ניתוב נוירו לשוני, NLP ( Neuro--Linguistic Programming (NLP) ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


אחת התובנות הבסיסיות ביותר בעולם הפסיכולוגיה היא ההבנה כי האופן בו אנו תופסים, מפרשים וחווים את המציאות, משפיע על התנהגותנו. מודלים רבים בתחום היעוץ, הטיפול והאימון מבוססים על ההנחה כי זיהוי דפוסי חשיבה ותפיסה בלתי יעילים מגבילים אותנו ופוגעים בתפקודנו בחיי היום יום. בדומה, מודל ה-NLP מבוסס על לימוד מבנה החוויה הסובייקטיבית של האדם והאופן בו פועל המוח האנושי, ושימוש בהבנה זו בכדי לסייע בהתמודדות עם מגבלות, התנהגויות בלתי יעילות או חתירה אחר מטרות אישיות.

עקרונות ה- NLP

מודלים טיפוליים רבים מדגישים את השפעתן הרבה של אמונות ותפיסות על רגשותנו והתנהגותנו, ומודל ה-NLP, בדומה, מדגיש את השפעת 'המפה הקוגניטיבית' הייחודית לכל אדם. אותה 'מפה קוגנטיבית' היא למעשה ייצוג המציאות והאירועים החיצוניים אשר נוצר באמצעות תהליכים קוגניטיביים ותפיסה חושית. בשנות ה-70' בחנו גרינדר, פרופסור לבלשנות, ובנדלר, סטודנט לפסיכולוגיה, את האופן בו פועלים אנשים אשר הגיעו למצוינות בתחום עיסוקם. על סמך התוצאות ניסו השניים לבנות מודל אשר יסייע לאנשים אחרים לפתח מיומנויות שיקדמו את הישגיהם. הם בנו מודל אותו כינו 'מודל התקשורת של NLP' ומודל זה הלך והתפתח לאורך השנים. כיום, שיטת ה-NLP כוללת מגוון מודלים וטכניקות המבוססים על זיהוי האופן בו פועלת המערכת העצבית ושימוש במידע זה לקידום מטרות אישיות.

המודלים והטכניקות הנכללים במודל ה-NLP מתבססים על ההנחה כי איננו תופסים את המציאות והאירועים החיצוניים באופן אובייקטיבי אלא באופן סובייקטיבי, המושפע מהקלט והעיבוד הייחודי לנו.

תפיסתנו מתעצבת באמצעות שלושה היבטים מרכזיים:

• היבט נוירולוגי (Neuro) - היבט המתייחס לאופן בו אנשים חווים את העולם דרך חושיהם ומתרגמים את החוויה לתהליכי חשיבה מודעים ובלתי מודעים. המודל מתבסס על ההנחה כי למרות שאנו מסתמכים על מכלול חושינו, לכל אחד מאיתנו חוש דומיננטי המשפיע במיוחד על עיבוד המידע.

• היבט לשוני (LINGUISTIC) - היבט המתייחס לאופן בו אנו משתמשים בשפה כדי להסביר לעצמנו את העולם, להמשיג חוויות ולתקשר בינינו לבין עצמנו ועם אחרים.

• היבט 'תכנותי' (PROGRAMMING) - היבט המתייחס לאופן בו אנו מייצגים בתודעתנו חוויות ומאמצים דפוסי תגובה והתנהגות. היבט זה מושפע הן מההיבט הנוירולוגי והן מתהליכים קוגניטיביים המייעלים את עיבוד המידע. תהליכים אלו כוללים, למשל, הכללה אשר מאפשרת לנו להסיק מסקנות על סמך מספר התנסויות קטן וקשב סלקטיבי המאפשר לנו להתעלם ממידע שאינו רלוונטי כדי למנוע הצפה חושית (למשל, איננו זוכרים מה לבשה המוכרת במכולת) ולתעל את הקשב לאפיקים חשובים יותר. תהליכי הקליטה מושפעים אף מ'מסננים' המשפיעים על קליטתנו כערכים, אמונות, זיכרונות ותוכנות.

טיפול בשיטת NLP

בהתאם לעקרונות ה-NLP פותחו מגוון טכניקות המניחות כי זיהוי התפיסות, ההיבטים התכנותיים והחוש הדומיננטי המאפיינים אותנו מאפשר לנו להבין ולתקשר טוב יותר עם עצמנו ועם סביבתנו. בהתאם, מודל ה-NLP מיועד לסיוע במגוון תחומים: בתחום העסקי ניתן להיעזר בו לקידום והנעת עובדים, פיתוח יכולות השיווק והשכנוע ועוד; בתחום החינוך וההוראה ניתן לשפר את היכולת להעביר מסרים בצורה אטרקטיבית ויעילה; בתחום האימון והטיפול ניתן לרכוש טכניקות אשר ישפרו מיומנויות טיפוליות, יפחיתו חרדות וכד' ובתחום הבין אישי מסייע המודל ליצירת כימיה ושיפור דפוסי תקשורת מתוך הבנה טובה יותר של הפרטנרים לקשר.

דוגמאות לטכניקות בהן עושים שימוש מטפלים בשיטת ה-NLP

• שימוש ב"משפטי ריכוך" המסייעים בתהליך השכנוע ובהגברת הפתיחות למסרים חדשים.

• זיהוי החוש הדומיננטי עליו מסתמך האדם העומד מולנו ובהתאם שימוש בתבניות לשון, חיקוי וטכניקות נוספות המשפרות את הכימיה במערכות היחסים שלנו.

• טכניקות להגדרת מטרות, קביעת יעדים ובחינת החסמים המקשים על השגתם.

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוב נוירו לשוני, NLP

ג'ון אוקיף הבריטי-אמריקני ומאי בריט ואדווארד מוסאר הנורבגיים זכו ב- 2014 בפרס נובל לרפואה בגין גילוי מערכת הניווט הפנימית של המוח, המרמזת על האופן בו שבץ מוחי ואלצהיימר משבשים אותה בכנס חלוקת פרסי ...הצטרפו לאינדקס הרופאים!