המדריך המלא: איך מטפלים בדליפת שתן

אחת מכל שלוש נשים סובלת מדליפת שתן, אך רבות מתביישות ואינן פונות לקבלת עזרה רפואית, היכולה לשפר את איכות חייהן בצורה משמעותית. מהם הגורמים לדליפת שתן וכיצד ניתן לטפל בה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/07/2015

דמיינו לעצמכם שכל עיטוש, צחקוק, או מאמץ פיזי קל הוא תמרור אזהרה לפני דליפת שתן, שבעקבותיה מגיעות מבוכה ורצון עז להסתיר את הבושה. על פי הנתונים, אחת מתוך שלוש נשים תחווה במשך חייה בריחת שתן לא רצונית - ובישראל מדובר על אוכלוסייה של כ-400 אלף נשים בנות 40 ומעלה. למרות שכיחותה, נשים נוטות שלא לדבר עליה ומרביתן מעדיפות להסתירה, אפילו מהרופא המטפל ומבן הזוג, על פני קבלת עזרה  וטיפול. אותן נשים, שאיכות חייהן נפגעת בצורה קשה, פונות לקבלת עזרה מגורם רפואי רק לאחר חמש עד שמונה שנים בממוצע.


מהי דליפת שתן וממה היא נובעת?

דליפת שתן יכולה להופיע כתוצאה ממספר גורמים, כשהעיקרי הוא רפיון של שרירים ורקמת חיבור ברצפת האגן, תהליך המתרחש באופן טבעי עם הגיל וההפסקה ההדרגתית בייצורו של הורמון האסטרוגן בתקופת גיל המעבר, אבל לא רק. עם זאת, דליפת שתן אינה שמורה רק לנשים בוגרות. היא מופיעה גם בנשים עם גנטיקה משפחתית, לאחר הריונות ולידות טבעיות או "מכשירניות" (ואקום, מלקחיים). בסיכון גבוה יותר להופעת דליפת שתן נמצאות נשים הסובלות מזיהומים חוזרים בדרכי השתן ומאבנים בכליות, נשים עם מחלות ריאות כרוניות, עצירות מתמשכת ועוד.


קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שאת צריכה לדעת על גלולות למניעת הריון


שלושת הסוגים העיקריים של דליפת שתן הם דליפת שתן במאמץ, דליפת שתן בדחיפות ודליפת שתן משולבת בין השתיים. בדליפת שתן במאמץ כל לחץ תוך בטני עלול לגרום ל"תקלות" - החל מעיטוש מקרי, וכלה באינספור פעילויות יומיומיות כמו ספורט, נשיאת מזוודה או שקיות מהסופר, הליכה, ריקוד, קיום יחסי מין ועוד. מדובר בתופעה שנפוצה במיוחד בנשים צעירות ובנשים בגילאי הביניים.


דליפת שתן בדחיפות (המוכרת גם בשם "תסמונת השלפוחית הרגיזה") נפוצה יותר בקרב נשים מבוגרות. תופעה זו נגרמת בשל התכווצויות בלתי מבוקרות של שלפוחית השתן מסיבה שאינה ברורה, ומצביעה על ליקוי בבקרה העצבית של כיס השתן. תסמונת זו גורמת לדליפת שתן בלתי רצונית, אשר מתרחשת עם או לפני תחושת דחיפות למתן שתן. נשים הסובלות מהתסמונת "ירוצו" לשירותים באופן תכוף גם בלילה וגם ביום.


על דליפת שתן משולבת, מתוך דחיפות ובמאמץ, יתלוננו כשליש מהסובלות מדליפת שתן.


למי פונים על מנת לטפל בבעיה?

איכות חייהן של הסובלות מדליפת שתן נפגמת, כאמור, בצורה משמעותית. דליפת שתן, גם כשהיא קלה יחסית, גורמת לסובלות ממנה להימנע מפעילויות רבות, החל מפגישות עם חברים ועד לחופשות משפחתיות. במקרים מסוימים דליפת שתן עלולה להוביל להסתגרות בבית ואף לדיכאון.


דליפת שתן

דליפת שתן. גורמת להימנעות מפעילויות רבות


חשוב לזכור כי יש טיפולים רבים ויעילים לתופעה, והזנחת הטיפול בה עלול לגרום להחמרה במצב הפיזי והמצב הנפשי של הסובלת. כדי לטפל בדליפת שתן מומלץ לפנות לאורו-גניקולוג. לרוב מדובר ברופאים גניקולוגיים שעברו הכשרה נוספת בתחום רצפת האגן. 


אילו טיפולים קיימים כנגד דליפת שתן?

כיום קיימים טיפולים רבים לנשים הסובלות מדליפת שתן, ביניהם תרגילים פיזיותרפיים לחיזוק רצפת האגן (המתאימים בעיקר למקרים של דליפת שתן במאמץ אך גם לדליפה מתוך דחיפות), תרופות והליכים כירורגיים. 


קראו עוד: 10 תרופות שפוגעות בחשק המיני


הטיפול התרופתי מוצע לנשים שסובלות מתסמונת השלפוחית הרגיזה. תרופות אלו מרגיעות את פעילות היתר של השלפוחית, שהיא הסיבה לתסמונת, ומקלות על התסמינים - אך אינן מביאות לריפוי. בנוסף, תרופות אלו גורמות לכ-20% מהנשים לתופעות לוואי ביניהן יובש בריריות ועצירות. לכן חלק מהסובלות מאותן תופעות לוואי מעדיפות לזנוח את הטיפול. 


טיפול נוסף לנשים הסובלות מתסמונת השלפוחית הרגיזה הוא באמצעות הזרקת בוטוקס לשלפוחית השתן. הבוטוקס משתק את שריר השלפוחית ועל ידי כך מונע התכווצות בלתי רצונית שלה. הניתוח, הנעשה באופן שגרתי במרכזים רפואיים שונים, מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורך דקות ספורות. לטיפול זה 70% הצלחה, אך לרוב יש צורך לחזור עליו כעבור תקופת מה. בנוסף, הטיפול אינו כלול בסל הבריאות.


בדליפת שתן במאמץ מטפלים ביעילות ובהצלחה על ידי ניתוח זעיר פולשני (TVT) קצר, שאינו כרוך באשפוז ברוב המקרים ובאמצעים ניתוחיים אחרים.  


"חבל שסבלתי ולא טיפלתי. הייתי צריכה לעשות זאת כבר לפני שנים", הוא משפט שגור אצל  נשים שבחרו לטפל בדליפת השתן אחרי הזנחה בת שנים. הגיע הזמן להפסיק להתבייש ולפנות לרופא מומחה אשר יבצע תהליך אבחנה וימליץ על הטיפול המתאים ביותר, בהתחשב במהות הבעיה, אורח חייה של המטופלת, גילה ופרמטרים נוספים.
פורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18
רופאים בתחום
דר' אורי לינדנר דר' אורי לינדנר
סגן מנהל מחלקה אורולוגית במרכז הרפואי קפלן, רחובות קרא עוד
מרפאת אורולוגים UroMedic מרפאת אורולוגים UroMedic
מרפאת Uromedic מובילה את הרפואה האורולוגית הפרטית... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