נזעי חשמל (ECT) יעילים לטיפול בדיכאון בטווח הקצר

טיפול בנזעי חשמל (ECT) יעיל לטיפול בדיכאון בטווח הקצר, אולם עלול לגרום לפגיעה קצרת טווח בתפקוד הקוגניטיבי. כך קובעים חוקרים בריטיים אשר סקרו את הספרות הרפואית בנושא

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 27/02/2014
טיפול בנזעי חשמל (ECT - Electro Convulsive Therapy) יעיל לטיפול בדיכאון בטווח הקצר, אולם עלול לגרום לפגיעה קצרת טווח בתפקוד הקוגניטיבי. כך קובעים חוקרים בריטיים אשר סקרו את הספרות הרפואית הקיימת בנושא. את מסקנותיהם הם מפרסמים בגיליון האחרון של  Lancet.


אף על פי שהטיפול ב ECT קיים כבר החל משנות ה 30 של המאה הקודמת, הרופאים עדיין חלוקים בדעתם לגבי יעילותה ובטיחותה של שיטה זו.


החוקרים בחנו את תוצאותיהם של 73 מחקרים קליניים אשר בדקו את יעילות ה ECT על חולים במצבי דיכאון, והעריכו את השפעת הטיפול על שינוי התסמינים, התפקוד הקוגניטיבי והתמותה.


בשישה מהמחקרים, ECT הראה תוצאות טובות יותר בצורה משמעותית, מאשר טיפולי דמה שניתנו לקבוצות הביקורת. במחקרים אלו התוצאות נמדדו במבחן המדרג את רמת הדיכאון על-פי התסמינים - מבחן המילטון. במחקר אחר לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצת הנחקרים לקבוצת הביקורת כאשר נבדקה השפעת הטיפול על הפגיעה בתפקודים קוגניטיביים כגון: זיכרון לטווח הרחוק, ויכולת הלמידה של דברים חדשים. ב 18 מחקרים אחרים ECT הראה תוצאות טובות יותר במבחן המילטון מאשר טיפול תרופתי.


כאשר בדקו החוקרים איזה סוג של ECT יעיל יותר, 5 מחקרים הראו כי טיפול ב ECT אשר ניתן משני צידי המוח מראה תוצאות טובות יותר מאשר טיפול הניתן בצד אחד של המוח. יחד עם זאת, 7 מחקרים הראו כי טיפול ב ECT משני צידי המוח הביא לשיעורי פגיעה גדולים יותר לטווח הקצר בזיכרון. על-פי שני מחקרים אחרים, ECT בצד אחד של המוח הניתן במנה גבוהה של חשמל יעיל כמו טיפול ECT הניתן משני צידי המוח, וגורם לפחות תופעות לוואי.


בשבעה מחקרים הביאו מנות גבוהות של ECT לתוצאות טובות יותר במבחן המילטון, אולם לחולים נדרש זמן רב יותר להחלמה מתופעות הלוואי של הטיפול, וכן נגרמה פגיעה מסוימת בזיכרון לדברים חדשים. תדירות מתן ה ECT לא השפיעה על תסמיני המחלה, אולם תדירות גבוהה יותר של ECT הביאה לפגיעה קוגניטיבית גדולה יותר.


החוקרים מסכמים כי אין מספיק הוכחות לשאלה האם התוצאות המיטיבות של טיפול ב ECT נשמרות לאורך זמן, אולם יחד עם זאת, ניתן לקבוע כי ECT הוא טיפול יעיל לחולים עם הפרעות דיכאון בטווח הקצר. הם מוסיפים כי יש מעט מאוד עדויות לגבי פגיעה קוגניטיבית לטווח הרחוק כתוצאה מ ECT.


פורומים, דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליתיום אורוטאט drf 06/11/2019 23:54
  • על פי עצת פרופסור אמריקאי טיפלתי בבתי שלקתה במאניה דיפרסיה , מספר תוספי תזונה ובראשם ליתיום אורוטאט הוציאו אותה לגמרי מהמחלה . כיום היא כבר חזרה לחיים מלאים והיא כבר שנה ושלושה חודשים ללא תרופות פסיכיאטריות

  • + הוסף תגובה
תרופות SSRI גיל 05/11/2019 17:42
  • שלום, בתוך כמה זמן מרגע הפסקת נטילת תרופות SSRI עלולות להופיע תופעות של נסיגה (Withdrawal)? ויותר חשוב, בהתחלה מחדש של נטילת התרופות, אחרי הפסקה של שבוע, האם יהיה צורך לחכות שוב שבועות עד חודשים עד לתחילת ההשפעה שלהן (כמו מישהו שרק התחיל לקחת אותן)? תודה

  • + הוסף תגובה
דיכאון RB 15/10/2019 14:15
  • לפני 7 שנים יצאתי מדיכאון כאשר התרופה האחרונה היתה ויאפקס 300 +ליתיום.מאז שהתחלתי לקחת אותה אז עברו כ-3 חודשים עד שהדיכאון חלף המשכתי לקחת אותה עד היום. לפני כ-חודש הדיכאון חזר . כאשר הפעם אני עם התרופה בתוספת אריפלי . האם ניתן לשאר כמה זמן יקח הפעם . האם אולי חודשיים :3 חודשים פחות חודש שהתרופה כבר נמצאת אצלי בדם . האם יש למישהו ניסיון בכך . האם יכול להיות איזה קשר ? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!