//

מיזם חיבו"ק: טיפול רפואי זה הרבה מעבר לתרופות

מיזם חיבו"ק – חיבור בריאות וקהילה, שם לו למטרה להנגיש שירותי בריאות ותמיכה לאנשים המרותקים לביתם בשל מחלה או בעיה רפואית אחרת. מיזם זה זכה במקום השני בתחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018" של פורום Reboot
כתבה פרסומית כתבת חסות
בגיל 22 חלה גיא תבורי בסרטן מסוג הודג'קינס לימפומה. 4 שנות טיפול במחלה, ממנה הבריא, שכללו הקרנות, כימותרפיה והשתלות של מח עצם, שינו את חייו. "כמטופל היו לי הרבה תובנות, למדתי המון על עצמי ועל ההתנהלות  של מטופל במערכת הבריאות עם צוות רפואי, עם המשפחה ומול עצמו. זה היה מרתק, נחשפתי לעולם תוכן שלם שפחות מדברים עליו. כידוע, המערכת הרפואית מרבה לעסוק בתרופות שיש לקחת, בתופעות הלוואי, בסיכויי החלמה, אבל מעבר לזה - יש עולם שלם של התמודדות חברתית רגשית ופסיכולוגית. בעקבות ההתנסות שלי החלטתי להקדיש את חיי לנושא", אומר תבורי, שכיום הוא עובד סוציאלי ומנכ"ל הקרן ע"ש רות ורובל. 


ב-9 השנים האחרונות תבורי מלווה מחלימים באופן פרטי, מרצה, מסיים תואר שני בתחום שיקום בריאות ועובד במכונים המטולוגיים בשני בתי חולים (רמב"ם ואיכילוב). "התחום המרכזי בו אני עוסק הוא ההתמודדות בחזרה לחיים. לפני שנתיים התחלתי לנהל את עמותת הקרן ע"ש רות ורובל – עמותה שהחזון שלה הוא שיפור איכות חיים של החולים בישראל. העמותה עוסקת בהרצאות ובתוכן לאנשי מקצוע והפעלת קבוצות לחולים. ביחד עם הניסיון ועם השותפים לדרך שצברתי, רציתי להקים יוזמה שתיתן מענה חסר ונחוץ שאינו קיים במערכת הציבורית. כיה מחלה פוגשת אדם בכל תחומי החיים ויש לה השפעות על אדם ועל משפחתו, ומעוררת הרבה קשים בהתמודדות שמעבר למגרש הרפואי, ובהמשך, תיתן מידע על השיקום והחזרה לשגרה. לכן, כחברה איננו יכולים להתמקד רק בטיפול התרופתי, אלא להתחשב בשאר הצרכים הטיפוליים אשר יסייעו בהתמודדות עם המחלה", מוסיף תבורי. קראו עוד: היוזמה הזוכה: בדיקת סקר שתסייע בזיהוי מוקדם של אוטיזם מיז"ם "חיבוק – חיבור, בריאות וקהילה", מציע מודל פעולה שישלח סטודנטים לרפואה ולסיעוד, כלומר את הרופאים והאחיות של מחר, אל חולים המרותקים לביתם, באמצעות שיתוף פעולה של קופות החולים. "הסטודנטים יפעלו בהתנדבות. כאמור, הם יבקרו חולים בביתם, יבצעו מיפוי צרכים ויבינו עם אילו קשיים חולים ובני משפחותיהם מתמודדים. בהמשך, הסטודנטים ייצרו קשר עם גורמים רלוונטיים וימצאו פתרונות יצירתיים לחולים. למשל, למצוא מתנדב שילווה מטופל שמתקשה בהליכה אך זקוק לטיפולי פיזיותרפיה ואינו יכול להגיע למרפאה ללא ליווי או בכוחות עצמו. 
בתמונה: רפי בלום, גיא תבורי וחברי העמותה ע"ש רות וורבל, צילום פורום Reboot
"עד היום נעשה מעט מדי לטובת לשיפור איכות חייהם של חולים המוגדרים מרותקי בית. לאור זאת, בחרנו לפתח מודל הוליסטי אשר מצד אחד מאפיין ומזהה את צרכי הליבה של מרותקי הבית ובני משפחתם, ובמקביל ממפה את השירותים והמשאבים העומדים לרשותם, כל אחד בפני עצמו. המודל החדשני שפיתחנו יעניק תמיכה מלאה, תוך עיגון משאבים ויצירת שירות כולל לצרכים רפואיים, רגשיים, בין אישיים, תוך מקסום האפשרויות המוצעות כיום בשדה הבריאות הישראלי, עבור הצרכים הבסיסים והחשובים של החולים ומשפחתם. באיזה שלב נמצאת היוזמה כיום?

"כיום אנו נמצאים רגע לפני הפיילוט, אנחנו בשלב מגעים מתקדם עם קופות החולים מכבי, כללית ומאוחדת. הפיילוט עתיד להתקיים ולהתחיל באוקטובר הקרוב  בחיפה ת"א עפולה באר שבע ואריאל. יחד עם סטודנטים מפקולטה לרפואה מאוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון. וסטודנטים לסיעוד מבית ספר לסיעוד באריאל וממכללת עמק יזרעאל.150 סטודנטים יתנו מענה ל1000 מטופלים ועוד מעגל של 3000 בני משפחה.

במסגרת הזו, סטודנטים המקבלים מלגות יזהו את צרכי המשפחות וינהלו את כל מערך התמיכה, בהתאם למודל השירות שפיתחנו ויפעלו להנגשת שירותים מתוך הקהילה, הרשות, ארגונים מקצועיים ומוסדות רפואיים, הפועלים בעיר. הסטודנטים יבצעו את הפעילות דרך מוסדות הלימוד, המטופלים יופנו על ידי קופות החולים. ובכך, נצליח להפוך את הטיפול בקהילה לקהילתי", מסכם תבורי.


היוזמה זכתה במקום השני בתחרות "יוזמת הבריאות המובילה לשנת 2018" של פורום Reboot ועיתון גלובס, והגיעה ראשונה במסלול המגזר השלישי – לעמותות ומלכ"רים. היא קיבלה חבילת התנעה הכוללת מענק כספי, שרותי ייעוץ, הדרכה ומנטורינג אישי, חבילת שרותי מחשוב טכנולוגיים וכן חשיפה ציבורית ומקצועית רחבה.פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נפיחות בזרוע לאחר חיסון אורה 06/08/2020 21:37
  • אתמול קיבלתי חיסון לדלקת ריאות שזו לא הפעם הראשונה שאני מקבלת..אך הזיקה כאבה ממש שזה היה לי קצת מוזר ושעתיים אחכ התחילה תחושה של אי נוחות בזרוע ולפנות ערב כבר היה לי ממש קשה להרים את הזרוע והיתה נפיחות על חצי הזרוע ללא חום! לקחתי אקמול פורטה והלכתי לישון אך הכאבים גברו למרות התרופה ובבוקר מצאתי שכל החלק העליון של הזרוע מהמרפק ומקום הזריקה נפוח ואדום וחם למגע! אני כבר יותר מ24 שעות לאחר הזריקה וציפיתי שהנפיחות תרד או שתהיה הקלה בכאב אך אני מרגישה עדיין כאב וחום נמוך של 37 מעלות! לא רוצה ללכת למיון בגלל הקורונה אז מה עלי לעשות וכיצד לנהוד?? תודה אורה

  • + הוסף תגובה
חיסון שינגריקס ראובן 28/07/2020 23:38
  • שלום רב, האם חיסון שינגריקס סוף סוף אושר בארץ?

  • + הוסף תגובה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!