ניתוח אף: איך מתכוננים ומה צפוי בתקופת ההחלמה?

הוא נחשב לאחד מהניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית ומסייע למטופלים רבים לשפר את מראה הפנים: ניתוח אף מתבצע לרוב מסיבות אסתטיות, אך הוא עשוי להועיל גם בפתרון בעיות רפואיות. כיצד מתבצע הניתוח, מהן הבדיקות המקדימות אותן יש לבצע ומה צופנת תקופת ההחלמה אחרי הניתוח? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוח אף (Rhinoplasty) הוא הליך כירורגי המשמש לשם שיפור מראה האף והצורה החיצונית שלו. לעיתים, במהלך הניתוח מטופלים גם חלקי האף הפנימיים, כדי לפתור בעיות נשימה. למרות שהוא נחשב לאחר מההליכים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית,  מדובר ניתוח מורכב הדורש מיומנות וניסיון רב: האף שלנו מצוי במרכז הפנים, ושינוי המבנה שלו עלול להשפיע על מראה הפנים כולו. על כן, מטרת הניתוח היא לעצב מחדש את העצם וסחוסי האף, אך במקביל לשמור על הרמוניה של האף עם שאר איברי הפנים ולהתאים את התיקון האסתטי לדרישות המטופל.  בנוסף, הניתוח עלול להשפיע גם על החלקים הפנימיים באף ולגרום להתפתחות של בעיות נשימה. כירורג פלסטי בעל ניסיון בביצוע ניתוחי אף, יסייע בפעולה בטוחה ויתרום לשביעות רצון גבוהה מהתוצאות. אילו הכנות מקדימות נדרשות לפני הניתוח ומתי ניתן יהיה לראות את התוצאה הסופית? מה שחשוב לדעת בכתבה הבאה.


אישה מחייכת לאחר ניתוח אףקיימים מספר סוגים של ניתוחי אף

ניתוח אף אסתטי

מיועד למטופלים אשר אינם שבעי רצון מצורת האף ומראהו ומעוניינים בעיצובו ולעיתים גם בהקטנתו. ניתוח אף אסתטי יתבצע גם במצבים בהם קיים שבר באחת מעצמות האף עקב טראומה, או כחלק מהטיפול בבעיות אחרות, כמו חך שסוע. ניתוח זה ניתן לביצוע מסוף שנות הגדילה, כלומר מגיל 16 ומעלה. 


ניתוח אף רפואי

מיועד למטופלים הסובלים מבעיות נשימה ובמקביל גם מעוניינים להפיק תועלת אסתטית מהניתוח ולעצב את מראה האף. ניתוח אף רפואי יתבצע במספר מצבים, בהם סטיית מחיצה או התעבות הקונכיות, ומטרתו היא לפתור את בעיית החסימה באף אשר מפריעה לנשימה. לעיתים יהיה צורך בהקטנה ובעיצוב של האף לשם שיפור התפקוד שלו.  ניתוח האף הרפואי מתבצע גם הוא במטופלים מגיל 16 ומעלה. 


ניתוח אף חוזר

ניתוח זה יתבצע לשם תיקון ליקויים שהופיעו לאחר ניתוח פלסטי אשר בוצע בעבר, כמו א- סימטריה של קצה האף או הנחיריים. ניתוח זה מיועד גם למקרים בהם ניתוח האף הוביל להתפתחות של נזק מבני משמעותי יותר. מדובר בניתוח מורכב אשר דורש לעיתים שחזור של ממש, תוך השתלת רקמות שונות. ניתוח אף חוזר דורש גם התמודדות פסיכולוגית מורכבת מצד המטופל אשר חווה כישלון בעבר. מסיבות אלה מומלץ שיתבצע על-ידי מנתח מנוסה. 


אילו בדיקות מקדימות יש לבצע לפני ניתוח אף?

במקרים רבים מטופלים מגיעים מצוידים במידע מפורט על אודות מהלך הניתוח, התוצאות, הסיכונים ותקופת ההחלמה, אותו דלו מד"ר גוגל. עם זאת, מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ הראשוני אצל הרופא המנתח.

במהלך הפגישה המקדימה, יתבצע תיאום צפיות בין הרופא המטפל לבין המטופל. בנוסף, הרופא יבצע גם בדיקה פיזית לבחינת היחס בין פירמידת האף לבין שאר איברי הפנים, ובדיקה פנימית של האף כדי לבחון את מעבר האוויר. לעיתים תתבצע גם בדיקת CT של הפנים כדי להשלים את ההערכה הקלינית. במהלך פגישת הייעוץ יתבצעו גם צילומי פנים מזוויות שונות כדי לאפשר לרופא המנתח לבצע הדמיה וירטואלית ובהתאם לה לתכנן את אסטרטגיית הטיפול הכירורגית. הדימוי הווירטואלי מסייע גם לתיאום הציפיות בין הרופא למטופל, אם כי לא ניתן להתחייב כי התוצאה הניתוחית תהיה זהה. 

מהו מהלך הניתוח?

ניתוח אף מבוצע תחת הרדמה כללית ואורך שעות ספורות. הניתוח מתבצע לרוב בגישה הפתוחה, באמצעות חתך זעיר בבסיס האף אשר מוביל לצלקת מינורית. גישה זו מאפשרת לרופא המנתח התבוננות מעמיקה יותר על המבנים האנטומיים של האף וכתוצאה מכך גם שליטה טובה יותר במהלך הניתוח. במהלך הניתוח הרופא חושף את שלד האף ומעצב אותו בהתאם לצורך: הוא ישייף את רקמת הסחוס, ישבור את העצם במידת הצורך ועוד. בתום פעולת העיצוב יתפור הרופא את העור למקומו באמצעות תפרים מסיסים. 

הטכניקה הניתוחית התפתחה רבות בשני העשורים האחרונים וכיום ניתוחי האף מאפשרים השגה של תוצאה טבעית יותר ובמקביל גם שמירה או שיפור של התפקוד הנשימתי. באמצעות שימוש במכשור זעיר חדשני, ניתן להסיר פחות רקמות ולאפשר פעולה מצומצמת ופחות טראומטית עבור המטופל. לעיתים, יתבצע גם שימוש בפיברין עשיר בטסיות דם ופקטורי גדילה (PRF - Platelet-Rich Fibrin), אשר מופק מדמו של המטופל ומסייע בהאצת תהליך הריפוי של הרקמות הרכות. 


מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח המטופל יישאר באשפוז למשך לילה לשם השגחה . מיד בתום הפעולה הכירורגית האף יהיה נתון בתוך סד גבס. 

בשלבי ההחלמה הראשונים צפויה להיות מורגשת תחושת אי נוחות בשל הנפיחות ולעיתים גם קשיי נשימה. לאחר מכן, עלולים להתפתח כאבים בהם ניתן לטפל באמצעות שימוש בתרופות לשיכוך כאב. 

לאחר כשמונה ימים ממועד ביצוע הפעולה הרופא המנתח יסיר את הגבס והמטופל יוכל להתרשם מהתוצאה הראשונית. עם זאת, חשוב לדעת כי מראה האף צפוי להשתנות בחלוף הזמן, עם ירידת הנפיחות. כעשרה ימים מיום ביצוע הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית, כולל פעילות ספורטיבית מתונה. יש להימנע מחשיפה לשמש במשך כחודש לאחר ביצוע הפעולה. 

לאחר כחודשיים, מראה האף החדש יהיה ברור יותר אך עדין תיוותר נפיחות בקצה האף שתחלוף במהלך השבועות שלאחר מכן. התוצאה הסופית תיראה לרוב 6-12 חודשים לאחר הניתוח. 

חשוב לציין כי תהליך הריפוי הוא אינדיווידואלי ומשתנה ממטופל למטופל. אחד מהמרכיבים המרכזיים המשפיעים עליו הוא איכות העור. ברוב המקרים מטופלים בעלי עור דק יחסית יחוו החלמה קלה ומהירה יותר, זאת בהשוואה לאלו בעלי עור עבה. לעיתים יהיה צורך בשימוש בסטרואידים הניתנים בהזרקה מקומית כדי להאיץ את תהליך הריפוי.

מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח?

הסיבוכים הכרוכים בניתוח אף כוללים דימום, זיהום, או התפתחות של מחלה נשימתית. הסיכוי להתפתחות סיבוכים אלה נמוך מאוד, בעיקר כאשר הניתוח מתבצע על ידי כירורג פלסטי מנוסה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ליונל אזן, מומחה ברפואת אף-אוזן-גרון ובכירורגיית פנים. מנתח בכיר באסיא מדיקל.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ליונל אזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני הייתי אצל נזים קרקס פלוני 19/11/2019 19:05
 • אני רואה שהרבה כאן מתעניינים, תשאירו את המייל שלכם ואענה לכם על כל השאלות

 • + הוסף תגובה
תיקון ניתוח אף אחרי שני נתוחים כושלים ריטה. 13/12/2019 20:48
 • מעוניינת לקבל פרטיים על ד"ר נזים סרקס בתורכיה.

 • + הוסף תגובה
תשאירי את המייל פלוני 14/12/2019 12:01
ronnie1235@gmail.com רון 22/12/2019 21:01
Rinatvengel@gmail.com רינת 18/01/2020 16:24
אחרי ניתוח אף נוי 14/01/2020 22:16
 • שלום, לפני שנה בדיוק עברתי ניתוח אף לשיוף גבנון קטן, אבל אני עדיין רואה נפיחות קטנה מעל קצה האף לא איפה שהיה הגבנון, איפה שהיה הגבנון המקום ישר דווקה הבליטה הקטנה או נפיחות בצד השני איפה שלא היה שום גבנון זה הגיוני שיש נפיחות בצד שלא היה שום גבנון? והאם זה עוד ירד למרות שעבר שנה, אציין שהנפיחות היה יותר ועכשיו הרבה פחות

 • + הוסף תגובה
ייתכנו בליטות קטנות עקב אי סדירות של העצם או הסחוס. ד"ר יעקב בר 15/01/2020 20:00
 • צריך לבדוק כדי להעריך אם יש מקום לטיפול נוסף, לרוב הבליטות לא נעלמות, אך לא בכל מקרה הן מספיק בולטות בכדי להצדיק טיפול.

 • + הוסף תגובה
המשך נוי 15/01/2020 22:30
 • תודה לגבי התשובה, אבל שאני נוגעת זה לא מרגיש עצם זה ממש רך ושאני נוגעת זה שוקע ויש כל שבוע יותר שיפור, מחר זה בדיוק שנה שעברתי את הניתוח, אחרי שנה כבר לא צריך להיות שום נפיחות?

 • + הוסף תגובה
אז ייתכן שמדובר בסחוס, ד"ר יעקב בר 16/01/2020 08:55
קושי בנשיפה ולא בשאיפה דני 15/01/2020 08:28
 • שלום, אני מרגיש שקל לי לשאוף דרך האף אבל לנשוף יש סוג של חסימה מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
קושי בנשיפה ד"ר יעקב בר 15/01/2020 19:54
 • יתכן שמעברי הנחיריים צרים עקב הצטלקות לאחר הניתוח, לעיתים אפשר לטפל בכך ניתוחית.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!