איך למנוע התקף לב?

אלפי ישראלים לוקים בהתקף לב כל שנה. החדשות הטובות הן שהגורמים העיקריים להתקפי לב הם בשליטתנו וקשורים ישירות לאורח חיים בריא. בעזרת שינוי הרגלים פשוט תוכלו להימנע ממצבים מסכני חיים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/08/2019

אלפי ישראלים לוקים בהתקף לב כל שנה. החדשות הטובות הן שהגורמים העיקריים להתקפי לב הם בשליטתנו וקשורים ישירות לאורח חיים בריא. בעזרת שינוי הרגלים פשוט תוכלו להימנע ממצבים מסכני חיים.


הגורמים העיקריים לאירועים קרדיווסקולרים (פגיעה בכלי הדם או בלב) הם לחץ דם גבוה, סוכרת, הפרעה ברמת השומנים בדם, עודף משקל וכן אורח חיים, רמות מתח, פעילות גופנית, תזונה והרגלים נוספים כמו עישון ושתיית אלכוהול. כל אלו עלולים לגרום לטרשת עורקים, שהיא סיבה עיקרית להתקף לב.


מה גורם לטרשת עורקים?


טרשת עורקים היא מחלה שנגרמת משקיעה של שומנים בדפנות כלי הדם ועלולה להביא לחסימה מוחלטת של העורקים. במצב כזה, זרימת הדם ללב תיפסק ותגרום למוות של התאים, שאינם מקבלים אספקת דם, מצב שאנו מכירים כהתקף לב.


טרשת עורקים מתפתחת לרוב בגיל ההתבגרות ומתקדמת במשך השנים, בקצב השונה מאדם לאדם. לעתים, התקדמות המחלה עלולה להיות מהירה ולגרום לסתימה בגילאים 40-50. מניעה, איזון וטיפול במחלות שגורמות לטרשת עורקים יכולים להאט את קצב התפתחות המחלה ולמנוע התקף לב.


הכללים לשמירה על הלב שלנו


פעילות גופנית


נפריד בין 2 סוגים של פעילות גופנית:


איזוטונית - פעילות המאמצת את השרירים ומלווה בתנועה. פעילות זו גורמת להרחבת כלי הדם ולזרימה טובה יותר של דם לגוף. סוגים של פעילות זו כוללים הליכה, ריצה, שחייה ועוד.


איזומטרית - פעילות המאמצת את השרירים ללא תנועה. היא גורמת לכיווץ של כלי הדם ולעלייה קיצונית בלחץ הדם בזמן מאמץ. פעילות זו עלולה להיות מסוכנת לסובלים מלחץ דם גבוה. סוגים של פעילות זו כוללים הרמת משקולות, מתיחת קפיצים ועוד.


איזו פעילות גופנית הכי מומלצת?


מומלץ ביותר לבצע פעילות איזוטונית, לפחות חצי שעה ביום. לעומת זאת, פעילות איזומטרית לא מומלצת לסובלים מלחץ דם גבוה או מחלות לב.

בכל מקרה, לפני התחלת פעילות גופנית יש להתייעץ עם רופא מטפל, בעיקר אצל אנשים מבוגרים יותר בעלי מחלות רקע.

לחולי לב, הפעילות הטובה ביותר היא הליכה אינטנסיבית, המשלבת הזעה ומאמץ. פעילות כזו גורמת לירידה בלחץ הדם ונחשבת בריאה ובטוחה יחסית.


תזונה


תזונה נכונה היא חשובה לניהול אורח חיים בריא לאורך זמן ומבוססת על ירקות רבים ופירות (במידה). מאכלים עתירי סוכר ושומנים (בשרים מעובדים ומוצרי חלב עתירי שומן) אינם מומלצים. כמו כן, חשוב לזכור ששומן מהצומח ובפרט שמן זית, מומלצים יותר מאשר שומן מן החי. בנוסף, חשוב להמעיט בכמויות המלח, במיוחד בקרב אנשים שסובלים מיתר לחץ דם ומחלות לב כמו אי ספיקת לב.


רוגע נפשי


לחץ (סטרס) מהווה גורם סיכון משמעותי למחלות קרדיווסקולריות ומפעיל בגופינו מערכות עצביות ואוטונומיות המפרישות חומרים שפועלים על כלי הדם והלב. כשהרמה של חומרים אלו גבוהה לזמן ממושך, עלול להיגרם נזק לאיברים חיוניים בגוף (כמו הלב, המוח, הכליות וכלי דם). הורדת רמות לחץ ניתן להשיג על-ידי שיטות הרפיה שונות, כמו יוגה, לדוגמא, שינוי באורח החיים ועוד. שיטות הרפיה רבות הוכחו כיעילות, אך כדי לראות תוצאות יש להתמיד בהן. 


טיפול תרופתי


לאנשים בעלי גורמי סיכון לתחלואה של לב וכלי דם ובמיוחד כאלו שעברו התקף לב, קיים סיכון של קרישיות יתר, שעלולה לגרום לחסימה של כלי הדם. במקרה כזה יש צורך בטיפול תרופתי המפחית את קרישיות הדם ואת הסיכון לחסימה.


אספירין הוא התרופה הוותיקה והנפוצה ביותר, הנמצאת בשימוש מזה שנים רבות, להפחתת קרישיות הדם. האספירין פותח לפני כ-105 שנים ושימש כתרופה להפחתת חום וכאבים. בהמשך התגלה כי לתרופה השפעה המפחיתה קרישיות יתר.


אספירין הוא חומר חומצי, כך שאנשים הסובלים מחומציות יתר עלולים לפתח צרבת, כאבים בקיבה או מחלת כיבחשוב לנטרל חומציות על-ידי נטילת אספירין עם אוכל ולא על קיבה ריקה. לעומת זאת, אצל הסובלים מבעיות קיבה, אספירין עלול להחמיר כאבי בטן ודלקות בקיבה. ניתן למנוע זאת על-ידי הוספת תרופה, כמו קונטרולוק, המפחיתה את חומציות הקיבה או על-ידי ציפוי האספירין (למשל קרטייה) המונע גירוי של הקיבה ומעודד את ספיגתו באזורי מעי לא חומציים.


עישון


ישנו קשר ישיר בין עישון ומחלות לב, כלי דם וכן ופגיעה ריאתית. הניקוטין המצוי בסיגריה גורם להתמכרות ולחדירה של חלקיקי פחם וחומרי בערה הגורמים לגירוי בריאות. השפעות אלו עלולות לגרום לדלקות, מחלות בדרכי הנשימה, מחלות לב ויתר לחץ דם. כמו כן, חשוב לזכור כי לחלקיקים אלו השפעה מסרטנת.


אלכוהול


שתייה מוגזמת של אלכוהול עלולה להזיק לגוף. כיום, ידוע שכמות קטנה של אלכוהול (למשל, כוס אחת של יין אדום) אינה גורמת נזק ולפעמים אף תורמת לבריאות כלי הדם. לעומת זאת, מעל שתי מנות של אלכוהול עלולות לגרום נזק ממשי. שתייה מוגזמת של אלכוהול עלולה להעלות את לחץ הדם, להחמיר מחלות לב ולפגוע בכבד. בכמויות משמעותיות, אלכוהול עלול לגרום לפגיעה מוחית.


פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיקום לב מאיר 14/08/2019 09:03
 • לפורום שלום.שוב שאלה חודש לאחר ניתוח מעקפיים מרגיש טוב.כמה זמן לאחר הניתוח אני יכול להגיע למכון שיקום לב בבית חולים. בברכה מאיר..

 • + הוסף תגובה
שיקום לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 14/08/2019 12:49
 • מאיר שלום, ישנו בלבול בין המושגים החלמה לאחר ניתוח לב לבין שיקום לבבי. במקרה של החלמה (בדר״כ למשך 5 ימים) אז ההמלצה היא ממש מרגע השחרור. במידה ומדובר בשיקום לבבי (בדר״כ תהליך ארוך יותר אשר מיועד למטופלים ספציפיים) אז כדאי להתייעץ עם הצוות במוסד הקולט, להעביר מסמכים תומכים לגבי אופי הניתוח שעברת ועל סמך זה לתת להם לקבוע את מוכנותך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקפיים לחזור לנהוג באוטו פרטי. מאיר 11/08/2019 11:03
 • לפני חודש עברתי ניתוח מעקפיים ארבע מעקפיים הניתוח עבר ללא שום בעיה.שאלתי כמה זמן לאחר הניתוח אוכל לחזור לנהוג ברכבי.בברכה מאיר..

 • + הוסף תגובה
נהיגה לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 12/08/2019 09:56
 • מאיר שלום, במידה וריפוי החתך הניתוחי עבר באופן תקין הזמן המומלץ להימנעות מנהיגה הינו 6 שבועות. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
האם מותר להזריק קלקסן 40 מג לאדם שלוקח קבוע פלויקס קובי 09/08/2019 17:49
 • הי האם מותר להזריק קלקסן 40 מג לאדם שלוקח קבוע פלויקס תודה

 • + הוסף תגובה
קלקסן ופלביקס ד"ר דוד יעקובי 11/08/2019 10:09
 • קובי שלום, ישנם מקרים בהם ישנה התוויה למתן שתי התרופות בו-זמנית. ההחלטה חייבת להיות מושכלת וכמובן שקרדיולוג הוא זה שעבר על החומר טרם ההנחייה. חשוב לזכור כי במטופלים מסויימים יכולה להיות נטייה מוגברת לדימומים בעת מתן שתי התרופות יחד ולכן חשוב להציג את ההיסטוריה הרפואית במלואה לצוות המטפל. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!