ניתוח אף: איך מתכוננים ומה צפוי בתקופת ההחלמה?

הוא נחשב לאחד מהניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית ומסייע למטופלים רבים לשפר את מראה הפנים: ניתוח אף מתבצע לרוב מסיבות אסתטיות, אך הוא עשוי להועיל גם בפתרון בעיות רפואיות. כיצד מתבצע הניתוח, מהן הבדיקות המקדימות אותן יש לבצע ומה צופנת תקופת ההחלמה אחרי הניתוח? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוח אף (Rhinoplasty) הוא הליך כירורגי המשמש לשם שיפור מראה האף והצורה החיצונית שלו. לעיתים, במהלך הניתוח מטופלים גם חלקי האף הפנימיים, כדי לפתור בעיות נשימה. למרות שהוא נחשב לאחר מההליכים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית,  מדובר ניתוח מורכב הדורש מיומנות וניסיון רב: האף שלנו מצוי במרכז הפנים, ושינוי המבנה שלו עלול להשפיע על מראה הפנים כולו. על כן, מטרת הניתוח היא לעצב מחדש את העצם וסחוסי האף, אך במקביל לשמור על הרמוניה של האף עם שאר איברי הפנים ולהתאים את התיקון האסתטי לדרישות המטופל.  בנוסף, הניתוח עלול להשפיע גם על החלקים הפנימיים באף ולגרום להתפתחות של בעיות נשימה. כירורג פלסטי בעל ניסיון בביצוע ניתוחי אף, יסייע בפעולה בטוחה ויתרום לשביעות רצון גבוהה מהתוצאות. אילו הכנות מקדימות נדרשות לפני הניתוח ומתי ניתן יהיה לראות את התוצאה הסופית? מה שחשוב לדעת בכתבה הבאה.


אישה מחייכת לאחר ניתוח אףקיימים מספר סוגים של ניתוחי אף

ניתוח אף אסתטי

מיועד למטופלים אשר אינם שבעי רצון מצורת האף ומראהו ומעוניינים בעיצובו ולעיתים גם בהקטנתו. ניתוח אף אסתטי יתבצע גם במצבים בהם קיים שבר באחת מעצמות האף עקב טראומה, או כחלק מהטיפול בבעיות אחרות, כמו חך שסוע. ניתוח זה ניתן לביצוע מסוף שנות הגדילה, כלומר מגיל 16 ומעלה. 


ניתוח אף רפואי

מיועד למטופלים הסובלים מבעיות נשימה ובמקביל גם מעוניינים להפיק תועלת אסתטית מהניתוח ולעצב את מראה האף. ניתוח אף רפואי יתבצע במספר מצבים, בהם סטיית מחיצה או התעבות הקונכיות, ומטרתו היא לפתור את בעיית החסימה באף אשר מפריעה לנשימה. לעיתים יהיה צורך בהקטנה ובעיצוב של האף לשם שיפור התפקוד שלו.  ניתוח האף הרפואי מתבצע גם הוא במטופלים מגיל 16 ומעלה. 


ניתוח אף חוזר

ניתוח זה יתבצע לשם תיקון ליקויים שהופיעו לאחר ניתוח פלסטי אשר בוצע בעבר, כמו א- סימטריה של קצה האף או הנחיריים. ניתוח זה מיועד גם למקרים בהם ניתוח האף הוביל להתפתחות של נזק מבני משמעותי יותר. מדובר בניתוח מורכב אשר דורש לעיתים שחזור של ממש, תוך השתלת רקמות שונות. ניתוח אף חוזר דורש גם התמודדות פסיכולוגית מורכבת מצד המטופל אשר חווה כישלון בעבר. מסיבות אלה מומלץ שיתבצע על-ידי מנתח מנוסה. 


אילו בדיקות מקדימות יש לבצע לפני ניתוח אף?

במקרים רבים מטופלים מגיעים מצוידים במידע מפורט על אודות מהלך הניתוח, התוצאות, הסיכונים ותקופת ההחלמה, אותו דלו מד"ר גוגל. עם זאת, מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ הראשוני אצל הרופא המנתח.

