עישון פסיבי: האם האמת כל כך מרה?

אין ספק שעישון הוא הרגל מסוכן. יותר מ-400,000 אנשים מתים מידי שנה בארה"ב בלבד מנזקים וסיבוכים הקשורים לעישון. אולם מה בנוגע לעישון פסיבי? האם טמונה סכנה אמיתית לבריאותנו בחשיפה לעשן סיגריות ממקור חיצוני, מלבד תחושת הסירחון והמחנק?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/11/2013
אין ספק שעישון סיגריות הוא הרגל מסוכן. יותר מ-400,000 אנשים מתים מידי שנה בארה"ב בלבד מנזקים וסיבוכים הקשורים לעישון. אולם מה בנוגע לעישון פסיבי? האם טמונה סכנה אמיתית לבריאותנו בחשיפה לעשן סיגריות ממקור חיצוני, מלבד תחושת הסירחון והמחנק?


מהו עישון פסיבי? 


עישון פסיבי הוא בהגדרה שאיפה של העשן הנפלט מסיגריה בוערת, יחד עם העשן שיוצא מפיו או אפו של המעשן.
החשיפה לעישון פסיבי מתרחשת בכל מקום בו ישנם אנשים שמעשנים: בעבודה, בבית, במקומות ציבוריים, או במכונית הפרטית. לרוב עישון פסיבי נובע מסיגריות, אולם גם עישון של מקטרות, סיגרים ומוצרי טבק אחרים משחרר עשן.


כמות העשן שנוצרת ממוצרי טבק תלויה בכמות הטבק שבהם. למשל סיגר בינוני אחד יכול לשחרר עשן בכמות הדומה לעישון חצי קופסת סיגריות.


קשה לכמת את מידת החשיפה, אולם אפשר למדוד רמת הניקוטין או כימיקלים אחרים המצויים בסיגריות בחלל החדר. אפשר גם למדוד גם את רמת החומר קוטינין (תוצר לוואי של פירוק ניקוטין בגופנו) בדם או ברוק של המעשן הפסיבי וכך להעריך את מידת החשיפה.


האם חשיפה לעישון פסיבי יכולה לגרום לסרטן?


בעשן טבק היוצא מסיגריה רגילה יש כ-7,000 כימיקלים, מתוכם לפחות 250 הם מסוכנים, דוגמת ציאניד, פחמן חד-חמצני ואמוניה. לפחות 69 כימיקלים המשתחררים מסיגריות בוערות ונשאפים בעישון פסיבי נמצאו כמסרטנים או חשודים כמסרטנים, ביניהם: ארסניק, בנזן, בריליום (מתכת רעילה), קדמיום, כרומיום, אתילן-אוקסיד, ניקל, וויניל-כלוריד. 


אם כך, התשובה היא כן. האגודה למלחמה בסרטן והסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן קבעו שעישון פסיבי הינו קרצינוגן, כלומר גורם סיכון לפיתוח מחלת הסרטן.


עישון פסיבי יכול לגרום לסרטן ריאות במבוגרים שאינם מעשנים. ההערכה היא שעישון פסיבי מעלה את הסיכון לחלות בסרטן ריאות ב-20-30%. כמו כן עישון פסיבי עלול לעודד התפתחות של סרטנים מסוגים אחרים, למשל סרטן הפה והלוע, סרטנים במערכת העיכול, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הכליה, סרטן הלבלב, סרטן צוואר הרחם וסרטן השד בנשים, ולימפומה, לוקמיה, וגידולי מוח בילדים.


השלכות בריאותיות נוספות של עישון פסיבי:


• לעישון פסיבי יש אפקט מידי ומזיק על הלב וכלי הדם: עישון פסיבי מעלה את הסיכון ללקות במחלת לב ב-25%. כמו כן מעשנים פסיביים מצויים בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ מוחי.


• עישון פסיבי גורם לגירוי של דרכי הנשימה: החומרים הנשאפים הורסים את השערות הקטנות שנמצאות בדרכי הנשימה ועוזרות בסילוק חלקיקים וחיידקים, מה שגורם להצטברותם ולעליה בשכיחות זיהומי מערכת הנשימה.


• עישון פסיבי מעלה מעלה את הסיכון לחלות באסטמה בילדים ולהחמיר מחלה קיימת: כמו כן הם עלולים לסבול מברונכיטיס, דלקת ריאות, וזיהומים בדרכי הנשימה ובאוזניים. בקרב תינוקות, עישון פסיבי עלול לגרום אף למוות בעריסה. נמצא גם שהשפעות עישון פסיבי מתמשכות מעבר לילדות ומתבטאות בעיכוב בגדילה ובפגיעה בהישגים בלימודים.


• עישון פסיבי פוגע בעוברים של נשים הרות החשופות לעשן: גם נשים בהריון שאינן מעשנות אך חשופות לעשן סיגריות עלולות לסכן את העובר. מחקרים הראו שעישון פסיבי בעת ההריון מעלה את הסיכון ללידת מת ב-23% ואת הסיכון ללידת תינוק בעל פגמים פיזיים ב-13%, בדומה לנתונים בקרב נשים שמעשנות באופן אקטיבי במהלך ההריון.


האם עישון פסיבי יכול להיות בטוח?


אין רמה בטוחה של עישון פסיבי. אמנם הגישה הרווחת בקרב חוקרים היא שמידת הנזק היא תלוית מינון, הרי שאין מדד מדויק לכימות החשיפה, וגם חשיפה מעטה לעשן סיגריות עלולה לגרום לנזק. 


הדרך הטובה ביותר להגן על עצמנו מעישון פסיבי היא להימנע כליל משהייה במקומות סגורים בהם מעשנים. במדינת ישראל נחקק "חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, התשמ"ג-1983", אשר אוסר עישון במקומות ציבוריים כמסעדות, בתי קפה, פאבים, קניונים, בתי חולים, מרפאות, מקומות עבודה, בתי ספר, תחבורה ציבורית ועוד.


ב-2007 שונה החוק וכיום ברובם המוחלט של המקומות הציבוריים ובעסקים רבים קיימת הפרדה בין מעשנים ללא-מעשנים ודאגה לאוורור נאות של חללים סגורים, לשם מניעת נזקי העישון הפסיבי.

פורומים אונקולוגית ראש צוואר ובלוטת התריס וטיפול קרינתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אחרי mri. שני עם mrs בבקשה ממך מעט הסבר אבי 03/01/2020 07:47
  • סיבת ההפניה: בן 32 ,ברקע IBD .ממצא היפראינטנסי ב- T2 ו- FLAIR בהיפוקמפוס הטמפורלי מזיאלי מימין, לצורך הערכה. בוצעה השוואה לבדיקת MRI מתאריך 2019/11/5. .T1,T2,FLAIR,DWI,SWI,MRS משוקללות בסדרות בוצעה הבדיקה בדומה לבדיקה הקודמת מודגם תהליך תופס מקום טמפורלי מזיאלי מימין, בעל אות חריג ב-T2 ו- FLAIR, היפואינטנסי ב- T1. מוקד האדרה עדינה בתוכו בסידרה המאוחרת , אינו מוגבל בדיפוזיה ואינו מכיל תוצרי דם בתוכו, ללא שינוי בהשוואה לבדיקה הקודמת. התהליך בקוטר של 13 מ"מ. בבדיקת MRS מדגים עלייה של כולין לעומת קריאטנין , רושם לעלייה במיואיזינטול בבדיקה זו. חשוד לגליומה בדרגת ממאירות נמוכה, אולם יכול להתאים אף לקורטיקל דיספלזיה. במפת הפרפוזיה ללא עלייה בפרפוזיה. לא הודגמו תהליכים תופסי מקום אחרים במוח. חדרים, חריצים וציסטרנות תקינים. ללא עדות לאוטם או דימום ודוקטור בסיכום שלמטה גם רשום ככה תהליך תופס מקום טמפורלי מזיאלי מימין, ללא שינוי, יכול להתאים לקורטיקל דיספלזיה והן לאסטרוציטומה בדרגת ממאירות נמוכה. דרוש המשך מעקב..... מה זה קוקיטל דיספלזיה כאילו יש מצב שזה משהו מולד ולא מסוכן גם ? דרגה נמוכה של ממאיר מה זה כאילו יש מצב שיש עכשיו סרטן קטן ? דוקטור מחכה לתשובותך בקוצר רוח ...ודוקטור בסיכום שלמטה גם רשום ככה תהליך תופס מקום טמפורלי מזיאלי מימין, ללא שינוי, יכול להתאים לקורטיקל דיספלזיה והן לאסטרוציטומה בדרגת ממאירות נמוכה. דרוש המשך מעקב.

  • + הוסף תגובה
MRI כולל הזרקת גדוליניום אתי 30/12/2019 15:13
  • לפני חודשיים עשיתי MRI ע"ש צווארי ושם נמצא מוקד אות גבוה ב T2 בקליבוס עד כמה שניתן לדון הוא איזואינטנסי ב T1 ובעל אות גבוה ב STIR יכול להתאים ל המיניגומות במקום ראשון, נראה שפיר ומומלץ לבצע MRI ראש. לפני שבוע עשיתי MRI מוח ולהן התוצאות: .T1,T2,FLAIR,DWI,SWI הבדיקה בוצעה בטכניקת .מוח מתאריך 11.11.2018 CT-השוואה: עיון ב ממצאים: מעבר קרניו צרוויקלי בגדר הנורמה. מבנה גומה אחורית תקינים. חדרי המוח, ציסטרנות וחריצים תקינים. מוקדי אות חריג בודדים תת קורטיקליים בחומר הלבן הפרונטלי משני הצדדים. לאחר הזרקת גדוליניום אין עדות להאדרה פתולוגית או לממצא פוקלי. אות זרימה תקין מכלי הדם התוך גולגולתיים וללא עדות לממצאים אקסטרא קרניאליים. .DWI-ללא עדות להגבלה ב מוקד זעיר של אות חריג בטלמוס משמאל, קרוב לוודאי כלי דם, פחות SWI-בתמונת ה סביר מוקדי שרידי המוסידרין. ההתרשמות : מוקדי אות חריג בודדים תת קורטיקליים בחומר הלבן הפרונטלי משני הצדדים שאינם ספציפיים. מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
אחרי mri מוח אבי 30/12/2019 14:34
  • שלום דוקטור בגלל סחרחורות (שהתגלה סוג של כהתקפי פאניקה ) עשו לי סיטי ראש וצוואר שיצא תקין והשתחררתי להמשך בירור לmri מוח כמשהו כללי ... אחרי שעשיתי mri זה מה שרשום בסיכום של הבדיקה : לסיכום: מוקד אות חריג קורטקלי ותת קורטקלי בקדמת האונה הטמפורלי מימין המקבל האדרה קלושה לאחר הזרקת גדוליניום בגדול כמו מה זה נשמע לך.. מה סיכוי שזה משהו סרטני או משהו מולד אולי ... אשמח לקבל ממך תשובה אני מודה לך מראש תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!