דלג לתוכן

ריפוי בעיסוק למתבגרים (Occupational therapy for adolescents)

2 דקות קריאה

ריפוי בעיסוק למתבגרים הינו טיפול אשר מטרתו לסייע למתבגרים המתמודדים עם מגוון קשיים לרכוש כישורים, שיסייעו להם לנהל חיים משמעותיים ועצמאיים.

ריפוי בעיסוק למתבגרים – בין ילדות לבגרות

גיל ההתבגרות מהווה את תקופת המעבר מילדות לבגרות. תקופה זו עמוסה בשינויים פיזיולוגיים, רגשיים, קוגניטיביים ועוד. אחד מהתהליכים המרכזיים של שלב זה הוא גיבוש הזהות העצמית, במסגרתו הופך המתבגר לעצמאי יותר ויותר, ותלוי פחות בהוריו. שלב זה עשוי להתאפיין במגוון בעיות גיל ההתבגרות, ומהווה אתגר בייחוד בקרב מתבגרים אשר מתמודדים עם קשיים נוספים, כגון: הפרעות קשב וריכוז, ליקויי למידה, אוטיזם, קשיים מוטוריים ועוד. במקרים מסוג זה, ריפוי בעיסוק למתבגרים משחק תפקיד כפול - הן בשיפור המיומנויות בהן המתבגר זקוק לעזרה, והן בהכנת המתבגר לשלב החיים הבא, כאדם עצמאי.

ריפוי בעיסוק למתבגרים – חיזוק מיומנויות והכנה לחיים עצמאיים

ריפוי בעיסוק הינו טיפול אשר מותאם למגוון קבוצות גיל. בהתאם, קיים ריפוי בעיסוק לגיל הרך, ריפוי בעיסוק למבוגרים ואף ריפוי בעיסוק לקשישים. לעיתים ההפניה לטיפול מתבצעת לאחר אבחון פסיכולוגי, המסייע למקד את הקושי עמו מתמודד המתבגר. במסגרת ריפוי בעיסוק למתבגרים נבנית תכנית פעולה שמטרתה לחזק את המיומנויות החלשות של המתבגר. לדוגמא, מתבגרים עם קשיים מוטוריים יכולים ללמוד סטים של תרגילים למוטוריקה עדינה או גסה. אלו אשר מתקשים בסיטואציות חברתיות יכולים לעבוד על כישורים חברתיים. במקביל, ריפוי בעיסוק למתבגרים שואף להעניק למתבגר כלים אשר יאפשרו לו לקיים שיגרה שתכלול עצמאות וסיפוק גם בבגרותו. כך למשל, ניתן להכין את המתבגר לקראת היציאה לשוק העבודה או ללימודים אקדמיים, ניתן להתמקד במשימות יומיומיות כגון בישול, כביסה, ניהול הוצאות וכדומה. ריפוי בעיסוק למתבגרים רואה בהורים שחקנים מרכזיים לחיזוקו של המתבגר, ולכן לעיתים מתווספת לטיפול הדרכת הורים למתבגרים, שתאפשר להם לתמוך במתבגר גם בסביבה הביתית. במקרים רבים מספק הטיפול הכוונה גם לדמויות מפתח מהמערכת החינוכית, כגון המחנכת או היועצת.
רופאים בתחום
ד"ר אילן אופק
ד"ר אילן אופק רפואת שיניים
ד"ר אריה לידור
ד"ר אריה לידור יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר דב אנגלשטיין
ד"ר דב אנגלשטיין אורולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו