כדאי שתכירו: 7 טיפולים לעור פנים צעיר ורענן

בשנים האחרונות, תחום הרפואה האסתטית מתקדם בצעדי ענק ואנשים רבים נוהגים לבצע טיפולים שונים לשמירה על מראה צעיר וחיוני של עור הפנים. אספנו עבורכם 7 שיטות טיפול שונות – ואת כל המידע החיוני לגביהן

מאת: ד"ר ענת אלקין
ד"ר ענת אלקין PhD.ND
מומחית בנטורופתיה ורפואת תדרים
הצג טלפון מספר מקשר


עור הפנים מהווה שכבת הגנה חיצונית, ובשל כך הוא חשוף באופן מתמיד לנזקים שונים, בהם נזקי מזג האוויר, חשיפה לשמש ועוד. בנוסף, גם ההתבגרות הפיזית לא תורמת למראה העור: עם ההזדקנות העור מאבד מגמישותו, מתקמט ומתייבש. קיימות כיום מגוון שיטות מתקדמות שנועדו לטפל בנזקי העור שנוצרו לאורך השנים. להלן 7 טיפולים שיסייעו בהשגת מראה צעיר ורענן. 1. הזרקות חומצה היאלורונית

חומצה היאלרונית היא חומר במרקם צמיגי, המצוי באופן טבעי בסחוסים, בנוזל המצוי סביב המפרקים, בנוזל הזגוגי שבעין, ובעור. חומצה היאלרונית היא בעלת יכולת לספיחת נוזלים, ועל כן תורמת לריכוך וגמישות הרקמות השונות, בהן גם עור הפנים. עם ההתבגרות, תכולתה בעור פוחתת. הזרקות חומצה היאלרונית לעור הפנים, נועדו כדי להשיב נפח לעור הפנים, להעלים קמטים וקימטוטים ולשוות לעור מראה צעיר ורענן. 


טיפול בחומצה היאלרונית נועד למילוי ופיסול של הפנים, והיא שוות ערך לחומר מילוי זמני. טיפול באמצעות חומצה היאלרונית יתבצע במצבים, כמו אבדן שומן בפנים, עיבוי של איברים מסוימים (לדוגמה השפתיים), ומילוי של קמטים וקימטוטים. 


בשל יכולתה של החומצה ההיאלורונית לספוח נוזלים, היא מסייעת בהשבת המראה החיוני לעור הפנים. החומצה ההיאלורונית מגיעה במספר סמיכויות, שנועדו להזרקה לשכבות שונות בעור: כך לדוגמה, הזרקות רדודות יותר של חומצה היאלורונית יתבצעו באזור קימטוטי הפה והזרקות בינוניות יתבצעו באזור השפתיים והלחיים. 


מהלך הטיפול

כיום רוב טיפולי ההזרקות מתבצעים בעזרת קנולה, סוג של צינורית ללא חוד. ביצוע ההזרקות באמצעות קנולה ולא באמצעות מחט, כפי שהיה נהוג בעבר, נועד כדיי להפחית את הסיכוי להיווצרות שטפי דם או נפיחות אזורית. 


השפעת החומר מחזיקה כשנה, אך היא תלויה בגיל המטופל, בסמיכות החומר שהוזרק ובאזור ההזרקה. מומלץ להגיע לביקורת חצי שנתית כדיי לוודא שאין צורך בהזרקה חוזרת, ולהבין האם כדאי להוסיף כמות נוספת של חומצה או שמומלץ לחכות עד להתמוססות החומר.
בתמונה: מראה הפנים לפני ואחרי הטיפול בהזרקת חומצה היאלורונית
למי מתאים הטיפול באמצעות הזרקות חומצה היאלרונית?

טווח הגילאים הוא רחב ונע מגילאי העשרים ועד לגיל שבעים. בקרב מטופלים בגילאי העשרים, ההזרקות משמשות כטיפול אנטי אייג'ינג הנועד לשימור המצב הקיים.


מכיוון שמדובר בחומר המצוי באופן טבעי בגוף, הזרקות חומצה היאלורונית אינן כרוכות בתופעות לוואי, למעט תופעות מקומיות קלות הקשורות בצורת מתן הטיפול.2. פילינג לייזר

פילינג לייזר הוא טיפול לחידוש עור הפנים והצוואר, ומטרתו היא לתקן את נזקי העור מהקיץ, לרבות פיגמנטציה או הצטברות של שומן. במהלך ההליך מתבצע קילוף של מספר השכבות הראשונות של העור, באמצעות כוויה מבוקרת שלו. במקביל לכך, מתבצע תהליך החלמה ויצירה של תאי עור חדשים. 


מהלך הטיפול

על פי הפרוטוקול הטיפולי, הפילינג מתבצע בסדרה של שלושה טיפולים, במרווחים של חודש בין הטיפול הראשון לשני וחודשיים בין הטיפול השני לשלישי. במהלך הטיפול נעשה שימוש בטכנולוגיית לייזר מתקדמת, הגורמת לכוויה ממוקדת ומבוקרת. אורך הגל הוא מדויק, וכתוצאה מכך נוצרת אחידות בעומק הטיפול בשכבות העור השונות. 


אורך הגל ועומק הטיפול נקבע בהתאמה אישית לכל מטופל, בהתייחס לסוג העור ולמצבו. חשוב לציין כי הטיפול באמצעות פילינג לייזר מתבצע בעונת החורף בלבד. 


למי מתאים הטיפול באמצעות פילינג לייזר?

העור משמש כמגן מפני שלל נזקים חיצוניים. הפתרון מתאים לכל אחד שרוצה לקבל מראה עור רענן ולתקן את נזקי השמש.3. הזרקות בוטוקס

בוטוקס הוא רעלן המופק מחיידק הקלוסטרידיום. הזרקת בוטוקס לרקמת תת העור גורמת לחסימת הסיגנלים החשמליים העוברים בין העצב לסיבי השריר באזור ההזרקה, וכתוצאה מכך השריר אינו מתכווץ. זוהי תרופה  בטוחה לשימוש ברפואה מאז 1800. הזרקות הבוטוקס מחלישות את פעילותם של שרירי ההבעה בפנים, ועל ידי כך תורמת להחלקת קמטים. 


הזרקות הבוטוקס משמשות לטיפול בקמטים דינמיים שמקורם בשרירים ולא בקמטים סטטיים שנגרמו עקב נזקי העור וחשיפה לשמש. כיום משתמשים בהזרקות בוטוקס באזור שמעל העפעפיים, בין הגבות ובצדי הגבות, לצורך יצירת מראה פתוח ומואר של העיניים ולמראה עור מתוח בחלק העליון של הפנים.
בתמונה: מראה הפנים לפני ואחרי הזרקת בוטוקסמהלך הטיפול

מתבצע טיפול אחד הכולל החדרת בוטוקס דרך מחט באמצעות מזרק. הפעולה אורכת כעשר דקות, והיא אינה מצריכה הרדמה מקומית. תחילת ההשפעה היא ארבעה ימים לאחר מועד ביצוע ההזרקה. לאחר כשבועיים מזמן ההזרקה, מגיע המטופל לביקורת, כדיי לבחון האם יש צורך בהזרקה נוספת. השפעת החומר נמשכת עד לארבעה חודשים, אך מומלץ לבצע טיפול נוסף לאחר חצי שנה.


לאחר ההזרקה, עלולים להיווצר שטפי דם או נפיחות באזור ביצוע הפעולה, שיחלפו תוך מספר ימים. לאחר הפעולה עשויים להיות מורגשים כאבי ראש. בנוסף, עשויה להיווצר א- סימטריה באזור ההזרקה, אותה ניתן לתקן בביקורת. 


למי מתאים הטיפול באמצעות בוטוקס?

הטיפול בבוטוקס מתאים לרוב האוכלוסייה, למעט נשים בהריון ומניקות מגיל 30 ואילך.
בתמונה: מראה הפנים לפני ואחרי הטיפול בבוטוקס
4. חומרי מילוי המבוסס על סידן

סידן הוא חומר המצוי באופן טבעי בגוף, בשיניים ובעצמות. חומרי מילוי המבוססים על סידן משמשים למילוי ארוך טווח לצורך הרמת העור. הזרקת חומר מילוי המבוסס על סידן מעודדת יצירה של קולגן, חלבון המצוי בעור ואחראי על מיצוקו. טיפול בסידן מתאים לפיסול הפנים, כמו הדגשת קו הלסת.


מהלך הטיפול

מדובר בטיפול אחד, שבמהלכו מזריקים חומר מילוי המבוסס על סידן לאזורים שונים בפנים. לאחר כשבועיים ממועד ההזרקה תתבצע ביקורת כדיי לוודא כי קיימת סימטריה בין שני הצדדים. לאחר כשנה תתבצע ביקורת נוספת כדי לבחון את השפעת החומר. 


למי מתאים הטיפול באמצעות חומר מילוי המבוסס על סידן?

