נזעי חשמל (ECT) יעילים לטיפול בדיכאון בטווח הקצר

טיפול בנזעי חשמל (ECT) יעיל לטיפול בדיכאון בטווח הקצר, אולם עלול לגרום לפגיעה קצרת טווח בתפקוד הקוגניטיבי. כך קובעים חוקרים בריטיים אשר סקרו את הספרות הרפואית בנושא
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפול בנזעי חשמל (ECT - Electro Convulsive Therapy) יעיל לטיפול בדיכאון בטווח הקצר, אולם עלול לגרום לפגיעה קצרת טווח בתפקוד הקוגניטיבי. כך קובעים חוקרים בריטיים אשר סקרו את הספרות הרפואית הקיימת בנושא. את מסקנותיהם הם מפרסמים בגיליון האחרון של  Lancet.


אף על פי שהטיפול ב ECT קיים כבר החל משנות ה 30 של המאה הקודמת, הרופאים עדיין חלוקים בדעתם לגבי יעילותה ובטיחותה של שיטה זו.


החוקרים בחנו את תוצאותיהם של 73 מחקרים קליניים אשר בדקו את יעילות ה ECT על חולים במצבי דיכאון, והעריכו את השפעת הטיפול על שינוי התסמינים, התפקוד הקוגניטיבי והתמותה.


בשישה מהמחקרים, ECT הראה תוצאות טובות יותר בצורה משמעותית, מאשר טיפולי דמה שניתנו לקבוצות הביקורת. במחקרים אלו התוצאות נמדדו במבחן המדרג את רמת הדיכאון על-פי התסמינים - מבחן המילטון. במחקר אחר לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצת הנחקרים לקבוצת הביקורת כאשר נבדקה השפעת הטיפול על הפגיעה בתפקודים קוגניטיביים כגון: זיכרון לטווח הרחוק, ויכולת הלמידה של דברים חדשים. ב 18 מחקרים אחרים ECT הראה תוצאות טובות יותר במבחן המילטון מאשר טיפול תרופתי.


כאשר בדקו החוקרים איזה סוג של ECT יעיל יותר, 5 מחקרים הראו כי טיפול ב ECT אשר ניתן משני צידי המוח מראה תוצאות טובות יותר מאשר טיפול הניתן בצד אחד של המוח. יחד עם זאת, 7 מחקרים הראו כי טיפול ב ECT משני צידי המוח הביא לשיעורי פגיעה גדולים יותר לטווח הקצר בזיכרון. על-פי שני מחקרים אחרים, ECT בצד אחד של המוח הניתן במנה גבוהה של חשמל יעיל כמו טיפול ECT הניתן משני צידי המוח, וגורם לפחות תופעות לוואי.


בשבעה מחקרים הביאו מנות גבוהות של ECT לתוצאות טובות יותר במבחן המילטון, אולם לחולים נדרש זמן רב יותר להחלמה מתופעות הלוואי של הטיפול, וכן נגרמה פגיעה מסוימת בזיכרון לדברים חדשים. תדירות מתן ה ECT לא השפיעה על תסמיני המחלה, אולם תדירות גבוהה יותר של ECT הביאה לפגיעה קוגניטיבית גדולה יותר.


החוקרים מסכמים כי אין מספיק הוכחות לשאלה האם התוצאות המיטיבות של טיפול ב ECT נשמרות לאורך זמן, אולם יחד עם זאת, ניתן לקבוע כי ECT הוא טיפול יעיל לחולים עם הפרעות דיכאון בטווח הקצר. הם מוסיפים כי יש מעט מאוד עדויות לגבי פגיעה קוגניטיבית לטווח הרחוק כתוצאה מ ECT.


פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליתיום אורוטאט drf 06/11/2019 23:54
  • על פי עצת פרופסור אמריקאי טיפלתי בבתי שלקתה במאניה דיפרסיה , מספר תוספי תזונה ובראשם ליתיום אורוטאט הוציאו אותה לגמרי מהמחלה . כיום היא כבר חזרה לחיים מלאים והיא כבר שנה ושלושה חודשים ללא תרופות פסיכיאטריות

  • + הוסף תגובה
ליתים אורוט גלי 24/08/2020 14:19
  • בבקשה תחזרי אלי. אני אימא לבן ביפולארי ורוצה לשמוע על כך. תודה.

  • + הוסף תגובה
ליתיום חני 14/11/2020 18:57
  • האם אפשר לדעת על איזה תוספים מדובר, חוץ מליתיום אוראטאט

  • + הוסף תגובה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!