דלג לתוכן

אימון אישי (Personal Coaching)

2 דקות קריאה

אם רק מישהו היה אומר לנו מה לעשות כדי להקטין את המינוס בבנק, אם רק היה מתפרסם ספר הוראות למציאת זוגיות, אילו סוף סוף היו מלמדים אותנו כיצד לתמרן בין הילדים, הקריירה, הזוגיות והחברים. אנשים רבים חשים במהלך חייהם שמשהו לא עובד ומרגישים צורך בהכוונה וייעוץ שיאפשר להם להשיג את מטרותיהם. תחום האימון החל להתפתח בשנות השבעים כמסגרת הנותנת מענה וסיוע בקידום מטרות בתחומים שונים ובהשגתן.

מהו אימון?

אימון אישי הוא מסגרת הממוקדת בהשגת יעדים בתחום האישי או המקצועי. אנשים בעלי שאיפות ועיסוקים שונים פונים לאימון: אתלטים המעוניינים בשיפור ביצועיהם, אנשים המתקשים למצוא זוגיות, אנשי עסקים ועוד. אימון אישי מספק כלים להתמודדות טובה יותר עם מצבים שונים בחיים: רכישת מיומנויות חדשות, שיפור יחסי האנוש, הגמשת ההתנהגות, ניתוח סיטואציה מפרספקטיבות שונות, בטחון עצמי גבוה ויכולת פתרון בעיות. אימון אישי יכול להיות תוך אישי (למשל באיזון החיים האישים והעבודה), בין אישי (למשל פתרון קונפליקטים) או ביצועי (למשל ניהול זמן טוב יותר).

כיצד מתבצע בפועל האימון?

משך הטיפול משתנה בהתאם לצרכי הלקוח. אימון אישי מתחיל לרוב בראיון אישי על מנת להעריך את האתגרים וההזדמנויות בחייו של הלקוח, להחליט על פעילות ראשונה, להציב יעדים ולהגדיר את היחסים בין המאמן ללקוח. לעיתים האימון מתמקד בנושא ספציפי, למשל אימון בריאות, אימון עסקי, אימון קשב וריכוז ועוד. הפגישות יערכו בתדירות הנקבעת מראש, ויכולות להיות טלפוניות או פנים אל פנים. בפגישות המאמן יעזור ללקוח לקדם את המטרה שנקבעה על ידי מתן משימות שיבצע הלקוח מפגישה לפגישה. בנוסף יספק המאמן ללקוח חומר קריאה ומודלים רלוונטיים על-מנת לקדם את חשיבתו ומעשיו. למעשה, אימון אישי מהווה מסגרת בה נבנית ונשמרת תוכנית פעולה לקידום מטרותיו של הלקוח.

מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לאימון?

יש הרואים באימון דרך ליישום הפסיכולוגיה החיובית ולחקירת המכניזם הפסיכולוגי באוכלוסיה הנורמאלית, אך יש להבדיל בין אימון לבין טיפול פסיכולוגי. האימון הוא ישיר וממוקד בהשגת מטרות על-ידי שיפור המיומנויות של הלקוח בזמן קצר, בעוד שטיפול פסיכולוגי ממושך ומעמיק יותר, ושם דגש על הבנת תהליכים נפשיים. כמו כן, אימון אישי מתאים לאנשים בריאים בנפשם המעוניינים בקידום והתפתחות בחייהם, בעוד שטיפול פסיכולוגי ממוקד פעמים רבות במצוקות וקשיים ובהתמודדות עמם.

כמו כן, בניגוד לקשר בין פסיכולוג למטופל בטיפול פסיכולוגי, הקשר בין הלקוח למאמן הוא קשר שיתופי בעל אופי של עמיתים לעבודה. . לעיתים אנשים מרגישים נוח יותר לפנות לאימון, מפני שהתחום אינו מזוהה עם הפרעות נפשיות, לעומת הטיפול הפסיכולוגי.

ביקורת על אימון

לעיתים עולים באימון תכנים המתאימים לטיפול פסיכולוגי. המסגרת הטיפולית וסוג הקשר לא מאפשרים התייחסות ראויה לנושאים אלו, והמאמן חסר הכשרה לטיפול בהם. המאמנים גם חסרים את הידע הקליני ולא תמיד מסוגלים לזהות אם אימון אישי הוא המתאים ביותר ללקוח. כך, למשל, עשוי אדם לפנות לאימון במטרה למצוא עבודה ולהתמיד בה והמאמן עלול לא להבחין בכך שקשייו התעסוקתיים נובעים מבעיות כגון דיכאון, מהעדר כישורים חברתיים, חרדות ועוד, המצריכות טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי.

ביקורת נוספת נוגעת לתהליך הכשרתם של מאמנים: בפסיכולוגיה יש כללי עבודה מובנים ומעוגנים בחוק, והכשרה ארוכה על-מנת לעסוק במקצוע. זאת בניגוד לתחום האימון בו עדיין חסרה הדרכה מקצועית, הכשרה מקיפה ומעמיקה, קודים לעבודה וכללי אתיקה קבועים ומוסכמים.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר אהרון גליק
ד"ר אהרון גליק קרדיולוגיה
פרופ' סמי ניטצקי
פרופ' סמי ניטצקי כירורגיה
ד"ר יעקב גולדשטיין
ד"ר יעקב גולדשטיין קרדיולוגיה

מאמרים בנושא אימון אישי

למה כל-כך חשוב שנאהב את עצמנו?
למה כל-כך חשוב שנאהב את עצמנו?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 14/02/2022

לא סולחות לעצמכן בקלות? מלקים את עצמכם כשאתם לא מצליחים לעמוד במטרה? לכבוד יום האהבה, תהיו טובים.ות לעצמכם.ן וקראו ... לכתבה המלאה

איזה אנשים לבחור לעבודת צוות?
איזה אנשים לבחור לעבודת צוות?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 22/09/2021

עומדים/ות לגייס אנשים לפרויקט הבא שלכם? לפי מחקר חדש נראה שכדי להשיג את התוצאה היצירתית ביותר לעבודת צוות, יש לבחור... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו