אקנה – האם טיפול באור באמת יכול לעזור?

כ- 80% מהאוכלוסייה בין גילאי 14-30 יסבלו מאקנה בשלב כזה או אחר בחייהם, כאשר הטיפול התרופתי בכדורים ומשחות לא עוזר לכולם ולא באופן מיידי. טיפול באור בשילוב התרופות יכול להעניק פתרון חדש ונטול תופעות לוואי
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 23/11/2020


מרבית האוכלוסייה בין גילאי 14-30 תסבול מאקנה בשלב זה או אחר בחייהם, כאשר הטיפול התרופתי בכדורים ומשחות לא עוזר לכולם ולא באופן מיידי. טיפול באור בשילוב התרופות יכול להעניק פתרון חדש ונטול תופעות לוואי.

אקנה יכולה להופיע בכל גיל מינקות ועד גיל העמידה ועלולה להשפיע רבות על הקשר בין האדם לסביבתו, דימוי הגוף, ולעיתים אף לנזק נפשי מצטבר עקב צלקות הנוצרות מריפוי או טיפול בנגעים.

עד 35% מהסובלים מאקנה יישארו עם צלקות או כתמים לכל החיים. למיעוטם התופעה אינה מפריעה ולחלקם היא גורם משמעותי בהופעה ובסגנון חיים.

מהי בעצם אקנה?

אקנה היא מחלה המערבת את בלוטות החלב. בלוטות החלב מושפעות מגורמים הורמונליים אנדרוגנים המפעילים אותן להפריש חלב. גורמים נוספים לאקנה הם הגברת התקרנות פתח זקיק השערה, התרבות של חיידקים בעיקר מסוג P-ACNE, וזיהום משני עם תגובה דלקתית אימונולוגית.
אקנה מושפעת מגורמים רבים, והינה ברוב המקרים ברת טיפול וריפוי באמצעי אחד או שילוב של מספר אמצעים.

אמצעי טיפול מסורתיים באקנה

מבחינה טיפולית אבני היסוד בטיפול באקנה הם:

• טיפולים אסתטיים קוסמטיים
ויטמינים ותוספי תזונה
אנטיביוטיקה אוראלית
• גלולות וטיפול אנטי אנדרוגני לנשים
רטינואידים סיסטמיים
• טיפולים מקומיים במשחות ותכשירים שונים

מהו טיפול פוטותרפיה?

למרות אחוזי ההצלחה לריפוי אקנה בטיפולים המקובלים, לכל טיפול באקנה יש מגבלות ותופעות לוואי אפשריות. כאשר שמו לב כי הטיפול אינו מספיק לריפוי אקנה, החלו לחפש שיטה נוחה ללא תופעות לוואי, אשר תיתן מענה, לפחות לאלו שאינם יכולים או רוצים מסיבות רפואיות או אחרות לקבל טיפול סיסטמי.

פוטותרפיה הוא למעשה טיפול באור, אשר משמש כפתרון טיפולי למגוון בעיות עור, כולל אקנה. כיום ניתן לשלב פוטותרפיה עם כל טיפול סיסטמי אחר, במידה ויש צורך, עם שביעות רצון רבה מצדם של המטופלים. יעילות הטיפול הפוטותרפי מוגברת על ידי שילוב מספר אורכי גל.

ידוע כי אור השמש מטיב ומשפר אקנה, אבל לאור השמש גם תופעות בלתי רצויות אחרות. פריצת הדרך בטיפול פוטותרפיה הופיעה עם הבנת מנגנון הפעולה של הפרופירינים במטבוליזם של חיידק ה P-ACNE, כחלק מתהליך חילוף החומרים הנורמלי של החיידק.

עבודות מחקר קליניות הראו שיפור אצל כ-70% מהמטופלים בטיפול על ידי אור כחול באקנה דלקתית (15 דקות פעמיים בשבוע, במשך 4 שבועות.) ניתן היה להגיע לשיפור של עד 80% בנגעי אקנה ללא תופעות לוואי.

חשוב לזכור שאור כחול מתאים לאקנה דלקתית ולא לאקנה קומדונית (פצעים) בלבד. מכיוון שלרוב אקנה היא אינה חד צורתית, נשאלת השאלה מה ניתן לעשות על מנת להגדיל את אחוזי ההצלחה בטיפול?

באופן כללי ניתן לשלב טיפול באור כחול גם עם תרופות אנטיביוטיות, גלולות ואפילו עם איזוטרטינואין, וזאת על מנת להקטין את מינון התרופות, משך הטיפול ותופעות הלוואי. טווח ההשפעה יחסית מהיר, בין שבועיים לשלושה, למרות שקיימים מקרים שדרושים זמן טיפול נוסף.

טיפול באור כחול

תדירות הטיפול באור כחול, צריכה להתבצע פעמיים בשבוע בהפרש של 48 שעות לפחות. אין משמעות לטיפול בפוטותרפיה יום יומי, עקב הצורך בהתאוששות החיידקים, לקראת הטיפול הבא.
לאחר הטיפול אין מניעה בחשיפה לשמש או כל פעולה אחת, למעט שימוש במשקפי הגנה בזמן הטיפול.

טיפול באור אדום

אחת הבעיות של אור כחול, היא חדירה שטחית מתחת לפני העור. לכן לעיתים באקנה דלקתית קשה עם ציסטות גדולות, ובעור מאוד שומני, יעילות הטיפול פוחתת.

כמו כן, גם בעור עבה כמו בגב, הטיפול באור כחול קשה יותר ויעיל פחות. במצבים אלו עדיף להשתמש באור אדום.

אור אדום חודר עמוק יותר ומגיע לבלוטות החלב, ועל ידי האפקט האנטי דלקתי פועל גם על החיידקים, ועל הבלוטות. לכן האור האדום תורם לריפוי של דלקת.

החיסרון הבולט באור אדום הנו הסנוור עקב עוצמת ההארה. לכן יש לאטום היטב את המשקפיים. אור אדום הוא טיפול מצוין לאקנה דלקתית קשה. ככל שהאקנה קשה יותר עדיף להתחיל לטפל באור אדום ולאחר מכן, לעבור לסירוגין לכחול. סדר הטיפול והזמן זהים בדיוק לטיפול באור כחול. גם אור אדום ניתן לשלב עם תרופות וטיפולים שונים כולל רואקוטן.

אפקט חימום הפנים

אפקט החום הנוצר עקב הטיפול באקנה על ידי מקורות אור. יעיל לעיתים כאפקט נוסף, על ידי הרחבת כלי הדם בעור, הגברת זרימת הדם ברקמה, והרס חלבונים.

טיפול משולב בפוטותרפיה ותרופות

לעיתים, על פי שיקולו של הרופא המטפל, משולב טיפול פוטותרפיה באור כחול/אדום עם טיפול טופיקלי בתכשירים למריחה על העור ואפשרות לתרופות אנטיביוטיות, הורמונאליות (גלולות), ואיזוטרטינואין.

שילוב של טיפול פוטותרפיה ואיזוטרטינואין יכול למנוע את תופעת הלוואי השכיחה של רואקוטאן המתבטאת בהחרפת האקנה בחודשים הראשונים לטיפול.

בנוסף, טיפול פוטותרפיה מאפשר פעמים רבות מתן מינון נמוך יותר של איזוטרטינואין לאורך תקופת הטיפול ובכך להפחית משמעותית את תופעות הלוואי.

בטיחות פוטותרפיה

האור הוא לרוב בטוח, לא מזיק לעור ואינו מייצר חום. אין דיווחים בספרות המקצועית על תופעות לוואי או נזק כלשהו לעור בטווח הקצר והארוך.

לא ידוע על מגבלה לקבלת הטיפול אצל אנשים בריאים. במידה והמטופל נוטל תרופות או לוקה במחלות מסוימות יישקל הטיפול על ידי הרופא המטפל.

יש לכם שאלות נוספות על אקנה? כנסו לפורום אקנה שלנו


הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל יורב, רופא עור בכיר בבית החולים שיבא. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל יורב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
להנהלת הפורום למה לא עונים לפונים מיכאלה 02/12/2020 12:19
  • להנהלה, לממונים, למשרדי החברה למממנים והמפרסמים בבקשה תגיבו לפניות הפונים

  • + הוסף תגובה
שלום רב:) מיכל 23/11/2020 10:22
  • שלום:) בת 36, לאחרונה שמתי לב כי יש לי בליטות בשתי כפות הרגליים (באותו המקום בשתי הרגליים - בצידי כף הרגל, בסמוך לזרת). זה נראה כמו שתי גולות קטנות, ואני לא בטוחה האם אלו בלוטות לימפה? כדאי לציין שיש לי כבר הרבה זמן נפיחות בבלוטת לימפה בחיבור שבין הירך לבטן (כלומר, אני חושבת שזו בלוטת לימפה, מעולם לא בדקתי. אין כאב בבלוטות האלו). האם זה מסמן על תהליך סרטני? תודה רבה! :)

  • + הוסף תגובה
M.F - NHL - CTCL רון 14/11/2020 04:05
  • לכבוד: ד"ר גיל טאובר תודה על הפורום והאפשרות לפניה. מתנצל מראש על אריכות פנייתי. בן 48. בחודשים האחרונים יש לי תופעה של בעירה בגוף ללא כאב וסימנים הנראים לעין ולעיתים אני עובר תופעה עורית של בעירה בגוף יותר ברגליים שנראה בעין העור הופך אדום דלוק מבריק מתוח (לא נפוח) רגיש למגע - *מדדים (שבוע שעבר) בסדר בגדר הנורמה *אני לא בטיפול פוטותרפיה כבר 8 שנים *אני במשקל תקין ושומר על פעילות גופנית משתדל לשמור על תזונה בריאה וככל שתלוי בי ללא מלח וחריף *לא אכלתי ולא נטלתי שום דבר חדש *אני לא שותה אלכוהול ולא מעשן כלל *אני לא נוטל תרופות ולא ויטמינים כלל *לא קבלתי זריקה או חיסון כלשהוא -שנים - מגיל 21 אני מאובחן במחלת CTCL מפושט *האם תופעת הבעירה והרגישות העורית קשורה למחלה ? יכול להיות שנגרם כתוצאה מפגיעה / נזק שמקרין בשל (1) כשל במערכת החיסון או (2) ממערכת העצבים או שניהם יחד או בכלל לא קשור ויש עוד גורמים מעורבים? ד"ר. מה דעתך, המלצתך, הכוונתך ? בתודה מראש בריאות איתנה בכבוד רב

  • + הוסף תגובה
M.F - NHL - CTCL רון 14/11/2020 05:58
  • ד"ר ברשותך שכחתי לציין שמצב העור שלי אדמומי וקשקשתי יש יובש קל מפושט ואין לי תופעת גרד . *האם התופעה העורית של בעירה ברגליים משפיעה עלולה לפגוע בברכיים או בעצמות ? האם כדאי לשקול לטווח הארוך טיפול כלשהו ? בתודה מראש בכבוד רב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!