טיפול באמצעות חומר מילוי מבוסס סידן נועד לפיסול הפנים, והוא מומלץ למטופלים שביצעו בעבר הזרקות של חומצה היאלרונית. חשוב לציין, כי בשל העובדה שמדובר בחומר בעל השפעה ארוכת טווח, לא ניתן להחזיר את המצב לקדמותו לאחר הטיפול. 5. מזו סרום לפנים 

מזו סרום לפנים הוא חומר חדשני המאושר לטיפולי מזו תרפיה ביתיים. המזו סרום מכיל שלושה סוגים של פפטידים (שרשרת קצרה של חומצות אמינו), החודרים אל תאי העור וגורמים לחידושם. בנוסף, הסרום מכיל קטואין, חומר הפועל על שלושת השכבות העליונות של העור, ומסייע בשיקום נזקי השמש ואדמומיות. המזו סרום מכיל חומצה היאלרונית, ויטמינים ומינרלים שונים. 


הטיפול באמצעות הסרום הוא טיפול ביתי המתבצע פעם או פעמיים בשבוע, בעזרת רולר המכיל מחטים זעירות שעשויות ממתכת עמידה (טיטניום) באורך של עד למילימטר אחד. העברת הרולר על גביי עור הפנים, מסייעת בהחדרת הסרום ביעילות לשכבות העור ומאפשרת תחזוקה של עור הפנים.


ניתן לבצע את טיפול המזו סרום במרפאה, באמצעות הזרקות או שימוש במכשיר מזו פן חשמלי וסטרילי. את הטיפול המתבצע במרפאה ניתן לשלב עם טיפולים אחרים, לרבות טיפול באמצעות גלי רדיו, טיפול באנרגיית אולטרסאונד או הזרקת תאי גזע המופקים מפלזמה עצמית. קראו עוד: נשירת שיער והתקרחות: מהי שיטת הטיפול היעילה ביותר?
6. טיפול באמצעות מכשיר Hifu

טיפול באמצעות אולטרסאונד ממוקד בעוצמה גבוה, או HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), מאפשר הידוק, מיצוק ומתיחה של העור לצורך השגת מראה פנים צעיר ורענן. 


מהלך הטיפול

במהלך הטיפול מתבצע שימוש באנרגיית אולטרסאונד המכוונת לאזורים מסוימים בפנים. אנרגיית האולטרסאונד הממוקדת חודרת לשלוש השכבות הראשונות בעור הפנים, ומסייעת בכיווץ הרקמות התת עוריות ובמיצוק האזור. כתוצאה מכך מושגת מתיחת פנים מידית. הטיפול באמצעות מכשיר ה-HIFU מסייע בהגברת ייצור הקולגן בעור, וכך תורם לשיפור מראה עור הפנים. מתבצעת סדרה הכוללת 2-4 טיפולים, בהפרש של חודש ימים בין טיפול לטיפול. למעשה, ניתן לראות שינוי כבר מהטיפול הראשון. 


למי מתאים הטיפול באמצעות מכשיר Hifu?

טיפול זה מתאים למבוגרים מעל לגיל 30, המעוניינים לתקן את נזקי ההתבגרות בעור הפנים והצוואר.7. פלזמה סקין ליפטינג

פלזמה סקין ליפטינג היא שיטת טיפול המבוססת על דמו של המטופל ועושה שימוש בפלזמה עשירה בטסיות דם לצורך הבהרת העור, העלמת קמטים שטחיים ומתיחת העור. הטיפול באמצעות פלזמה מגביר את יכולת העור להתחדש ומעניק לו לחות. 


מהלך הטיפול 

כאמור, טיפול זה מבוסס על הזרקת פלזמה המופקת מדמו של המטופל. בתחילת הטיפול נוטלים דגימת דם מהמטופל, שעוברת תהליך של מיצוי והשבחה, במהלכו מופרדות טסיות הדם לצורך יצירת פלזמה חדשה. לאחר מכן, הפלזמה שיוצרה מוחדרת לעור המטופל באמצעות מזרק מיוחד המאפשר לרופא המטפל להחדיר את החומר לשכבות עור שונות. מתבצעים בין שניים לחמישה טיפולים בפער של כשלושה שבועות בין טיפול לטיפול. כמות הפלזמה המוזרקת תלויה בגיל המטופל ובמצב העור. 


החדרת הפלזמה העשירה בטסיות דם מעודדת ייצור של קולגן ואלסטין וכך מסייעת בחידוש מראה העור. בשל העובדה שמדובר בחומר שנוצר מדמו של המטופל עצמו, הטיפול אינו גורם לאלרגיות או זיהומים. 


למי מתאים טיפול הפלזמה סקין ליפטינג?

טיפול זה מתאים למטופלים בכל הגילאים, והוא מומלץ במיוחד כטיפול אנטי אייג'ינג למטופלים בני שלושים ומעלה. 
המרכז לבריאות ואסתטיקה רפואית מבית  ד"ר ענת אלקין PhD.ND מומחית בנטורופתיה, רפואת תדרים ודרמטולוגיה קוסמטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ענת אלקין PhD.ND השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום נשירת שיער וטיפול בהתקרחות

ד"ר ענת אלקין PhD.ND

ד"ר ענת אלקין PhD.ND
ד"ר ענת אלקין PhD.ND מומחית בנטורופתיה, רפואת תדרים ודרמטולוגיה קוסמטיתד"ר ענת אלקין מטפלת בשיטה הטבעית . באמצעות אבחון מקיף של כל המערכות בגוףמפתחת שיטות שפורצות דרך בחידוש העור והבאתו למצב צעיר עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבים בשורשי השיער ונשירת שיער
 • מור
 • 28/10/2018 20:38
 • היי ד״ר, אני אישה בת 31, רווקה וסובלת כבר כשלוש שנים מנשירת שיער, השיער נהיה מאוד דליד וישנן תקופות שבהן ממש כואבים לי שורשי השיער... בעבר היה לי חסר ויטמין B12 וטופלתי ע״י זריקות, עד היום אני נוטלת כל בוקר ויטמין B12 ורוטס HR אך למען האמת אני לא חשה בשינוי... חזרתי ליטול גלולות למניעת הריון לפני כ-8 חודשים. הבנתי שיכול להיות קשר בין הנשירה וגלולות? מה את מייעצת לעשות בנושא?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לגלולות למניעת הריון ישנה השפעה על נשירת השיער לפעמים לטובה ואם לא מתאימות לגוף זה יכול להגביר את הנשירה. בכל אופן צריך לבצע בדיקה יותר מעמיקה גם לקרקפת וגם לגוף כדי להבין את הגורמים. את מוזמנת לתאם ייעוץ 5354*

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נשירת שיער
 • יעל
 • 11/07/2018 11:04
 • שלום יש לי ילדה מתבגרת בת 17 עם נשירת שיער בבדיקות לא חסר לה כלום אוכלת בריא אבל במצב די לחוץ לאחרונה בגלל בגרויות ולחץ בלימודים כל שנה חוזרת לה נשירה דווקה בתקופה של החופש הגדול השיער שלה מדלל והיא לחוצה מזה מאוד קניתי לה ברזל עם וטמינים וגם שמפו מיוחד אבל אנני יודעת מה לעשות עוד היא מרגישה שהקצוות נישברות אודה לך אם תחזרי אליי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב ברזל ושמפו ברוב המקרים אינם פותרים את הבעיה והדבר אינו מספיק. קודם כל צריך לראות את מצב הזקיקים והקרקפת כדי להבין על מה מדובר ושלב ב לבחון את הגורמים המשפיעים על מצב השיער של הבת שלך. כדי מאוד להגיע לאבחון יותר מקיף ולראות מה ניתן לעשות ולהתאים טיפול מותאם כדי לשפר את המצב.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • התופעה מוכרת היום בנשים צעירות מומלץ להגיע לסריקת מערכות הגוף לבדיקה של תהליכים תת קליניים בגוף, מערכת העצבים, חידקים, אלרגיות וכו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טיפול בקרטין
 • יעל
 • 16/10/2018 18:15
 • לפני שנתיים התחלתי לעשות טיפול קרטין לשיער (הבנתי שזאת לא נחשבת החלקה). אני עושה זאת פעם בשנה. בשנה האחרונה שמתי לב שיש לי נשירה קיצונית. כל הבית שלי מלא שער ולכל מקום שאני הולכת אני משאירה שובל של שיער. הבדיקות דם יצאו יתקינות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • יעל
 • 16/10/2018 18:16
 • הנשירה יכולה להיות מהטיפול אבל לא בטוח. כדי להבין לעומק צריך לבדוק את מצב הקרקפת ולראות האם היא אדמומית והאם הקרקפת מודלקת. או שיכול להיות שהנשירה נגרמת מגורמים פנימיים בגוף אותם ניתן לאתר רק בסריקה כוללת שח מערכות הגוף.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אלכס אלטס ד"ר אלכס אלטס
מומחה לרפואת עור. דרמטולוגיה אסתטית קרא עוד
ד"ר מאיר באבאיב ד"ר מאיר באבאיב
מומחה לרפואת עור, אסתטיקה ולייזרים. קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל