דלג לתוכן

חיסון נגד שפעת (Influenza vaccine)

ערוץ הורות ומשפחה
1 דקות קריאה

החיסון נגד שפעת מיועד למנוע את מחלת השפעת ואת הסיבוכים הקשים שהיא עלולה לגרום.

שפעת היא מחלה נגיפית (נגרמת על ידי וירוסים) המאופיינת בחום גבוה, חולשה, כאבי שרירים וסימני הצטננות  הכוללים נזלת, שיעול וכאבי גרון. ההידבקות מתרחשת על ידי עיטוש או שיעול , כאשר ההדבקה יכולה להימשך עד 5-10 ימים מתום המחלה. הטיפול בשפעת הוא סימפטומטי וכולל הקלת ההצטננות והפחתת החום והכאב. 

אמנם שפעת עשויה לחלוף מאליה כעבור 5-7 ימים, אך יכולה להימשך גם מספר שבועות ואף לגרום לסיבוכים. בשפעת עלולים להתפתח סיבוכים חיידקיים כמו דלקת ריאות, סינוסיטיס וברונכיטיס, המצריכים טיפול אנטיביוטי. 

 ניתן למנוע שפעת על ידי חיסון

שפעת נגרמת על ידי 3 סוגים של נגיפי שפעת "הפכפכים". נגיפי השפעת עוברים שינוי גנטי (מוטציה) בחלבוני המעטפת, דבר הגורם להופעת זנים חדשים מדי שנה. חיסון השפעת מכיל נגיפי שפעת העדכניים לאותה שנה, שגודלו בחלבוני ביצים ואשר מומתים ועוברים תהליך של פירוק (SPLIT). 

קראו עוד: חיסון נגד שפעת: האם באמת כדאי להתחסן?

אפשר לחלות שוב בשפעת מדי שנה אם הזנים שונים מהזנים שהיו בשנה הקודמת. לכן, מומלץ, כל שנה להתחסן נגד שפעת במהלך חודשי הסתיו ותחילת החורף. 

חיסון נגד שפעת יעיל ב-70-80% מהמקרים ומפחית את הסימפטומים ואת הסיבוכים הנלווים. חיסון השפעת, Vaxigrip, אינו מכיל את החומר המשמר תיומרסל, אשר גרם בעבר לתופעות לוואי סיסטמיות ומקומיות ולצריבה באתר הזרקת החיסון.

קרא עוד: חיסון נגד שפעת חזירים

תוכנית חיסונים

מומלץ להתחסן כנגד שפעת פעם בשנה, בתחילת העונה הקרה.

 

ממשיכים לדבר על זה בפורום שפעת והצטננות.

קהל יעד

ילדים ()
צוות רפואי ()
חולים הלוקים במחלה כרונית ()
קשישים ()
מטיילים (המטיילים לחצי כדור הדרומי בחודשים אפריל-ספטמבר. מטיילים לארצות טרופיות בכל עונות השנה)
חולי סרטן ()
חולים במחלות ריאה ()
חיילים (חיילים/ות בגיוס חורף מקבלים חיסון נגד שפעת. זאת בנוסף לקבלת 4 חיסונים נוספים בגיוס בבקו"ם: חיסון נגד דיפטריה-טטנוס, נגד הפטיטיס B ונגד דלקת קרום המוח.)
עולים למכה (מומלץ לעולים למכה (ערב הסעודית) בעיקר לאנשים המשתייכים לקבוצות סיכון, כמו אנשים מבוגרים ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות)

תופעות לוואי

לעיתים יכולים להופיע במקום ההזרקה כאב קל, אודם ונפיחות החולפים תוך 24 שעות. לעיתים נדירות תיתכן הופעת חולשה ותחושה כללית רעה.

אופן נטילת החיסון

החיסון ניתן בהזרקה תוך שרירית (IM) למבוגרים בזרוע ולילדים בירך. מומלץ להתחסן בתחילת העונה הקרה בין אוקטובר עד סוף נובמבר.

הכנה לפני החיסון

אין צורך

תחילת השפעת החיסון

שבועיים- שלושה שבועות

משך השפעת החיסון

6-12 חודשים

תדירות החיסון

פעוטות מגיל חצי שנה ועד 3 שנים, מומלץ לחסן ב-Vaxigrip Pediatric , פעמיים, בהפרש של חודש בין החיסונים. ילדים מגיל 3 ועד 8 שנים מומלץ לחסן פעמיים, מנת חיסון רגילה, בהפרש של חודש בין החיסונים. מנת החיסון השנייה מומלצת כאשר החיסון ניתן לראשונה בחייהם. מגיל 9 ואילך מומלצת מנת חיסון רגילה, פעם בשנה. מתגייסי חורף לצה"ל מקבלים חיסון כנגד שפעת בבקו"ם.

היכן ניתן לקבל את החיסון

* קופות החולים * בסיס קליטה ומיון (בקו"ם).

סיכון

אנשים הרגישים לחלבון ביצה עלולים לפתח רגישות לאחר מתן החיסון. החיסון עלול להיות פחות יעיל בחולים במחלות עם דיכוי חיסוני. בחולים עם בעיות קרישה יש ליידע הצוות בעת ההזרקה בעת חום גבוה ו/או מחלה אקוטית יש לשקול דחיית מתן החיסון.

הריון

מומלץ לחסן נשים בהריון שתהיינה בעונת השפעת מעבר לשבוע 14 או בהחלמה לאחר לידה. לנשים בהריון עם מחלות כרוניות מומלץ להתחסן כנגד שפעת.

הנקה

אין מניעה מחיסון במהלך תקופת ההנקה.

תינוקות וילדים

לא הוכחה בטיחות בתינוקות מתחת לגיל חצי שנה.

קשישים

אין אזהרות מיוחדות.

מידע לנוסעים

מומלץ לנוסעים לארצות בחצי כדור הארץ הדרומי בחודשים אפריל-ספטמבר. מומלץ לנוסעים לארצות טרופיות, בכל השנה

מומלץ לעולים למכה (ערב הסעודית)
 

אזהרות מיוחדות

תגובות בין תרופתיות

תרופות המשמשות לדיכוי מערכת חיסונית כמו כימותרפיה וקורטיקוסטרואידים. ניתן לתת במקביל את חיסון השפעת וחיסוני השיגרה בילדים ו/או חיסון לפנוימוקוקוס. אולם, מומלץ להימנע מחיסון במקביל גם כנגד DTP (דיפתריה, טטנוס ושעלת), מסיכון של הגברת תופעת הלוואי של חום.

דווח לרופא במקרה של

אלרגיה לחיסון בעבר
חום גבוה
טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר
מחלות חיסון עצמי (autoimmune diseases)
מושתלי איברים
רופאים בתחום
ד"ר פרדי אביב
ד"ר פרדי אביב המטולוגיה
המטולוג בכיר במרפאה המטו-אונקולוגית בבית החולים איכילוב
ד"ר עודד שינברג
ד"ר עודד שינברג ראומטולוגיה
מומחה לראומטולוגיה ולרפואה פנימית
ד"ר רוני רוזן
ד"ר רוני רוזן גסטרואנטרולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו