דלג לתוכן

כריתת בועה בריאה (Bullectomy)

1 דקות קריאה
בולה ריאתית (Bullae) היא חלל אוויר המסובב ברקמת ריאה הרוסה. הבולות גורמות למחלת נפחת הריאות (אמפיזמה). הגורמים להיווצרות הבולות וכנובע מהן לאמפיזמה, הם:
עישון, זיהום סביבתי ומצב תורשתי הקרוי Alpha1-antitrypsin deficiency.

בכל המצבים הללו נגרם הרס של חללי האוויר הקטנים ביותר בריאות. חללים אלו גדלים, דוחקים את רקמת הריאה התקינה ובשלב מסוים גורמים לתסמינים בעיקר לקוצר נשימה ולשיעול.

ניתוח לכריתת בולות בריאה נדרש כאשר נראות בולות בטומוגרפיה מחשבית הגורמות לתסמינים המפורטים לעיל, או כאשר מופיעים סיבוכים מהבולות כגון אוורת בית החזה או גניחת דם. לקראת הניתוח נעשית הערכה נשימתית של החולה וברונכוסקופיה. ועוד לקראת הניתוח: מלמדים את החולה שיעול "יעיל" ונשימה עמוקה, מטפלים בפיזיותרפיה נשימתית ובתרופות המשפרות תפקוד נשימתי.

חשוב שהחולה יפסיק לעשן מוקדם ככל האפשר לקראת הניתוח. בניתוח מבוצעת כריתה של רקמת הריאה החולה עם כריתת המינימום האפשרי של ריאה תקינה. הניתוח המקובל הוא דרך תורקוטומיה (קרי פתיחה של בית החזה בהרדמה כללית). סטרנוטומיה אורכית נעשית בעיקר כשדרוש ניתוח בו-זמנית משני הצדדים. בניתוח זה יש חיתוך של עצם בית החזה על כל המשתמע מכך. הניתוח דומה לזה שמבוצע בשעת ניתוחי לב. שיטת התורקוסקופיה מועדפת פחות.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר עאהד קדמאני
ד"ר עאהד קדמאני רפואת שיניים
פרופ' דורון נורמן
פרופ' דורון נורמן אורתופדיה
ד"ר רם איתן
ד"ר רם איתן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא כריתת בועה בריאה

עישון פסיבי: האם האמת כל כך מרה?
עישון פסיבי: האם האמת כל כך מרה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 04/11/2013

אין ספק שעישון הוא הרגל מסוכן. יותר מ-400,000 אנשים מתים מידי שנה בארה"ב בלבד מנזקים וסיבוכים הקשורים לעישון. אולם ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו