"המטרה: למנוע מוות מיותר מזיהומים בבתי החולים"

מדי שנה נפטרים אלפי חולים לא כתוצאה של המחלה ממנה סבלו, אלא בגלל הידבקות בזיהומים נרכשים בבתי חולים. עמותת רפואה בטוחה שמה לה כמטרה להציל את חיי החולים באמצעות העלאת המודעות. העמותה, נבחרה כיוזמת חביבת הקהל, במסגרת תחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018" של פורום Reboot
כתבה פרסומית כתבת חסות


הידעתם? בכל יום נפטרים כ-16 אישה ואיש בישראל כתוצאה של זיהום בו נדבקו במהלך אשפוז בבית החולים. בממוצע, מדובר בכ-6000 חולים, אהובים ויקרים, בשנה, שמתים מוות מיותר או הופכים לנכים כתוצאה מסיבה שניתן היה למנוע. 


מדי שנה מתפרסמים המספרים בדו"ח מבקר המדינה, ומתברר כי בעיית הזיהומים הנרכשים היא בעיה קריטית שהולכת ומחריפה. דו"ח מבקר המדינה גם מונה את הסיבות לתמותה מזיהומים: 

• אי הקפדה על היגיינת ידיים

• מחסור בתשתיות

• מחסור בכוח אדם ותקנים 

• היעדר חדרי בידוד

"זו אינה גזירה משמים, אלא גזירה כלכלית שצריך לפתור. למדינת ישראל ישנן הרבה מאד משימות חשובות, אבל דווקא הבריאות שלנו איננה בראש סדר היום הלאומי. אין פה אשמים: לא משרד הבריאות, לא בתי החולים, לא מנהלי המחלקות ולא הציבור. כולם עושים כדי למנוע את התופעה, אבל כשחסרות אלפי מיטות אשפוז ואין חדרי בידוד לאשפוז חולים עם זיהומים אנחנו צפויים להחרפה: כל שנה ימותו עוד אנשים, בהם גם תינוקות וילדים שכ- 75% מהם אפשר היה להציל. מאות צפויים לסבול מההשלכות של הזיהומים, כמו כריתת רחם, הידבקויות במעיים ונכויות בגפיים", מתריעה רחל לייקוביץ', מייסדת וראש עמותת רפואה בטוחה.   


לצערה, רחל נחשפה לבעיה ולמידת חומרתה בנסיבות קשות. "לפני שנה אמי נזקקה לצילום רנטגן. היא היתה מבוגרת אבל בריאה מאד, ללא מחלות רקע כלשהן. במהלך הצילום היא נדבקה בחיידק אלים. אמי היתה אישה חזקה שנלחמה על חייה אבל לאחר 3 שבועות של אשפוז היא נפטרה כתוצאה מהזיהום", היא מתארת בהתרגשות. 


רחל לייקוביץ', בכירה בתחום ההייטק, בעלת ניסיון רב בניהול יחידות עסקיות גדולות בתחום המחשוב, בארץ ובעולם, הבינה שהיא חייבת לעשות מעשה. "בהתחלה רציתי לצרוח, חשבתי להגיש תביעה משפטית, אבל אני לא אדם שנותן לרגשות שלו לנהל אותו. התחלתי לחקור את הנושא, ללמוד, לגלות. בדקתי דו"חות של מבקר המדינה, ראיתי את המספרים שעולים משנה לשנה. כמנהלת, הבנתי שיש פה אתגרים גדולים בהתנהלות ובניהול של תחום מניעת הזיהומים במערכות הבריאות השונות. נפגשתי עם בכירים במשרד הבריאות ובארגוני בריאות, עם חברי כנסת ועם בכירים בבתי חולים והבנתי שזו גזירה שצריך להילחם בה. הבנתי שיד הגורל מכוונת אותי לעזוב את עבודה שלי בהייטק, ובעזרת קשרים וחברים מההייטק הקמתי את העמותה, שבה השקעתי מההון הפרטי שלי ושל בעלי ואלפי שעות עבודה". 

בתמונה: רחל לייקוביץ', מייסדת וראש עמותת רפואה בטוחה


למה עמותה צריכה להשקיע בכך? זה לא תפקידה של המדינה? 

"בגלל מחסור בתקציבים, מדינת ישראל לא עושה מספיק ואני לא מוכנה למות בבית חולים או שבתי תאבד את הרחם בגלל זיהום. כיום הנושא הזה נופל בין הכיסאות. אם כל יום 16 איש היו מתים בגלל מים מזוהמים ועוד 300 היו נדבקים במחלות, כבר מזמן היינו יוצאים להפגין ברחובות, הכנסת היתה מקיימת ישיבות והממשלה מכריזה על מצב חירום. מגפת הזיהומים משתוללת משנת 2013 וזה מוסתר מעיני הציבור. כולנו אחראים, וזה רק ילך ויחמיר. לא ייתכן שלא נמגר את התופעה. נכון, זה תפקידה של המדינה, אבל אם זה לא קורה, אני לוקחת על עצמי את התפקיד. לא יכולה להמשיך לעבוד בהייטק בידיעה שכל יום מתים 16 איש וחייהם של מאות אנשים משתנים באופן טרגי. ברור לי שבבתי החולים ובמשרד הבריאות כולם עושים כמיטב יכולתם, אני לא מחפשת אשמים, אבל חייבים לשנות והגיע הזמן. אם בעיר כרונינגן שבהולנד הצליחו למגר את התופעה ואנשים הפסיקו למות כתוצאה מזיהומים, אין  סיבה שזה לא יקרה לנו. זה הכל רק עניין תקציבי". מה אנחנו, כציבור, יכולים לעשות? 

זה נוגע בכולנו ונוגע לכולנו, זו סיסמת העמותה, והתגובות שאנחנו מקבלים מאד חיוביות. עד היום הגענו לכ-2 מיליון אנשים, באמצעות סרטונים בטלוויזיה, בהרצאות במקומות עבודה, בהייטק, בקרב גימלאים, בפרויקט משותף שערכנו עם בית החולים וולפסון. צריך להמשיך לעורר מודעות ועבוד על זה".


מידע נוסף על עמותת רפואה בטוחה

עמותת רפואה בטוחה (ע"ר) היא עמותה ללא מטרות רווח שהוקמה במאי 2017 על ידי רחל ואמנון לייקוביץ' מתוך הכרה בחשיבות העליונה של המאבק הבלתי מתפשר בזיהומים נרכשים במרכזים רפואיים וחשיבות המעורבות הקהילתית בו. 

מטרת העמותה לחולל שינוי אמיתי במערכת הבריאות ומהפך של ממש בתודעה הציבורית בתחום מניעת זיהומים נרכשים במרכזים רפואיים. 


העמותה פועלת להעלאת מודעות הציבור הרחב בנושא ומסייעת במתן מידע לציבור אודות המותר והאסור בעת ביקור חולים בבית החולים. בנוסף, העמותה פועלת מול נבחרי הציבור ומקבלי ההחלטות בכנסת להגברת מודעותם לנושא מניעת זיהומים נרכשים בבתי החולים ולגיבוש אסטרטגיות לשיפור המצב בצורה דרסטית. 


היוזמה נבחרה על ידי קהילת פורום Reboot כיוזמה חביבת הקהל, במסגרת תחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018"  של הפורום. היוזמה תזכה למענק כספי וחשיפה בכנס .


פורום Reboot פועל כדי לעודד שיתוף פעולה חוצה מגזרים ותעשיות, לזהות אתגרים ולהטמיע פתרונות שיביאו לשינוי ושיפור המערכת. הפורום מפעיל חממת בריאות ייחודית להתנעה של רעיונות, יוזמות ופרויקטים שיתרמו לקיימות מערכת הבריאות."תחרות יוזמת הבריאות המובילה של השנה" מעודדת הגשת יוזמות לתחרות ודואגת שהיוזמות המובילות יזכו לחשיפה מקצועית וציבורית רחבה. הפורום והחממה נתמכים על ידי התעשייה והסקטור העסקי וכן על ידי גופים וארגונים רבים. מידע נוסף באתר הפורום. www.reboot.org.ilפורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון 4 חוד' לתינוקת תופעות לוואי לירז 27/02/2020 02:07
  • היי חיסנתי את הילדה לפני כמעט יומיים ויש לה ירידה משמעותית בתאבון, מפחדת שתתייבש, מתי זה אמור לעבור? מה אתה מציע שאעשה? לא מניקה אוכלת תמ"ל.תודה

  • + הוסף תגובה
חיסון ד"ר אודי קלינר 27/02/2020 11:51
  • שלום רב ממליץ לפנות בהקדם לרופא הילדים שלך לשם בדיקה. בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
בירור בנושא כלבת אורי 23/02/2020 15:35
  • רציתי להתייעץ בנושא כלבת , לאור אירוע במשפחה של מגע של ילד עם ילד שננשך ע"י חתול עם חשד לכלבת : 1. האם ילד שננשך ע"י חתול עם כלבת , לפני התחלה של סדרת חיסוני הכלבת , יכול להדביק ילד אחר בכלבת באמצעות רוק (למשל : פה לפה או שימוש בכלי אוכל משותפים) ? 2. האם אותו ילד שקיבל את החיסון הראשון (מתוך סדרה של 4 ) נגד כלבת, יכול להדביק ע"י רוק (פה לפה) ילד אחר בכלבת?

  • + הוסף תגובה
חיסון mmrv יעל 18/02/2020 19:54
  • שלום רב, בתי בת שש וחצי, בריאה בדכ, אמורה לקבל בקרוב במסגרת בית הספר את המנה השניה של חיסון mmrv. היא חוסנה בגיל שנה+ במנה אחת של mmr (ללא הרכיב של אבעבועות אותו לא השלמנו). האם יש מניעה שתקבל עכשיו לראשונה את החיסון המרובע mmrv? האם עדיף לבקש או לחסן אותה בנפרד במנה שניה של אותו חיסון שכבר קיבלה (mmr) ולהשלים בהמשך ובנפרד את החיסון לאבעבועות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
MMRV ד"ר אודי קלינר 19/02/2020 08:13
  • שלום רב אין בעיה שתקבל את החיסון המרובע כדאי להשלים את המנה השנייה של המרכיב נגד אבעבועות רוח (אפשר לבקש מהאחות בבית הספר) בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!