חיסון נגד שפעת: מה לעשות לפני ואחרי החיסון

איזו תזונה מומלץ לאמץ לפני קבלת חיסון נגד שפעת ועל מה חשוב להקפיד אחרי שמתחסנים? ייתכן ששמירה על מספר כללים פשוטים תוכל לצמצם ואף למנוע את תופעות הלוואי דמויות השפעת מהן סובלים חלק מהמתחסנים. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותבימים אלה נקרא הציבור להתחסן נגד מחלת השפעת. פרופסור חיים גמליאל, חוקר במדעי הרפואה ומומחה להמטולוגיה/אונקולוגיה, המתמחה בתזונה מניעתית, טוען כי רבים אינם מודעים לכך שניתן לשפר את יעילות החיסון ולהגדיל את הסיכוי למניעת תופעות הלוואי דמויות השפעת שלו, אם ממלאים אחר כמה תנאים פשוטים וקלים ליישום.


ילדה עוברת חיסון נגד שפעתתזונה עשירה בחלבון 

העשרת התזונה בחלבון כשבוע לפני קבלת החיסון, וכשבוע לאחריו, עשויה למנוע תופעות לוואי דמויות שפעת, שלא פעם מטרידות את המתחסנים.

מי שמדווחים שחלו בעקבות החיסון, סובלים לאמיתו של דבר מתגובה חיסונית מוגברת, שהתסמינים שלה דומים לשפעת כגון חום, עייפות, ירידה בתיאבון.  התגובה נגרמת בשל מחסור באבני בניין ליצירת נוגדנים נגד נגיף השפעת. תזונה עתירת חלבונים לפני, בזמן ואחרי החיסון, עשויה למעשה למנוע תופעות אלו, מאחר שהיא תורמת אבני בניין (חומצות אמינו) ליצירת אותם נוגדנים.

תזונה עתירת חלבון כוללת סוגי מזון כגון דגים, בשר (צאן, בקר, הודו, עוף), ביצים, גבינות קשות ועוד. יש לשלב מזונות אלו בכל אחת מהארוחות במהלך היום. על צמחונים וטבעונים להשלים את מכסת החלבונים הדרושה בעזרת שילובים של קטניות ודגנים, בצריכת מזונות צמחיים המכילים חלבון מלא (סויה, קינואה, כוסמת), או בצריכה משלימה של אבקות חלבון. 

מינון יומי מומלץ של חלבון לאנשים בריאים נע בין 1 ל- 1.5 גרם חלבון נקי לכל ק"ג משקל גוף (מסה רזה). לפי זה, כמות החלבון הדרושה לאדם במשקל ממוצע, נעה בין 70 ל- 100 גרם חלבון בכל יום. על פי שיטת הרמ"ת (רפואה מונעת תכליתית), מומלץ שמחצית מכמות זו תבוא ממזונות עתירי חלבון, והמחצית השנייה תבוא מאבקת חלבון (רצוי ממי גבינה). בממוצע, מדובר בכ- 40 גרם אבקת חלבון לאדם ליום. ניתן לתת אבקת חלבון בטעמים שונים גם לילדים, במינון של חצי גרם לכל ק"ג משקל גוף, המחולק לשתי מנות - בבוקר ובערב. 


קראו עוד: מתכננים להתחסן נגד שפעת? כדאי שתקראו את זה 

פחות סוכר ופחמימות פשוטות 

במקביל, מומלץ להפחית למינימום צריכה של סוכרים פשוטים, מזונות עתירי עמילן ופחמימות פשוטות, ולהרבות בשתיית משקאות בריאות כמו תה ירוק, תה צמחים, קקאו, מי הבישול של סלק וכדומה. רצוי להיעזר גם בקומפלקס ויטמינים מקבוצה B, החיוני לאספקת קו-אנזימים שמשפרים את יצירת הנוגדנים בדם, כמו גם אספקטים שונים של פעילות מערכת החיסון. 

שינה טובה אחרי החיסון

לא פחות חשובה מכך, היא ההמלצה להקפיד על שינה מספקת לאחר קבלת החיסון, שכן על-פי מחקרים שונים נמצא קשר בין משך שינה תקין בימים שאחרי החיסון לבין רמת החיסון המתקבלת. מאחר שמחקרים אלו אינם עוסקים בקשר הסיבתי, לא ברור מה הגורם לקשר זה.

חשוב לציין שאין הבטחה חד משמעית בהמלצות אלו, וגם במקרים של יישומם יהיו מי שיפתחו תסמינים קלים וחולפים של נזלת ורגישות או גודש באף.נכתב על-ידי פרופסור חיים גמליאל, PhD, חוקר במדעי הרפואה ומומחה להמטולוגיה/אונקולוגיה, המתמחה בתזונה מניעתית. הקים את מכון רות"ם – מכון מחקר בנושאי רפואה מונעת תכליתית. 


פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדידת חום רקטלי דין 13/10/2020 01:43
  • שלום! האם לא מומלץ למדוד חום רקטאלי מתחת לגיל מסויים בפעוטות או שאין מניעה כזו? שמעתי כי מדידת חום PR עלולה לפצוע מתחת לגיל 6 חודשים, האם זה נכון, ובמדה וכן איך מומלץ למדוד חום?

  • + הוסף תגובה
ההבדל בין אוגמנטין לאמוקסיקלב עוז 11/10/2015 15:29
  • שלום, הרופא המטפל רשם לי אוגמנטין אולם בבית המרקחת קיבלתי אמוקסיקלב, מדובר על כדורים של 875 מ"ג פעמיים ביום. האם יש הבדל ביניהם מבחינת הטיפול? ואם כן האם ניתן לעבור לאוגמנטין אחרי שהתחלתי את הטיפול באמוקסיקלב?. כמו כן המליצו לי על כדורים פרוביוטיים לקחת גם בזמן הטיפול האנטיביוטי. האם נכון?. עד כה לקחתי כדור אחד ויש קצת סחרחורות. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה ד"ר ראובן שטיינברג 17/10/2015 03:16
  • אוגמנטין זאת התרופה המקורית ואילו אמוקסיקלאב זה גנריקה.למעשה אין הבדל משמעותי בין שתי התרופות למרות שיש כאלו שטוענים שהמקורי יותר יכיל. ממליץ על נטילת פרוביוטיקה להגנה על הקיבה בעת נטילת אנטיביוטיקה בברכה

  • + הוסף תגובה
אמוקסילקב רגישות אור 23/08/2020 10:30
  • אם אחד הבנים במשפחה הגיב תגובה חריפה לאוגמטין יכול להיות שאחיו יהיה רגיש גם כן?

  • + הוסף תגובה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!