בו התזונה דלה בשארית.

מחלת הסעפת של המעי הגס יכולה להסתמן באי-סדירות בפעולת המעיים, דמם מדרכי העיכול התחתונות, או בזיהום קשה במעי הגס. סעיפים במעי הגס הם תופעה נרכשת שכיחה בעולם המערבי. עד 50% מהאוכלוסייה המערבית בעשור השישי לחייה סובלת מסעיפים במעי הגס השמאלי. לרוב האוכלוסייה עם סעיפים במעי אין כל תלונות והם למדים על הימצאותם באופן אקראי. למיעוטם יש כאבי בטן לסירוגין, אי-סדירות בפעולת מעיים, או תפיחות הבטן. דמם מדרכי העיכול התחתונות שאינו מלווה בכאב, יכול להופיע ב-40%-15% מהאנשים עם סעפת, אך דמם משמעותי מופיע בפחות מ-5% מהאוכלוסייה עם סעפת. הדמם נובע מפגיעה מתמשכת לכלי הדם הסמוכים לפתח הסעיף.

זיהום של סעיף נובע מדלקת ובהמשך התנקבות של הסעיף. סיבוך זה קורה בכ-10% מהלוקים בסעפת וביטוייו הם כאבים ממוקדים בבטן שמאלית תחתונה המלווים בחום ולעיתים צמרמורת.

פרופ' רמי אליקים

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אמצעי האבחון של סעפת כוללים צילומי רנטגן של המעי הגס לאחר חוקן בריום בו מתמלאים הסעיפים בחומר הניגוד, צילומי CT של הבטן עם חומר ניגוד להם היכולת לאתר תהליך דלקתי בסעיף או קולונוסקופיה - צינור גמיש עם מצלמה בקצהו המוחדר דרך פי הטבעת ומדגים את פתחי הסעיפים.

טיפולים ותרופות

ההמלצה הטיפולית לאנשים עם סעיפים היא תזונה עשירה בתאית המקטינה את הלחץ הגבוה במעי הגס ותמנע היווצרות סעיפים נוספים. בחולים המדממים מסעיף, יש לאתר את מקור הדמם על ידי קולונוסקופיה או אמצעי דימות אחר ואם הוא אינו פוסק, לבצע טיפול על מנת להפסיק את הדמם.

אם הפעולה נכשלת, החלופה הנותרת היא ניתוח. החולה עם הסעיף המודלק צריך לקבל טיפול אנטיביוטי בדרך פומית או לתוך הווריד, בהתאם לחומרת מצבו הקליני. כאשר התהליך הדלקתי נישנה והוא מצריך טיפול אנטיביוטי נוסף, אזי ההמלצה היא לכרות בניתוח את הסעיפים או לבצע זאת באמצעות סיגמואידוסקופיה.
רופאים בתחום
ד"ר מרקוס יעקובוביץ
ד"ר מרקוס יעקובוביץ גסטרואנטרולוגיה
פרופ' שמעון רייף
פרופ' שמעון רייף גסטרואנטרולוגיה
ד"ר נידאל עיסא
ד"ר נידאל עיסא כירורגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של ד"ר דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו