דלג לתוכן

בדיקת חומצה היפורית בשתן (HIPPURIC ACID TOXICOL.U)

ערוץ בריאות כללית
2 דקות קריאה
טולואן (Toluene) היא מולקולה רעילה חסרת צבע המתקיימת כנוזל ונוטה להתנדף בטמפרטורת החדר. טולואן נמצאת לרוב כחלק מתמיסה עם מרכיבים נוספים, ונמצא בחומרים רבים בתעשייה ובמשק הבית כגון חומרי צביעה, מנקי מתכות, דלקים, דבקים, לק לציפורניים ועוד. חשיפה לטולואן מתרחשת דרך בליעה, שאיפה של גז או מגע ישיר עם העור או העיניים, והיא עלולה לגרום לתסמינים מגוונים בהתאם לדרך החשיפה ולכמות החומר. לאחר חשיפה, מולקולת הטולואן עוברת תהליך מטבולי בכבד ומומרת לחומצה בנזואית, ולבסוף לחומצה היפורית המופרשת על ידי הכליות לשתן. בבדיקה זו ניתן למדוד רמות חומצה היפורית בשתן כעדות לחשיפה לטולואן ולהרעלה[1].

לבורנט לוקח דגיה עם מזרק מכוסית של בדיקת שתן, חומצה היפורית בשתן
צילום: shutterstock | Nadezhda Mikhalitskaia

מטרת הבדיקה

הבדיקה נועדה לשמש ככלי עזר באבחנת חשיפה לטולואן והרעלת טולואן, וכבדיקת סקר באוכלוסיות בסיכון[2].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לגלות

הרעלת טולואן נפוצה בעיקר בקרב עובדים.ות בתעשייה ועקב חשיפה לחומרים המכילים טולואן במשק הבית, דרך בליעה, שאיפה או מגע ישיר. בעוד שמגע ישיר עם העור יגרום לרוב לתסמינים מקומיים בלבד, בליעה ושאיפה של טולואן עלולות לגרום להופעת תסמינים סיסטמיים עקב הספיגה המהירה של החומר אל זרם הדם[1]. התסמינים הנפוצים בהרעלת טולואן כוללים[3]:
 
 • שריפה בעור ובעיניים.
 • טשטוש ראייה.
 • אובדן שמיעה.
 • כאבי בטן חזקים.
 • בחילות והקאות.
 • אובדן תיאבון.
 • דם בצואה.
 • הפרעות בקצב הלב.
 • ירידת לחץ דם.
 • קוצר נשימה.
 • כאבים בחזה.
 • שיעול.
 • תסמינים נוירולוגיים רבים בהם סחרחורת, אופוריה, כאב ראש, אובדן זיכרון, עצבנות, פרכוסים, שינויים במצב ההכרה ואובדן הכרה.

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה וכשיש חשד לחשיפה או להרעלת טולואן. בנוסף, חשוב לבצע את הבדיקה באופן שגרתי במי שנמצא.ת בסיכון מוגבר לחשיפה לטולואן במסגרת התעסוקתית על מנת לנטר את רמות החשיפה ולמנוע נזקים מצטברים. אין איסורים מיוחדים על ביצוע הבדיקה אך מומלץ תמיד להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת[2].

אופן ביצוע הבדיקה

לא נדרשת הכנה מוקדמת לביצוע הבדיקה. הבדיקה כוללת איסוף שתן לתוך כלי קיבול שיינתן במעבדה. איסוף השתן צריך להתבצע בסיום משמרת או בסוף יום עבודה ולאחר יומיים של חשיפה במסגרת התעסוקתית. תוצאות יגיעו לרוב תוך מספר ימים[2][4].

אזהרות

סיכון: הבדיקה אינה פולשנית ואינה חושפת את הנבדק.ת לסיכונים[7].

פענוח תוצאות

[5]
ערכי נורמה
<1.6 g/L (1.5 g/g creatinine)

מעל הנורמה
תוצאה הגבוהה מערכי הנורמה מעידה על רמות גבוהות מהרגיל של חומצה היפורית בשתן, מה שיכול להעיד על חשיפה מוגברת לטולואן והרעלת טולואן.
יש לציין כי רמות חומצה היפורית בשתן יכולות לעלות גם בתגובה לצריכה של מאכלים ומשקאות המכילים תרכובות פנוליות כגון מיצים שונים, תה, קפה, חומרים משמרים ועוד, אם כי לרוב אינן מגיעות מעל לטווח הנורמה במקרים האלה[6].

רמת סיכון:

הכי נמוך
רופאים בתחום
ד"ר ורד ליבנה
ד"ר ורד ליבנה נוירולוגיה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
פרופ' ניר גלעדי
פרופ' ניר גלעדי נוירולוגיה
נוירולוג בכיר, מנהל המערך הנוירולוגי במרכז הרפואי תל-אביב
ד"ר יהודה ספקוטי
ד"ר יהודה ספקוטי נוירולוגיה
5.0
( 3 חוות דעת )
"דר יהודה ספוקטי הור רופא מקצועי , עם רגישות גבוהה נותן הרגשה טובה מאד זמין לכל דבר ממליצה בחום עליו."

שאלות מתוך פורום כאבי ראש ומיגרנה

בניהולו של פרופ' שלומית יוסט-כץ
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו