האם דיאטת צום עומדת להחליף את התרופות לסוכרת?

שינויים באורח החיים הם כמובן המפתח לטיפול בסוכרת מסוג 2. כעת נוספה עדות חדשה לכך, כאשר במחקר קטן וחדש נמצא כי צום לסירוגין יעיל לטיפול במחלה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/07/2019


ממחקר קנדי חדש, שפורסם בכתב העת BMJ Case Reports, עולה כי צום לסירוגין יעיל לטיפול בחולי סוכרת מסוג 2. תוצאות המחקר הראו יעילות כה רבה, עד כי ניתן היה לשנות או לבטל לחלוטין את השימוש בתרופות.מה זה צום לסירוגין?

צום לסירוגין הוא סוג של תזונה שבה ישנם זמנים של אכילה וזמנים של צום באופן מחזורי, כאשר אין הגבלות תזונתיות או תפריט כלשהו המכיל את סוג האוכל שניתן לאכול בתקופת האכילה.


הסוג הנפוץ ביותר של דיאטת צום לסירוגין הוא שיטת 16:8, הכולל צום של 16 שעות ואכילה רק בחלון הזמן של 8 השעות הנותרות. למשל, מישהו שאכל ארוחת ערב ב-19:00, ידלג על ארוחת בוקר למחרת ויאכל ארוחת צהריים בסביבות 11.סוגים אחרים של דיאטת צום כרוכים בצום של יומיים במשך שבוע, צום ל-24 שעות פעם אחת או פעמיים בשבוע, ואכילה בשאר הימים.


קראו עוד: מאגוזים ועד ירקות שורש: תזונה נכונה למניעת סוכרת [מדריך]


במחקר תצפיתי זה, החוקרים השתמשו בדיאטת צום לסירוגין כמתודה להפחתת התסמינים לסוכרת מסוג 2, אותה הם בחנו בקרב שלושה חולים בגילאים 40-67, שנטלו גם תרופות וגם אינסולין על בסיס יומי, כדי לטפל במחלה. כולם סבלו מיתר לחץ דם וכולסטרול גבוה. התוצאות שהניב המחקר, הדהימו את החוקרים.השפעת הצום על המחלה

לפני התחלת המחקר, ניתנו למשתתפים הנחיות ומידע על מצבם, כיצד המחלה משפיעה על הגוף וכיצד תזונה יכולה לטפל במחלה. לאחר מכן, החוקרים ביקשו משני משתתפים לצום במשך 24 שעות בכל יומיים, ומהמשתף השלישי לצום במשך 3 ימים במהלך שבוע שלם. במהלך הצום ניתן היה לשתות משקאות דלי קלוריות כגון מים, קפה ותה. בנוסף, הם יכלו לאכול ארוחה דלת קלוריות בערב.

המחקר מצא: צום לסירוגין יעיל מאוד בטיפול בסוכרת מסוג 2
המחקר נמשך 10 חודשים, כאשר שלושת המשתתפים דבקו בלוח הזמנים שלהם מבלי שנתקלו בקשיים כלשהם. בתום התקופה, החוקרים בדקו את משקלם ואת רמות הסוכר בדם של המשתתפים.


התוצאות הראו שיפור משמעותי: כל השלושה ירדו במשקל, רמות הסוכר בדם שלהם ירדו והם יכלו להפסיק להשתמש באינסולין כבר כחודש לאחר תחילת המחקר. למעשה, אחד מהם אף הפסיק את השימוש באינסולין לאחר 5 ימים בלבד. שני משתתפים נוספים אף הפסיקו לחלוטין את השימוש בתרופות לסוכרת, בעוד המשתתף הנוסף הפסיק שימוש של 3 מתוך 4 תרופות.הסוף לאינסולין?

המחקר הנ"ל אכן מציג ממצאים שבהם דיאטת צום של 24 שעות הראתה שינוי משמעותי ואף ביטול מוחלט של הצורך בתרופות בקרב חולי סוכרת מסוג 2. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר במחקר קטן בעל שלושה משתתפים בלבד, ועל כן צריך לחכות למחקרים נוספים בתחום שיאששו את הממצאים המעודדים הללו. בהחלט יש למה לחכות. פורומים, סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמת סוכר דניאל 03/12/2019 13:06
  • שתיתי 12-13 שעות לפני הבדיקה שתי כוסות עם כפית קינמון כל אחד רמת הסוכר אחרי צום הייתה 81 האם הקינמון ששתיתי השפיע על התוצאות?

  • + הוסף תגובה
מחפש מידע על מוצר בשם רטבוליקס תמיר אולינסקי 26/11/2019 11:57
  • אחותי משתמשת במשך חודש בתוסף טבעי בשם רטבוליקס ומספרת שהוא סייע לה תוך ימים ספורים לייצב את מדדי הסוכר בצום. האם אתם מכירים את המוצר?

  • + הוסף תגובה
התחלתי להשתמש במוצר בתחילת אוקטובר רנה סלומון 02/12/2019 10:02
  • אני יכולה לומר שהוא ממש עזר לי, מדד סוכר בצום ירד מ:160 בממוצע כל בוקר למדדים של 100- 110 בממוצע בבוקר. אני ממשיכה בינתיים לקחת את הג'נואט אבל בינתיים חזרתי יחסית לאיזון. אני ממשיכה לחכות כדי לראות תוצאות של בדיקות דם בסוף דצמבר. כפי שזה נראה כעת בהחלט יש סיכוי לתוצאות טובות.

  • + הוסף תגובה
האם נחשב סכרת אני 27/11/2019 14:43
  • שלום, מבוגר בן 82 שבדיקות גלוקוז עומדות כבר מספר פעמים סביב 115 ( לא הגיע ל 126 ) אבל 3 פעמים ה A1C עמד על 6.1 , 6.7, 6.8 האם זה נחשב סכרת ? האם ערכים אלה של A1C הם מסוכנים ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!