מחלות לב - מה נשים צריכות לדעת?

מחלות לב - מה נשים צריכות לדעת?

כתבה פרסומית כתבת חסות

האם נשים נמצאות בקבוצת הסיכון?

נשים נמצאות ברמת סיכון זהה לזו של הגברים ללקות במחלות לב או בהתקפי לב. לאמיתו של דבר:

מחלות לב הן הגורם מספר אחת לתמותה אצל נשים מעל גיל 65.

מחלות לב
קוטלות יותר נשים מעל גיל 65 מאשר כל מחלות הסרטן גם יחדיו.

נשים נוטות לפתח בעיות לבביות בשלב מאוחר יותר בחייהן מאשר גברים – בממוצע בין 7 ל- 8 שנים מאוחר יותר. אולם, בהגיען לגיל 65 הן נמצאות ברמת סיכון כמעט זהה לזו של הגברים ללקות במחלות לב. יתר על כן, שיעור הנשים אשר לוקות בהתקפי לב בין הגילאים 35 ל- 54 עלה משמעותית במשך 20 השנים האחרונות. לכן יש צורך גם לאוכלוסייה הנשית לשים לב למצב בריאותן הכללי.

בדומה לגברים, התסמין הנפוץ ביותר להתקף לב אצל נשים הוא כאב ותחושת מועקה באזור בית החזה. אולם, ייתכן גם כי אישה תלקה בהתקף לב בלא לחוש כאבים באזור בית החזה כלל. חלק מן הנשים יציגו את 

התסמינים הבאים כאשר הן לוקות בהתקף לב:

תחושת קוצר נשימה

כאבים אשר מתפשטים לאורך הצוואר, קו הלסת או הגב העליון

תחושת בחילה, הקאות או הפרעות וקשיים בעיכול

התפרצויות זיעה בלתי מוסברות

תחושת עייפות פתאומית ובלתי נשלטת

תחושת סחרחורת


מה עליי לדעת לגבי מחלות לב והתקפי לב?

נשים נוטות פחות לשרוד התקפי לב מאשר גברים. לא יודעים מדוע זה כך. ייתכן והסיבה נעוצה בכך שנשים נוטות פחות מגברים לפנות לעזרה רפואית מיידית, או שהן אינן מקשרות את הופעתם של התסמינים להתקף לב, וזאת מכיוון שהתסמינים שלהן שונים ופחות מובהקים מאלה של הגברים. 

ייתכן גם והסיבה נעוצה בעובדה כי לב האישה קטן יותר וכלי הדם שלו נוטים להיפגע בקלות רבה יותר. הרפואה מנסה כיום לחפש אחר מענה לשאלות אלה. מובן מאליו שעדיף למנוע את הופעתן של בעיות לבביות מבעוד מועד.


אילו צעדים אוכל לנקוט על מנת לשמור על עצמי מפני התקף לב?

הן לנשים והן לגברים הגורמים המובילים להתקפי לב כוללים:

עישון

ערכי כולסטרול גבוהים

נטייה משפחתית

גיל


חשוב לשקול היטב את אורח החיים שלך, ההיסטוריה המשפחתית ואת מצב בריאותך הכללי. מידע זה יכול לסייע לך ולרופא המשפחתי המטפל בך להעריך את רמת הסיכון שיהיו לך מחלות לב, ולהרכיב תוכנית על מנת למנוע בעיות לבביות אפשריות. למרות שלא ניתן לעשות הרבה בעניין הגיל או הנטייה המשפחתית שלך, ניתן 

לבצע שינויים באורח החיים שלך על מנת למנוע את מרבית גורמי הסיכון, כפי שמובא להלן:

הימנעות מעישון

איזון לחץ הדם שלך

איזון רמות הכולסטרול שלך

שמירה על משקל גוף תקין

ביצוע פעילות גופנית סדירה

שמירה על משטר תזונה דל שומן

איזון רמות הסוכר שלך

מודעות לעבר הרפואי של המשפחה שלך
 
 
האם טיפול תרופתי יוריד את רמת הסיכון שלי ללקות במחלות לב או בהתקף לב?

תרופות להורדת רמות הכולסטרול יכולות לצמצם את רמת הסיכון של גברים ללקות בהתקף לב. אולם אין הוכחות מספקות לכך שתרופות אלה יעילות באותה מידה גם בעבור נשים, אשר מעולם לא עברו התקף לב. במידה ועברת התקף לב בעבר, נטילת תרופות להורדת רמות כולסטרול יכולות לסייע לך להוריד את רמת הסיכון שלך ללקות בהתקף לב נוסף.

