דלג לתוכן

קלינאות תקשורת לבעיות בליעה (Dysphagia treatment by SLP)

Dysphagia treatment by SLP
המומחים של Infomed מסבירים:

קלינאות תקשורת לבעיות בליעה מסייעת במגוון קשיי בליעה, על ידי אבחון מקיף הממקד את סוג בעיית הבליעה הספציפי, והתאמת תכנית עבודה הכוללת תרגילים שמתבצעים בחדר הטיפול ובבית.

קלינאות תקשורת לבעיות בליעה - סוגי הבעיות והשלכותיהן

בעיות בליעה מהוות תת קבוצה של הפרעות אכילה בילדות. בעיות בליעה מאופיינות בקושי באחת או יותר מהפונקציות של תהליך הבליעה, למשל בעיות בלעיסה, בדחיקת המזון במורד הגרון, בסגירת קנה הנשימה, או בכיווץ והרפיה של שרירי הגרון. בעיות בליעה עלולות לגרום לקשיים שונים, למשל תופעות של חנק, הקאה או גירוי בזמן האכילה והשתייה.

ישנם מקרים קלים, בהם לליקוי כמעט ואין השלכות, אולם במקרים אחרים תיתכן מצוקה אשר תתבטא בירידה חריפה במשקל, בהתייבשות, או בדלקות בדרכי הנשימה. לרוב, האבחון הראשוני של בעיות בליעה מתבצע על ידי רופא ילדים, אשר שולל מצבים רפואיים אחרים, כגון החזר קיבתי-ושטי (רפלוקס) ובעיות בדרכי העיכול.

קלינאות תקשורת לבעיות בליעה – אבחנה לצד תרגולים ממוקדים

קלינאות תקשורת מסייעת במקרים בהם קיימים קשיי שפה, דיבור או שמיעה, אשר נחוצים לתפקוד היומיומי ולהתפתחות התקינה. הטיפול מתמקד בנשימה נכונה ובהפעלה מתאימה של שרירי הפה והגרון, ולכן הוא רלוונטי גם במקרים של בעיות בליעה. לרוב, קלינאית תקשורת לבעיות בליעה מבצעת תחילה אבחון מקיף, במסגרתו היא צופה בילד בפעילויות שונות, בייחוד בזמן אכילה, שתיה ודיבור. האבחון מסייע למקד את סוג הקושי, ובעזרתו נקבעים תרגילים רלוונטיים לצורך שיפור המצב. לדוגמא, תרגילים אשר מתקנים את הלעיסה או המציצה, תרגילים העובדים על שרירי הלשון, הגרון או חלל הפה, ותרגילים אשר מאפשרים לילד בהדרגה להתמודד עם סוגי מרקמים מגוונים של מאכלים. קלינאית תקשורת לבעיות בליעה רואה בדרך כלל בהורים שחקני מפתח אשר חיוניים לצורך הצלחת הטיפול ולכן מדריכה אותם כיצד לסייע לילד גם בסביבה הביתית.

  רופאים בתחום

  רפואה סינית
  ד"ר לי הונג פן בעלת תואר M.D מסין ופרופסור לרפואה סינית מסורתית
  קראו עליי עוד
  עיניים
  ד"ר קורנליוס נאסר מומחה רשתית כירורגית , רופא בכיר ומנתח במחלקת עיניים מרכז רפואי אסף הרופא
  קראו עליי עודלקביעת תור
  עיניים
  פרופ' בנימין מילר רופא עיניים בכיר בביה"ח איכילוב. מומחה במחלות רשתית וגלאוקומה
  קראו עליי עוד
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו