דלג לתוכן

אולקוס, כיב פפטי (Peptic Ulcer Disease)

3 דקות קריאה

כיב פפטי (עיכולי), שמוכר יותר בשם אולקוס, הוא פצע שטחי שנוטה להופיע בציפוי הפנימי של דופן הקיבה (כיב קיבה) או בחלק העליון של המעי הדק (כיב תריסריון).

אולקוס מתפתח כשהרירית המגנה שמרפדת של הקיבה או המעי נפגמת ומיצי העיכול מגרים אותה וגורמים להתפתחות פצע בדופן הקיבה או המעי. מיצי הקיבה החומציים, המכילים בתוכם חומצת מלח ואנזימים כגון פפסין (pepsin), יכולים לגרום גם לתחושת צרבת ולפגיעה בוושט, אם תוכן הקיבה חוזר לתוכו מסיבות שונות, כפי שזה עלול לקרות במחלת ריפלוקס.

טיפול תרופתי הולם מסייע להחלמה במרבית במקרים של אולקוס (כיב קיבה או כיב בתריסריון) ומקל מיד על התסמינים.

סימפטומים

בדרך כלל, אנשים הלוקים באולקוס מתלוננים על התסמינים הבאים:

·         תחושת בעירה, צרב, וכאבים בין הטבור ועצם החזה. חלק מתלוננים על כאבי גב או כאבים בצוואר. הכאב יכול להימשך מספר דקות עד שעות רבות או להופיע לסירוגין במשך שבועות.

·         בדרך כלל, יש הקלה בכאב כשנוטלים תרופות נוגדות חומצה.
·         אובדן התיאבון וירידה במשקל.
·         תחושת נפיחות או בחילה לאחר האוכל.
·         הקאות או  הקאות עם דם או חומר אשר דומה למשקעים של קפה. 
·        דם בצואהצואה בצבע שחור או יציאות בעלות פסים כהים של דם.

סיבות וגורמי סיכון

ישנם שני גורמים עיקריים להופעתו של אולקוס:

·        
זיהום הנוצר כתוצאה מחיידק ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי בקיבה
·         שימוש בתרופות, במיוחד נוגדות דלקת

חיידק ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי ותרופות נוגדות דלקת, במיוחד נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, גורמים לפגיעה ברירית המגנה על הדופן הפנימית של מערכת העיכול. הרירית מונעת ממיצי העיכול לפגוע בקיבה ובמעי.

אבחון ובדיקות

האבחון של אולקוס מבוסס על התסמינים שהופיעו אצל המטופל ועל מצב הבריאות הכללי. בנוסף, הרופא יבצע גם בדיקה גופנית מקיפה. לעיתים, אם קיים חשד לאולקוס או מחלה אחרת, כגון קשיי עיכול או גירוי של רירית הקיבה, שתסמיניהם דומים לאלו של האולקוס, הרופא יכול לנסות תחילה טיפול בתרופות כדי להקל, עוד לפני קביעת האבחנה.

הרופא עשוי לבצע בדיקות כדי לגלות נוכחות החיידק הלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי, קיימות כמה בדיקות לאבחון החיידק: בדיקות דם, נשימה, צואה ורקמה.

הדרך היחידה לקבוע בוודאות אם באמת קיים כיב במערכת העיכול היא לבצע בדיקת גסטרוסקופיה, שמאפשרת לאתר כיב או זיהום הנגרם על ידי חיידקי הלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי. בבדיקה זו יוכל הרופא יוכל לבחון את חלל הוושט, הקיבה והמעי הדק מבפנים. במהלך גסטרוסקופיה יוכל הרופא ליטול דגימה קטנה מדופן הקיבה או המעי (ביופסיה) ולשלוח אותה למעבדה כדי אם היא מכילה תאים סרטניים. הבדיקה נחוצה כדי לברר אם התסמינים נגרמים על ידי סרטן קיבה.

סיבוכים אפשריים

לא מומלץ להתעלם מן התסמינים של אולקוס. בעוד שהתסמינים יכולים להיעלם לזמן מה, הכיב בקיבה או בתריסריון עלול להיות עדיין פעיל. בהיעדר טיפול הולם באולקוס, הוא עלול להוביל לבעיות רפואיות מסכנות חיים, לרבות סרטן הקיבה במקרים נדירים. על אף האמור, ייתכן שכיבים מסוימים בקיבה או בתריסריון יחזרו ויהיה צורך בטיפול נוסף ומקיף יותר.

טיפולים ותרופות

הטיפול באולקוס מתבסס ברובו על נטילת תרופות שיצמצמו את כמויות חומצת  הקיבה. במקרה של זיהום על ידי חיידקי ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי, יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי. הקפדה על הוראות הרופא בנטילת אנטיביוטיקה תסייע להצלחת הטיפול בחיידק בקיבה.


ניתן להחיש את החלמת הכיב בקיבה ולמנוע את הישנותו על ידי הפסקת עישון וצמצום שתיית האלכוהול. שימוש ממושך בתרופות כגון אספירין (aspirin) , איבופרופן (ibuprofen) , ונפרוקסן (naproxen) יכול להגדיל את הסיכויים לכך שהכיב במערכת העיכול יחזור פעם נוספת.

מניעה

קראו עוד: כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת

רופאים בתחום
ד"ר אוה ניב
ד"ר אוה ניב גסטרואנטרולוגיה
ד"ר שמואל פרינץ
ד"ר שמואל פרינץ פנימית
ד"ר נתן לדרמן
ד"ר נתן לדרמן גסטרואנטרולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אולקוס, כיב פפטי

דם בצואה: מתי הוא מסוכן?
דם בצואה: מתי הוא מסוכן?
מרגנית בניש, מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש, מערכת אינפומד 28/04/2013

דם בצואה הוא סימן לפציעה או בעיה אחרת במערכת העיכול. נוכחות דם בצואה יכולה להעיד על מצבים קלים יחסית, כגון טחורים א... לכתבה המלאה

כיב קיבה (אולקוס): 9 תרופות ביתיות שיעזרו
כיב קיבה (אולקוס): 9 תרופות ביתיות שיעזרו
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/08/2018

כיב קיבה או אולקוס הוא מעין פצע המתפתח ברירית הקיבה או בתריסריון. הגורם העיקרי לאולקוס הוא זיהום הנובע מחיידק הליקו... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של ד"ר דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו