דלג לתוכן

טיפול בהפרעות אכילה (Psychotherapy for Eating Disorders)

Psychotherapy for Eating Disorders

מתאים לטיפול ב:

 • הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות
 • הפרעות אכילה בגיל הרך
 • רומינציה
 • אכילה כפייתית
 • הפרעות אכילה אצל ילדים
 • הפרעות אכילה בזקנה
 • השמנת יתר
 • אנורקסיה
 • בולמיה נרבוזה
 • בעיות אכילה
 • אנורקסיה נרבוזה
 • הרעבה
המומחים של Infomed מסבירים:

הפרעות אכילה הן הפרעות הבאות לידי ביטוי בפגיעה חמורה בדפוסי האכילה של אדם. כיום ישנה חלוקה לארבעה סוגים מרכזיים של הפרעות אכילה: אנורקסיה נרבוזה, בולימיה, הפרעת התקפי זלילה והשמנת יתר.

סוגי הטיפול המרכזיים שניתנים לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה הינם טיפול תרופתי, באמצעות תרופות נגד דיכאון, ופסיכותרפיה. פסיכותרפיה להפרעות אכילה הנה חיונית לתהליך ההחלמה, וסוגים שונים של פסיכותרפיה מתמקדים בהיבטים שונים של ההפרעה. להלן סוגי הטיפול המרכזיים.

פסיכותרפיה להפרעות אכילה – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פסיכותרפיה להפרעות אכילה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבקשת להתמקד בשינוי הרגלי האכילה של האדם, על ידי התמקדות בהתנהגות ובדפוסי החשיבה שמאחוריי הרגלי האכילה. השינוי ההתנהגותי מכוון לשינוי הרגלי האכילה המזיקים והחלפתם בהרגלי אכילה חדשים. השינוי בדפוסי החשיבה מתמקד בניסוח ואיתגור דפוסי חשיבה מעוותים. אנשים רבים הסובלים מפרעות אכילה, מאפיינים בדפוסי חשיבה מעוותים הכוללים עיוותים הקשורים לדימוי הגוף, לדוגמא "יאהבו אותי רק אם אהיה רזה". המטפל מבקש לאתגר את אותם דפוסים, וכחלק מכך להראות למטופל מדוע הם אינם הגיוניים או מזיקים, תוך הצעה של דפוסי חשיבה אחרים, חיוביים יותר.

פסיכותרפיה להפרעות אכילה – טיפול דינאמי

פסיכותרפיה להפרעות אכילה באמצעות טיפול דינאמי, רואה בדפוסי האכילה הבעייתיים ביטוי למצוקה רגשית עמוקה יותר. מטרת הטיפול הינה לאתר ולנסח את המצוקה הרגשית ולהבין את האופן בו נוצרה, מתוך רצון לאפשר לאדם לבטא את המצוקה שלו במילים, במקום במעשים. המטפלים באמצעות פסיכותרפיה דינאמית מאמינים כי ככל שמקלים על המצוקה הרגשית שבבסיס ההפרעה, כך יהיה קל יותר "לוותר" על הדפוסים של הפרעת האכילה. אחד התנאים הבסיסיים של טיפול דינאמי הינו יצירת קשר המתבסס על אמון וקרבה בין המטפל למטופל. היבט זה הנו אחד מהאתגרים המרכזיים של פסיכותרפיה להפרעות אכילה בגישה דינאמית, שכן במקרים רבים של אנשים הסובלים מהפרעות אכילה, קיימת היסטוריה של פגיעה או אכזבה ביחסים קרובים.

פסיכותרפיה להפרעות אכילה – טיפול משפחתי

נמצא כי הפרעות אכילה קשורות לדפוסים בעיתיים בתקשורת בין בני המשפחה כגון יחסים של תלות, חודרנות או הזנחה. טיפול משפחתי הנו צורת פסיכותרפיה המבקשת להתמקד בתקשורת בין בני המשפחה, תחת ההנחה שכאשר האדם הלוקה בהפרעה ובני משפחתו יתקשרו באופן חיובי יותר, למשל יגלו אחד כלפיי השני יחס תומך וחם, ויאפשרו לכל בן משפחה מרחב להיות עצמו יפחתו גורמי הלחץ והמצוקה שבבסיס ההפרעה. מחקרים מראים כי פסיכותרפיה להפרעות אכילה בפורמט של טיפול משפחתי, אפקטיבית בעיקר כאשר האדם הסובל מההפרעה עדיין מתגורר בבית ההורים, ונמצא מתחת לגיל 18.

  רופאים בתחום

  נטורופתיה
  ד"ר דן קרת מטפל בנטורופתיה ותזונה
  קראו עליי עוד
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר אולגה גורגולה גלפרין מומחית ברפואת נשים, ילוד ופוריות
  קראו עליי עוד
  רפואת שיניים
  ד"ר גבי לביא רופא שיניים, מומחה לרפואת הפה, מוסמך לביצוע היפנוזה רפואית וכן לשימוש בגז צחוק
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא טיפול בהפרעות אכילה

  לעכל את ארוחות החג בלי בעיות
  לעכל את ארוחות החג בלי בעיות
  מרגנית בניש מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש מערכת אינפומד 01/09/2013

  כאשר הקיבה תחת עומס, פעמים רבות נסבול מבעיות כמו צרבת, נפיחות, גזים, שלשול, עצירות וריח רע מהפה. כל מה שאתם צריכים ... לכתבה המלאה

  ארוחת בוקר היא החשובה ביום? 4 טיפים שיעזרו לכם לאכול יותר טוב
  ארוחת בוקר היא החשובה ביום? 4 טיפים שיעזרו לכם לאכול יותר טוב
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 29/01/2017

  בניגוד לדעה הרווחת שארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר לאורך היום, מחקרים מצאו כי הדבר תלוי בגורמים רבים. ריכזנו ע... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו