אקנה – האם טיפול באור באמת יכול לעזור?

כ- 80% מהאוכלוסייה בין גילאי 14-30 יסבלו מאקנה בשלב כזה או אחר בחייהם, כאשר הטיפול התרופתי בכדורים ומשחות לא עוזר לכולם ולא באופן מיידי. טיפול באור בשילוב התרופות יכול להעניק פתרון חדש ונטול תופעות לוואי
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 24/04/2019
מרבית האוכלוסייה בין גילאי 14-30 תסבול מאקנה בשלב זה או אחר בחייהם, כאשר הטיפול התרופתי בכדורים ומשחות לא עוזר לכולם ולא באופן מיידי. טיפול באור בשילוב התרופות יכול להעניק פתרון חדש ונטול תופעות לוואי.

אקנה יכולה להופיע בכל גיל מינקות ועד גיל העמידה ועלולה להשפיע רבות על הקשר בין האדם לסביבתו, דימוי הגוף, ולעיתים אף לנזק נפשי מצטבר עקב צלקות הנוצרות מריפוי או טיפול בנגעים.

עד 35% מהסובלים מאקנה יישארו עם צלקות או כתמים לכל החיים. למיעוטם התופעה אינה מפריעה ולחלקם היא גורם משמעותי בהופעה ובסגנון חיים.

מהי בעצם אקנה?

אקנה היא מחלה המערבת את בלוטות החלב. בלוטות החלב מושפעות מגורמים הורמונליים אנדרוגנים המפעילים אותן להפריש חלב. גורמים נוספים לאקנה הם הגברת התקרנות פתח זקיק השערה, התרבות של חיידקים בעיקר מסוג P-ACNE, וזיהום משני עם תגובה דלקתית אימונולוגית.
אקנה מושפעת מגורמים רבים, והינה ברוב המקרים ברת טיפול וריפוי באמצעי אחד או שילוב של מספר אמצעים.

אמצעי טיפול מסורתיים באקנה

מבחינה טיפולית אבני היסוד בטיפול באקנה הם:

• טיפולים אסתטיים קוסמטיים
ויטמינים ותוספי תזונה
אנטיביוטיקה אוראלית
• גלולות וטיפול אנטי אנדרוגני לנשים
רטינואידים סיסטמיים
• טיפולים מקומיים במשחות ותכשירים שונים

מהו טיפול פוטותרפיה?

למרות אחוזי ההצלחה לריפוי אקנה בטיפולים המקובלים, לכל טיפול באקנה יש מגבלות ותופעות לוואי אפשריות. כאשר שמו לב כי הטיפול אינו מספיק לריפוי אקנה, החלו לחפש שיטה נוחה ללא תופעות לוואי, אשר תיתן מענה, לפחות לאלו שאינם יכולים או רוצים מסיבות רפואיות או אחרות לקבל טיפול סיסטמי.

פוטותרפיה הוא למעשה טיפול באור, אשר משמש כפתרון טיפולי למגוון בעיות עור, כולל אקנה. כיום ניתן לשלב פוטותרפיה עם כל טיפול סיסטמי אחר, במידה ויש צורך, עם שביעות רצון רבה מצדם של המטופלים. יעילות הטיפול הפוטותרפי מוגברת על ידי שילוב מספר אורכי גל.

ידוע כי אור השמש מטיב ומשפר אקנה, אבל לאור השמש גם תופעות בלתי רצויות אחרות. פריצת הדרך בטיפול פוטותרפיה הופיעה עם הבנת מנגנון הפעולה של הפרופירינים במטבוליזם של חיידק ה P-ACNE, כחלק מתהליך חילוף החומרים הנורמלי של החיידק.

עבודות מחקר קליניות הראו שיפור אצל כ-70% מהמטופלים בטיפול על ידי אור כחול באקנה דלקתית (15 דקות פעמיים בשבוע, במשך 4 שבועות.) ניתן היה להגיע לשיפור של עד 80% בנגעי אקנה ללא תופעות לוואי.

חשוב לזכור שאור כחול מתאים לאקנה דלקתית ולא לאקנה קומדונית (פצעים) בלבד. מכיוון שלרוב אקנה היא אינה חד צורתית, נשאלת השאלה מה ניתן לעשות על מנת להגדיל את אחוזי ההצלחה בטיפול?

באופן כללי ניתן לשלב טיפול באור כחול גם עם תרופות אנטיביוטיות, גלולות ואפילו עם איזוטרטינואין, וזאת על מנת להקטין את מינון התרופות, משך הטיפול ותופעות הלוואי. טווח ההשפעה יחסית מהיר, בין שבועיים לשלושה, למרות שקיימים מקרים שדרושים זמן טיפול נוסף.

טיפול באור כחול

תדירות הטיפול באור כחול, צריכה להתבצע פעמיים בשבוע בהפרש של 48 שעות לפחות. אין משמעות לטיפול בפוטותרפיה יום יומי, עקב הצורך בהתאוששות החיידקים, לקראת הטיפול הבא.
לאחר הטיפול אין מניעה בחשיפה לשמש או כל פעולה אחת, למעט שימוש במשקפי הגנה בזמן הטיפול.

טיפול באור אדום

אחת הבעיות של אור כחול, היא חדירה שטחית מתחת לפני העור. לכן לעיתים באקנה דלקתית קשה עם ציסטות גדולות, ובעור מאוד שומני, יעילות הטיפול פוחתת.

כמו כן, גם בעור עבה כמו בגב, הטיפול באור כחול קשה יותר ויעיל פחות. במצבים אלו עדיף להשתמש באור אדום.

אור אדום חודר עמוק יותר ומגיע לבלוטות החלב, ועל ידי האפקט האנטי דלקתי פועל גם על החיידקים, ועל הבלוטות. לכן האור האדום תורם לריפוי של דלקת.

החיסרון הבולט באור אדום הנו הסנוור עקב עוצמת ההארה. לכן יש לאטום היטב את המשקפיים. אור אדום הוא טיפול מצוין לאקנה דלקתית קשה. ככל שהאקנה קשה יותר עדיף להתחיל לטפל באור אדום ולאחר מכן, לעבור לסירוגין לכחול. סדר הטיפול והזמן זהים בדיוק לטיפול באור כחול. גם אור אדום ניתן לשלב עם תרופות וטיפולים שונים כולל רואקוטן.

אפקט חימום הפנים

אפקט החום הנוצר עקב הטיפול באקנה על ידי מקורות אור. יעיל לעיתים כאפקט נוסף, על ידי הרחבת כלי הדם בעור, הגברת זרימת הדם ברקמה, והרס חלבונים.

טיפול משולב בפוטותרפיה ותרופות

לעיתים, על פי שיקולו של הרופא המטפל, משולב טיפול פוטותרפיה באור כחול/אדום עם טיפול טופיקלי בתכשירים למריחה על העור ואפשרות לתרופות אנטיביוטיות, הורמונאליות (גלולות), ואיזוטרטינואין.

שילוב של טיפול פוטותרפיה ואיזוטרטינואין יכול למנוע את תופעת הלוואי השכיחה של רואקוטאן המתבטאת בהחרפת האקנה בחודשים הראשונים לטיפול.

בנוסף, טיפול פוטותרפיה מאפשר פעמים רבות מתן מינון נמוך יותר של איזוטרטינואין לאורך תקופת הטיפול ובכך להפחית משמעותית את תופעות הלוואי.

בטיחות פוטותרפיה

האור הוא לרוב בטוח, לא מזיק לעור ואינו מייצר חום. אין דיווחים בספרות המקצועית על תופעות לוואי או נזק כלשהו לעור בטווח הקצר והארוך.

לא ידוע על מגבלה לקבלת הטיפול אצל אנשים בריאים. במידה והמטופל נוטל תרופות או לוקה במחלות מסוימות יישקל הטיפול על ידי הרופא המטפל.

יש לכם שאלות נוספות על אקנה? כנסו לפורום אקנה שלנו


הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל יורב, רופא עור בכיר בבית החולים שיבא. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל יורב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרם הגנה ולחות בעת שימוש באפידו מאור 24/02/2020 03:39
  • לפני כשבוע התחלתי שימוש באפידו ג'ל ובניאו מדרול,הבנתי שכאשר משתמשים באפידו ג'ל צריך להימרח בקרם הגנה,אפשרי להשתמש בacnil lotion כקרם הגנה?,תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
קרם הגנה ולחות ד"ר שמואל יורב 25/02/2020 16:10
טיפול באור אדום וכחול סופי 24/02/2020 12:51
  • שלום, יש לי אקנה דלקתית כבר שנים רבות, אני בת 39. היכן מומלץ לבצע טיפול באור אדום וכחול? תודה

  • + הוסף תגובה
טיפול באור אדום וכחול ד"ר שמואל יורב 25/02/2020 16:09
  • לא כל אקנה מתאימה לטיפול פוטותרפי . מציע: טיפולים אצל רופא עור מוסמך י

  • + הוסף תגובה
שמירה על עור נקי אביטל 21/02/2020 02:35
  • שלום דוקטור אני כבת 25 עם עור נקי לחלוטין מפצעים. יש לי עור שומני חמישי פעם מופיע לי פצעון או בליטה אדומה ממש בודדה, זה לא קרה לי כבר הרבה זמן למזלי וגם אם זה קורה זה לא מתפשט לכל העור נותן לי מצב של אקנה פעיל. השאלה שלי בעצם היא מה עלי לעשות על מנת לשמר מצב זה? כי אני כן prone ואני יודעת שיש מצב בעתיד שיצוצו לי פצעים פה ושם. האם יש טיפולים משמרים/מוצרים משמרים שאפשר להשתמש בהם? האם הפצועים האלה הם בכלל תוצאה של משהו פנימי שצריך לקחת כדורים בשבילו? מאמינה שלפנים חלקות שרק פעם ב..מקבלות פצעון אין צורך לקחת רואקוטן. לתשובתך אודה, תודה.

  • + הוסף תגובה
תיקון אביטל 21/02/2020 02:37
שמירה על עור נקי ד"ר שמואל יורב 21/02/2020 10:58
  • בהסתייגות שלא ראיתי מצב פניך לא יכול להמליץ על טיפול מניעתי .יש לגשת לרופא מומחה לשם כך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!