במהלך הפגישה המקדימה, יתבצע תיאום צפיות בין הרופא המטפל לבין המטופל. בנוסף, הרופא יבצע גם בדיקה פיזית לבחינת היחס בין פירמידת האף לבין שאר איברי הפנים, ובדיקה פנימית של האף כדי לבחון את מעבר האוויר. לעיתים תתבצע גם בדיקת CT של הפנים כדי להשלים את ההערכה הקלינית. במהלך פגישת הייעוץ יתבצעו גם צילומי פנים מזוויות שונות כדי לאפשר לרופא המנתח לבצע הדמיה וירטואלית ובהתאם לה לתכנן את אסטרטגיית הטיפול הכירורגית. הדימוי הווירטואלי מסייע גם לתיאום הציפיות בין הרופא למטופל, אם כי לא ניתן להתחייב כי התוצאה הניתוחית תהיה זהה. 

מהו מהלך הניתוח?

ניתוח אף מבוצע תחת הרדמה כללית ואורך שעות ספורות. הניתוח מתבצע לרוב בגישה הפתוחה, באמצעות חתך זעיר בבסיס האף אשר מוביל לצלקת מינורית. גישה זו מאפשרת לרופא המנתח התבוננות מעמיקה יותר על המבנים האנטומיים של האף וכתוצאה מכך גם שליטה טובה יותר במהלך הניתוח. במהלך הניתוח הרופא חושף את שלד האף ומעצב אותו בהתאם לצורך: הוא ישייף את רקמת הסחוס, ישבור את העצם במידת הצורך ועוד. בתום פעולת העיצוב יתפור הרופא את העור למקומו באמצעות תפרים מסיסים. 

הטכניקה הניתוחית התפתחה רבות בשני העשורים האחרונים וכיום ניתוחי האף מאפשרים השגה של תוצאה טבעית יותר ובמקביל גם שמירה או שיפור של התפקוד הנשימתי. באמצעות שימוש במכשור זעיר חדשני, ניתן להסיר פחות רקמות ולאפשר פעולה מצומצמת ופחות טראומטית עבור המטופל. לעיתים, יתבצע גם שימוש בפיברין עשיר בטסיות דם ופקטורי גדילה (PRF - Platelet-Rich Fibrin), אשר מופק מדמו של המטופל ומסייע בהאצת תהליך הריפוי של הרקמות הרכות. 


מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח המטופל יישאר באשפוז למשך לילה לשם השגחה . מיד בתום הפעולה הכירורגית האף יהיה נתון בתוך סד גבס. 

בשלבי ההחלמה הראשונים צפויה להיות מורגשת תחושת אי נוחות בשל הנפיחות ולעיתים גם קשיי נשימה. לאחר מכן, עלולים להתפתח כאבים בהם ניתן לטפל באמצעות שימוש בתרופות לשיכוך כאב. 

לאחר כשמונה ימים ממועד ביצוע הפעולה הרופא המנתח יסיר את הגבס והמטופל יוכל להתרשם מהתוצאה הראשונית. עם זאת, חשוב לדעת כי מראה האף צפוי להשתנות בחלוף הזמן, עם ירידת הנפיחות. כעשרה ימים מיום ביצוע הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית, כולל פעילות ספורטיבית מתונה. יש להימנע מחשיפה לשמש במשך כחודש לאחר ביצוע הפעולה. 

לאחר כחודשיים, מראה האף החדש יהיה ברור יותר אך עדין תיוותר נפיחות בקצה האף שתחלוף במהלך השבועות שלאחר מכן. התוצאה הסופית תיראה לרוב 6-12 חודשים לאחר הניתוח. 

חשוב לציין כי תהליך הריפוי הוא אינדיווידואלי ומשתנה ממטופל למטופל. אחד מהמרכיבים המרכזיים המשפיעים עליו הוא איכות העור. ברוב המקרים מטופלים בעלי עור דק יחסית יחוו החלמה קלה ומהירה יותר, זאת בהשוואה לאלו בעלי עור עבה. לעיתים יהיה צורך בשימוש בסטרואידים הניתנים בהזרקה מקומית כדי להאיץ את תהליך הריפוי.

מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח?

הסיבוכים הכרוכים בניתוח אף כוללים דימום, זיהום, או התפתחות של מחלה נשימתית. הסיכוי להתפתחות סיבוכים אלה נמוך מאוד, בעיקר כאשר הניתוח מתבצע על ידי כירורג פלסטי מנוסה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ליונל אזן, מומחה ברפואת אף-אוזן-גרון ובכירורגיית פנים. מנתח בכיר באסיא מדיקל.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ליונל אזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח אף והצטננות קשה ילנה 05/04/2020 11:07
  • שלום, כל הצטננות שלי היא ארוכה וקשה, ומסיבה זו אני מתלבטת לגבי החלמה מניתוח אף עליו אני חולמת כבר זמן רב. מה דעתך, האם יש קשר בין הדברים?

  • + הוסף תגובה
לא צריך להשפיע על ההחלמה ד"ר יעקב בר 05/04/2020 13:43
שינוי במנה סחוס האף מבלי סיבה רונית 10/03/2020 21:08
  • היי ד"ר לפני כחודשיים הבחנתי בבליטה קטנה וקשה בקצה האף שהלכה והתפשטה בשבוע וחצי הראשונים של תחילת התופעה. לאחר כשבועיים הבחנתי שגם מצדו השני של קצה התופעה החלה בצורה מינורית יותר לבנתיים. הייתי במספר התייעצויות החל מרופא עור, כירורג פלסטי ורופא א..א.ג ואף ביצעתי אולטרסאונד שלא העלה שום ממצא ואף אחד לא ידע להגיד לי במה מדובר חוץ מהעבודה שהבליטה היא הסחוס של האף מציינת שלא עברתי ניתוח או קיבלתי מכה התופעה מאוד מתסכלת אותי ואני לא מצליחה להבין כיצד הסחוסים יכולים לשנות צורה ככה פתאום מבלי שום סיבה הנראית לעין?

  • + הוסף תגובה
האם עור האף עבר טיפול כלשהו? ד"ר יעקב בר 02/04/2020 08:45
  • האם את נוהגת לחטט באף? האם ירדת במשקל? קשה להבין שינוי כזה על פני חודשיים, האם היו אודם או דלקת? צריך לבדוק אותך ולהתרשם.

  • + הוסף תגובה
העור עבר טיפול פנים רונית 02/04/2020 10:18
  • היי ד"ר לא לא היה שינוי במשקל בטח לא משהו קיצוני. לגבי חיטוט לעיתים רבות נוצרת לי נזלת יבשה שאני נאלצת להוציא. האם זה יכול ליצור שינוי בסחוסים ולמה הם כה קשים כמו אבנים? והשאלה באמת חשובה האם יש אפשרות לעשות משהו בנידון? לגבי טיפול בעור הבחנתי בבליטה כשבוע לאחר שהייתי בטיפול פנים דבר שלא עשיתי במשך שנים . בו נעשה שימוש במכשיר אלקטרופורציה להחדרת ויטמנים וחומצות. אין לי אסמכתא שזה אכן מזה כי הבליטה הייתה קטנה תחילה והמשיכה לגדול מאותו רגע שהבחנתי בה. ורק לאחר שבועיים גם קצה האף השני החל לשנות צורתו באופן שניכר לעין. חושבת הרבה האם זה נוצר מהטיפול או אולי זה 'דגר' לפני עד שהתחיל להיות בולט לעין

  • + הוסף תגובה
יתכן כי משהו מהטיפולים פגע בעור או בסחוס. ד"ר יעקב בר 03/04/2020 10:18
תופעה מוזרה אצל אבא שלי יובל 08/03/2020 08:34
  • שלום, לאבא שלי יש קשיי נשימה, שהוא שואף אף, רואים שהצדדים של האף ליד העיניים קורסים. אני מכיר תופעה שבה החלק התחתון של האף קורס כמו nasal valve collapse אבל כאן מדובר בחלק הממש עליון של האף ליד העיניים. אמרו לו שפלסטיקאי יכול לעזור. האם הדר יכול להרחיב על התופעה ומה השם שלה

  • + הוסף תגובה
האם עבר שבר באף או ניתוח? כמה זמן התופעה קיימת? ד"ר יעקב בר 02/04/2020 08:47

הצטרפו לאינדקס הרופאים!