החידושים הרפואיים שיעזרו לכם להיכנס להיריון

חידושים בתחום הפוריות יכולים לשפר משמעותית את הסיכוי להיכנס להריון: מהן הבדיקות החדשות וכיצד הן משפרות את סיכויי הכניסה להריון? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 06/07/2017

בשנים האחרונות לא חל שיפור משמעותי בהצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופית. עם זאת, התפתחו לאחרונה כמה חידושים שיכולים לשפר משמעותית את הסיכוי להיכנס להריון.


בדיקת מאגר הביציות של האישה

מאגר ביציות של אישה עלול להיות מדולדל בגלל גיל או סיבות אחרות ושימוש נרחב יותר בבדיקה של הורמון הנקרא Antimullerian Hormone, המצביעה בצורה טובה יותר על הרזרבה השחלתית של האישה (כלומר על מאגר הביציות שנותרו לה), עשוי למנוע טיפולים מיותרים ולהפנות אותה ישירות לטיפולי הפריה חוץ גופית. 

קבלת ערכים נמוכים מתחת לטווח שנקבע להורמון Antimullerian Hormone יהיו אינדיקציה להפניה של האישה ישירות לשיטה שעשויה להניב תוצאה מהירה וטובה ביותר לפני שמאגר הביציות של האישה יקטן וסיכוייה להרות ירדו משמעותית. בדיקת זרע

לאחר ביצוע בדיקת זרע חדשנית שעשויה לתת מידע גנטי על זרע עם איכות ירודה ניתן להפנות בני זוג לטיפולי הפריה חוץ גופית. ביצוע בדיקה זו עשוי למנוע בזבוז זמן יקר ומשאבים בביצוע טיפולים שלא יניבו היריון.בחירת עוברים

האמבריוסקופ הוא אינקובטור חדשני שמאפשר בחירה טובה יותר של עוברים איכותיים (מבחינה מורפולוגית) ומורכב ממערכת מצלמות HD. מרגע ההפריה (לפני החזרת העוברים לרחם) המכשיר יכול לצלם מספר עוברים בו זמנית בפרקי זמן קצובים (time lapse photography) למשך 72 שעות ברצף וללא התערבות של איש מקצוע.

התמונות שמופקות מאפשרות לעקוב אחרי איכות העוברים הגדלים מהשלב הראשוני ביותר של הפריית הביצית תוך קבלת מידע על התנהגותם בשלבי החלוקה המוקדמים ועד לשלב של חלוקה למספר תאים, כל זאת ללא צורך בהוצאת הצלוחית מהאינקובטור לצורך בדיקה בעזרת מיקרוסקופ.


 


בחינת הצילומים מאפשרת בחירת עובר איכותי, בריא מאוד ובעל סיכויים טובים ביותר להשתרשות ברחם. בנוסף, שיטה זו עשויה להביא לעליה של 10-20% בהשגת הריונות.


- אנליזה גנטיתביצוע ביופסיה לעובר ביום החמישי שלאחר ההפריה (בשלב הקרוי "בלסטציסט") עשויה לשפר את היכולת לסנן עוברים ולברור מתוכם את התקינים, על ידי כך ניתן לבצע אנליזה גנטית של הגנום העוברי המאפשרת בחירה של עוברים תקינים מבחינה גנטית.


- סימנים מטבוליים - בדיקת נוזל תרבית הצלוחית שבה נמצא העובר שמתפתח מאפשרת בחירה של עובר בהסתמך על סימנים מטבוליים כמו ירידה ברמת פירוווט, רמת הגליצין, לאוצ'ין, רמת האספרגין ועליה בצריכת הסוכר.


- סימנים חלבוניים -  זוהו סימנים חלבוניים בצלוחית המכילה עוברים שמצויים בנוזל תרבית רקמה. סימנים חלבוניים אלה (כמו Soluble human leukocyte antigen-G ו Ubiquitin) מצביעים על סיכויי השתרשות גבוהים יותר.


סימנים גנומיים - פרופיל גנטי של תאי הקומולוס (שעוטפים את הביצית מרגע ההפריה עד להשתרשות) עשוי לשמש ככלי עזר חשוב בניבוי הסיכוי של השתרשות העובר.


לסיכום, תהליכי הסינון מחוץ לרחם מגדילים את אחוזי ההצלחה של כל מחזור הפריה ובנוסף מאפשרים להפחית את מספר העוברים המוחזרים לרחם למניעת הריונות מרובי עוברים, וזאת ללא פגיעה משמעותית בסיכויי ההצלחה של טיפול הפריה.


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הכתמה דמית אני 21/09/2019 17:51
  • שלום, אני 8 ימים אחרי החזרה והיום שמתי לב להפרשה מעט ורודה בהירה האם תחילתו של המחזור להספיד את הסבב?

  • + הוסף תגובה
לא בהכרח פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 21/09/2019 22:56
הסבר כללי ממוצע על לוחות זמנים בטיפולי פוריות רחל 21/09/2019 16:39
  • שלום, אשמח לקבל הסבר כללי ממוצע על לוחות זמנים לטיפול פוריות עם תרופות פוריות. ע"מ שאוכל לדעת להיערך בעבודה ובכלל. יש לי תור לרופא רק בחודש הבא. באיזה שלב מתחילים עם הזריקות ההורמונליות? ביום הראשון לקבלת דימום הווסת? מתי מתחילים מעקב זקיקים ובדיקות דם ( מייד עם תחילת ההזרקות או כשבוע אחרי) וכל כמה ימים עושים מעקב כזה? לאורך איזו תקופה? הזרעה/ שאיבה עושים כשבועיים מתחילת דימום הווסת פחות או יותר ( לפי מעקב כמובן) ואז בשבועיים הנותרים של החודש בעצם ממתינים לראות אם היתה קליטה? מחזור חדש במידה וצריך מתחיל עם קבלת דימום הווסת? האם יש מעקבים/ בדיקות דם / שאיבות גם בסופי שבוע או חגים?

  • + הוסף תגובה
טיפולי ivf ושאיבה אלונה 20/09/2019 13:00
  • שלום, אני בטיפולי ivf. היום, לאחר 7 ימי הזרקת פרגבוריס 300 וביומיים האחרונים צטרוטייד, בדיקת דם אסטדינול 8600 ופרוגסטרון 2.1 האם השאיבה ממש קרובה?? יש לי גם דקפטיל בבית.. האם הערכים כבר לא גבוהים מידי?

  • + הוסף תגובה
אציין כי הפעם ללא החזרה אביבית 20/09/2019 15:36
טיפולי פוריות הסבר כללי רחל 21/09/2019 16:12
  • שלום, אשמח לקבל הסבר כללי ממוצע לטיפול פוריות עם תרופות פוריות. באיזה שלב מתחילים עם הזריקות ההורמונליות? ביום הראשון לקבלת דימום הווסת? מתי מתחילים מעקב זקיקים ובדיקות דם ( מייד עם תחילת ההזרקות או כשבוע אחרי) וכל כמה ימים עושים מעקב כזה? הזרעה/ שאיבה עודים כשבועיים מתחילת דימום הווסת פחות או יותר ( לפי מעקב כמובן) ואז בשבועיים הנותרים של החודש בעצם ממתינים לראות אם היתה קליטה? מחזור חדש במידה וצריך מתחיל עם קבלת דימום הווסת? האם יש מעקבים/ בדיקות דם / שאיבות גם בסופי שבוע או חגים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!