נטילה קבועה של אספירין על בסיס יום יומי יכולה לצמצם את רמת הסיכון להופעתם של סיבוכים בעקבות מחלות לב כגון מחלות בעורקים הכליליים של הלב, התקף לב או תעוקת לב (אנגינה). אספירין מסייע לדלל את הדם שלך, כך שיורדת הסבירות להתפתחותם של קרישי דם. 

אולם, אספירין יכול לגרום גם להתפתחותם של דימומים במערכת העיכול ולמגוון בעיות נוספות. יש לשוחח עם הרופא המטפל בך לגבי גורמי הסיכון של מחלות לב והאם עלייך לשקול נטילה של אספירין.

תעוקת לב היא כאב פתאומי אשר נגרם כתוצאה מירידה פתאומית באספקת הדם אל עבר הלב. תרופות, המכונות סטטינים, חוסמי בטא ומדכאי אנזים הממיר אנגיוטנסין, יכולת אף הם לסייע לך, במידה ויש לך בעיות לב. יש לשאול את הרופא המטפל בך האם תרופות אלה הן בגדר אפשרות טיפול במקרה שלך.


האם טיפול באסטרוגן יכול להוות תחליף טיפולי על מנת לצמצם את רמת הסיכון שלי ללקות במחלת לב?

לא. טיפול תחליפי באסטרוגן, אשר מכונה גם טיפול הורמונאלי תחליפי (HRT-(hormone replacement therapy), ניתן בעבר על ידי הרופאים מכיוון שהם האמינו כי כך ניתן יהיה לבצע טיפול מניעתי למחלות מסוימות, כמו גם לטפל בתופעות גיל המעבר. 

נהוג היה לחשוב כי טיפול הורמונאלי תחליפי יכול למנוע גם מחלות לב. מחקרים חדשים הראו כי בכל הנגוע למחלות לב, הטיפול ההורמונאלי התחליפי הביא יותר נזק מאשר תועלת. במידה ואת נוטלת טיפול הורמונאלי תחליפי על מנת למנוע מחלות לב, שוחחי עם הרופא המטפל בך האם עלייך להמשיך או לחדול מליטול את התרופה.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופק מהיר הפרשים לירון 04/10/2019 16:47
  • בת 30 בריאה. בימים האחרונים מרגישה את הדופק מהיר. במדידות ביתיות. בשכיבה 80 בערך בישיבה עד 90 פעימות. בעמידה בסביבות 110. למה בעמידה זה עולה עוד? אציין שאני גם מתעוררת בבוקר פותחת את העיניים עוד לא יורדת מהמיטה והדופק מהיר. יש עליי עייפות מצטברת ועומס נפשי. ניגשתי לרופא משפחה שבדק לחץ דם היה תקין בדק את הלב עם סטטוסקופ והכל היה תקין. אמר לנסות לקחת ולריאן. מה דעתך המקצועית תודה

  • + הוסף תגובה
דופק טלי 04/10/2019 19:36
  • איני רואה ממצא מסכן חיים בתאור שנתת - ניתן לערוך בירור אצל רופא המשפחה לרבות בדיקה גופנית : בדיקות דם ואקג

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ענבל 02/10/2019 09:38
  • שלום ד"ר בת 29 בריאה. טיפוס חרדתי. בשבועים האחרונים עברתי גם תקופה לחוצה. בשבוע האחרון תחושה של החסרת פעימה שלאחריה דופק מהיר. ובלי קשר בימים האחרונים דופק מהיר .בישיבה 85-95 בעמידה יכול להגיע ל 115. מה אני אמורה לעשות בשלב ראשוני ? האם זה יכול להיות ממתח וחרדה? תודה

  • + הוסף תגובה
דופק טל 02/10/2019 10:42
  • בהחלט יכול להיות. - נסי שיטות שונות להרגעה. ויותר שתית מים - אם לא עובר ראוי להבדק אצל רופא/ה המשפחה

  • + הוסף תגובה
בדיקות שושן 22/09/2019 15:15
  • שבוע וחצי כאבים בשכמות, היה קצת קלקול כיבה, ובחילות בבוקר עשיתי בדיקות דם, שתן וצואה הרופאת משפחה אמרה בדיקת דם תקינה, והצואה יצאה שלילי. חוששת שזה לא קשור ללב. הרופא בדקה לחץ דם והקשיבה ללב אמרה שאין צורך אקג .... מאוד לחוצה.

  • + הוסף תגובה
לחץ טלי 22/09/2019 15:44

הצטרפו לאינדקס הרופאים!