דלג לתוכן

אנזים שריר הלב (Myocardial enzymes)

אנזים שריר הלב, אוטם שריר הלב, myocardial infarct (Myocardial enzymes) מחלות לב
2 דקות קריאה
מילות מפתח: שריר הלב, אנזים, קריאטין פוספוקינאזה, אוטם בשריר הלב, טרופונין
Key words: Myocard, Enzyme, Creatine phosphokinase, Myocardial infarction, Troponin

אנזימי הלב הם חלבונים המופרשים לדם בכמויות גדולות מרקמת שריר הלב שחל בה נמק לאחר אוטם שריר הלב. קצב השחרור של החלבונים השונים לדם תלוי במשקלם המולקולתי, במיקומם בתוך תא שריר הלב, ובזרימת הדם והלימפה. אנזימים אלו חשובים לצורך אבחון אירוע של אוטם בלב בחולה הלוקה בכאבים בבית החזה. ניתן לעקוב אחר עליית רמת האנזימים השונים וירידתה במשך מספר ימים.
רמת אנזים ה-CPK - Creatine phosphokinase עולה בדם תוך 8-4 שעות מהאוטם, וחוזרת לרמה תקינה תוך 72-48 שעות. CPK אינו ספציפי לשריר הלב ומופרש בכמות עודפת גם כאשר קיימת פגיעה בשרירי גוף אחרים, לדוגמה, במחלות שרירים או לאחר נפילה, בפרכוסים או במתן זריקה לתוך השריר. סיבות נוספות שעלולות לגרום לעלייה ברמת CPK הן תת-פעילות של בלוטת התריס או אירוע במוח. לכן כאשר מאתרים רמה מוגברת של אנזים CPK כללי, מבצעים בדיקה של תת-סוג של CPK אשר מופרש ספציפית מהלב ונקרא CPK-MB. רמת CPK - MB מוגברת מעידה על כך שהפגיעה היא בשריר הלב, לאו דווקא אוטם. מצבים אחרים הפוגעים בשריר הלב ואשר רמת CPK - MB מוגברת מעידה על קיומם הם: ניתוח לב, דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס), או היפוך חשמלי של קצב הלב.
טרופונין T וטרופונין I (Cardiac specific troponin T and I) הם חלבונים שלהם רצף חומצות אמינו ייחודי לשריר הלב לעומת שרירים אחרים. באנשים בריאים הם נמצאים בדם ורמתם עולה לאחר אוטם בשריר הלב. רמתם בדם נשארת גבוהה במשך שבעה עד עשרה ימים לאחר האוטם. חשיבותם בכך שמאפשרים לאבחן אוטם בשריר הלב בחולים שהגיעו לבית החולים לאחר למעלה מ-24 שעות מהתרחשות האוטם.
ד"ר יפעת גולדברג
רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג
ד"ר גבריאל גרינברג קרדיולוגיה
ד"ר שמואל (מולה) רט
ד"ר שמואל (מולה) רט קרדיולוגיה
ד"ר אהרון מדינה
ד"ר אהרון מדינה קרדיולוגיה

שאלות מתוך פורום קרדיולוגיה וצנתור לב

בניהולו של ד"ר גבריאל גרינברג
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו