בדיקת מיפוי בליקוציטים מסומנים ( Labeled WBC scintigraphy ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת דימות תוך הזרקה של חומר רדיואקטיבי Indium-111 או Technetium-99m לצורך סימון של הליקוציטים ("כדוריות לבנות") במטרה לגלות אזורים של זיהום ו/או דלקת (כגון מורסה, דלקת עצם (אוסטאומיאליטיס), מחלה דלקתית של המעי).
מיפוי בלקוציטים מסומנים ב-In-111 מתבצע בדרך כלל בשאלת האבחנה של דלקת העצם, או זיהום בדרגה נמוכה (Low grade). סימון בליקוציטים מסומנים ב-Technetium-99m, מתבצע בדרך כלל בחשד לזיהום חד ברקמה הרכה בילדים או מבוגרים וכאשר הבדיקה דחופה.
יש להודיע למכון לרפואה גרעינית אם לנבדק מספר קטן של ליקוציטים - ליקופניה (WBC נמוך מ-2,500 תאים/סמ"ק).
ד"ר סימונה בן-חיים

אופן ביצוע הבדיקה

1. מוציאים כ-50 סמ"ק דם מהנבדק. הליקוציטים מופרדים ולאחר מכן מסומנים ב-Indium-111, או ב-Technetium-99m ומוזרקים לתוך הווריד. משך סימון התאים כשעתיים.
2. מיפוי בליקוציטים מסומנים ב-Indium: צילומים מוקדמים של אזור הבטן והאגן מבוצעים בדרך כלל כ-4-3 שעות לאחר ההזרקה, בעיקר אם קיים חשד לתהליך דלקתי באזורים אלה. צילומים מכוונים של הגוף כולו מבוצעים, לפי הצורך, 24-18 שעות לאחר ההזרקה. משך הבדיקה כ-30 דקות בבדיקה המוקדמת וכ-90-60 דקות ביום למחרת.
3. מיפוי בליקוציטים מסומנים ב-Technetium: צילומים מוקדמים של האזור החשוד ניתן לבצע בין 30 דקות לשעתיים לאחר ההזרקה. משך המיפוי כשעה. לעיתים יש צורך בהמשך הבדיקה ביום למחרת.
4. שילוב של מיפוי עצם, מיפוי לשד עצם ומיפוי בליקוציטים מסומנים ב-Indium לאבחנה של דלקת העצם (אוסטאומיאליטיס): ביצוע מיפוי לשד עצם משפר את סגוליות המיפוי לאבחנה של אוסטאומיאליטיס. לאחר ביצוע מיפוי עצם, וביום שלאחר הזרקת הכדוריות הלבנות המסומנות ניתן להזריק במתן תוך-ורידי גם חומר קולואידי מסומן ב-Technetium והמנוצל למיפוי לשד העצם. מיפוי לשד העצם והמיפוי בליקוציטים מסומנים באינדיום מתבצע בו-בזמן. משך הבדיקה כ-90-60 דקות.הצטרפו לאינדקס הרופאים!