דלג לתוכן

מהי הרניית דיסקית הצוואר (פריצת דיסק)?

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 21/04/2009 תאריך עדכון: 24/09/2013
1 דקות קריאה

שאלה:

מהי הרניית דיסקית הצוואר (פריצת דיסק)?

תשובה:

העצמות (החוליות) היוצרות את עמוד השדרה שלכם מרופדות בדיסקיות שטוחות ועגולות. כשהדיסקיות הללו בריאות, הן מתפקדות כסופגות זעזועים עבור עמוד השדרה ובכך משאירות את השדרה גמישה. אם הן ניזוקות, הן עלולות לבלוט באופן חריג או להיפתח (פקיעה), במה שמכונה בקע של הדיסקית או דיסקית מחליקה. בקע של הדיסקוס עלול לקרות בכל חלק של עמוד השדרה, אולם התופעה נפוצה במיוחד בצוואר (בקע צווארי) והגב התחתון (בקע לומברי). שבע החוליות שבין הראש לחזה מרכיבות את עמוד השדרה הצווארי.

מה גורם לבקע של דיסקית צווארית?

בקע של הדיסקוס נגרם לרוב על ידי בלאי של הדיסקוס (מה שמכונה גם התנוונות הדיסקית). ככל שאנו מזדקנים, הדיסקיות שלנו מאבדות חלק מן הנוזל המסייע להן לשמורוס על גמישות. בקע בדיסקוס עלול גם להיגרם מפציעות בעמוד השדרה, שעלולות לגרום לקרעים או שברים זעירים בשכבה החיצונית (אנולוס או קפסולה) של הדיסקוס. החומר דמוי הג'לי (הגרעין) שבתוך הדיסקוס עלול להידחק החוצה מבעד לקרעים או לשברים שבקופסית, דבר הגורם לדיסקוס לבלוט, להיפתח (פקיעה) או להישבר לחתיכות.

בקע בדיסקוס נפוץ בהרבה בקרב מעשנים.

מהם התסמינים?

בקע בדיסקוס בצוואר (בעמוד השדרה הצווארי) עלול לגרום לכאב, חוסר תחושה או חולשה בצוואר, בכתפיים, בזרועות, ובמקרים מסוימים עלול בקע דיסקוס גדול במיוחד לגרום לחולשה או תחושת עקצוץ שישפיעו גם על חלקים אחרים בגוף, כולל הרגליים.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר נסיה לנג פרנקו
ד"ר נסיה לנג פרנקו יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אורי מלר
ד"ר אורי מלר רפואת שיניים
ד"ר אלישע אופירם
ד"ר אלישע אופירם אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו