ניתוחים פוסט-בריאטרים: ניתוחים לשחזור הגוף אחרי הפחתה משמעותית במשקל

ניתוחים בריאטרים מסייעים לאלו הסובלים מהשמנת יתר להפחית במשקל ולשפר את בריאותם. אך חלק מהמטופלים ממירים את בעיית המשקל העודף – בעור עודף. עודפי העור יכולים לגרום לבעיות תפקודיות, רפואיות ונפשיות והפתרון הוא ניתוחי. כיצד הניתוחים מתבצעים? מי נחשב כמועמד מתאים? מה צפוי בתקופת ההחלמה? כל זאת, בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחים בריאטרים הם הטיפול יעיל להפחתה במשקל. ההפחתה במשקל משפרת את המחלות הנלוות להשמנת יתר, כמו סוכרת ויתר לחץ דם, אך לעיתים מלווה בבעיה חדשה וחמורה לא פחות – עודפי עור. 

מדוע נוצרים עודפי עור? 

עלייה במשקל מובילה להצטברות שומן באזורים שונים בגוף ומתיחה של העור. השומן התוך בטני מפעיל לחץ על דופן הבטן וגורם למתיחה של שרירי הבטן, רקמת החיבור והעור. כאשר משילים אחוז ניכר מהמשקל בעקבות הניתוח הבריאטרי (או בעקבות שינוי באורח חיים), העור, רקמת החיבור, ושרירי דופן הבטן שנמתחו לאורך זמן מאבדים מהיכולות האלסטיות שלהם (כלומר, מאבדים את יכולתם לחזור לצורתם המקורית). כתוצאה מכך, העור נעשה רפוי ומדולדל באזורים שונים בגוף - בטן, זרועות, ירכיים, גב עליון ותחתון, חזה וכדומה. חשוב לציין, כי חומרת עודפי העור ומיקומם שונה מאדם לאדם, ותלויה בגורמים רבים, כגון גיל, מין, המשקל המקסימלי והתנודות במשקל, מחלות רקע, עישון וגורמים נוספים. 


לאילו בעיות גורמים עודפי העור?

עודפי העור יכולים לגרום לבעיות רפואיות כמו פטרת, גרד ופצעים. בעיות תפקודיות, כגון קושי ללכת ולבצע פעילות גופנית בשל חיכוך מתמיד בירכיים, שפשוף העור העודף בזרועות, קושי לבצע מטלות פשוטות, כמו התכופפות, בשל עודפי עור בדופן הבטן ועוד. 

מטופלים רבים נאלצים להתקלח פעמים רבות ביום עקב הזעה מוגברת וריח רע הנובע מקפלי העור. מעבר לכך, חלק אף מתארים קושי ביחסיהם הזוגיים הקיימים, או קושי ליצור קשרים חדשים בשל מבוכה ממראה גופם. כך למרות שעודפי העור לא יגרמו בכל המקרים לבעיה רפואית, הם עלולים להוביל למצוקה רגשית בשל פגיעה בדימוי הגוף, באיכות החיים, במראה החיצוני ובהנאה והסיפוק מהירידה במשקל.

מהם ניתוחים פוסט-בריאטרים?

ניתוחים פוסט-בריאטרים הם ניתוחים שמטרתם להסיר את העור ורקמת השומן העודפת, ולשחזר את מראה הגוף שנפגע בעקבות ההפחתה במשקל. האזורים הנפוצים לטיפול הם בטן, ירכיים, זרועות, גב תחתון ועליון, עכוז, חזה, פנים וצוואר. היות ומדובר בניתוחים ארוכים, עם חתכים ארוכים, הם לרב מבוצעים בשלבים. לפעמים ניתן לטפל בכמה אזורים באותו ניתוח (למשל מתיחת בטן בשילוב מתיחת זרועות), ולפעמים מומלץ להפריד ולבצע מספר ניתוחים. לכל מטופל סדר עדיפויות שונה ומגבלות שונות. המגבלות יכולות להיות רפואיות (מחלות רקע ו/או תרופות), או אישיות (סוג העבודה ומשך הזמן שניתן להעדר ממנה, מערך תמיכה ביתי וכדומה). 


מי נחשב כמועמד מתאים לביצוע הניתוח?

ניתוחים פוסט-בריאטרים מבוצעים כאשר המטופל הגיע למשקל היעד שלו, והתייצב בו למשך מספר חודשים (מינימום שלושה חודשים). רוב המטופלים לאחר ניתוח בריאטרי עונים לשני הקריטריונים הללו בתוך 12-18 חודשים מהניתוח. לצורך החלמה תקינה, יש לוודא כי המטופלים מאוזנים מבחינה רפואית ותזונתית. מומלץ להעלות את צריכת החלבון בדיאטה ל-75-100 גרם ביום, לפני ואחרי הניתוח, ולהקפיד וליטול את הוויטמינים עליהם המליץ המנתח הבריאטרי. חובה להפסיק לעשן לפחות ארבעה שבועות לפני הניתוח, ולאחריו. 


מה ההבדל בין ניתוחים אלה לבין ניתוחים אסתטיים אחרים בכירורגיה פלסטית?

ראשית, היקף הניתוח: הניתוחים הפוסט-בריאטרים הם ניתוחים ארוכים ונרחבים. שנית, אוכלוסיית המנותחים, שלעיתים סובלת ממחלות רקע מורכבות וגורמי סיכון שונים.

האתגר המרכזי הוא התאמת הניתוח הנכון למטופל הנכון ובזמן הנכון, תוך התייחסות כוללת לבעיות התפקודיות, הרקע רפואי, ולא פחות חשוב - הרקע האישי ומערך התמיכה של המטופל. כל זאת כדי להשיג את התוצאה האסתטית הטובה ביותר, ולמזער את הסיכון להתפתחות סיבוכים. לכן, חשוב לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית בעל התמחות-על בניתוחים אלו, הבקיא בהם ומבצע אותם בשגרה. ניסיונו של הרופא המנתח יאפשר תכנון נכון ובטוח של הפעולה הכירורגית, ויתרום בליווי המטופלים לאורך התהליך כולו – משלב ההכנה לניתוח, בניתוח עצמו ובתקופת ההחלמה. 
מה לגבי ההחלמה לאחר ניתוחים אלו והצלקות?

על פי ד"ר צ'רניאק, ניתן לדמות את ההחלמה מהניתוחים הללו לרכבת הרים - רגשית ופיזית. תהליך ההחלמה איננו קו ישר של שיפור, יהיו ימים טובים יותר ופחות, הן מבחינת הכאבים והן מבחינת ההרגשה הנפשית. חשוב להיות סבלני לתהליך, עד לקבלת התוצאה הסופית של הניתוח. 

בנוסף, חשוב לדאוג לרשת תמיכה רחבה שתוכל לסייע בהתמודדות עם האתגרים השונים במהלך תקופת ההחלמה, כמו טיפול בילדים, מטלות ביתיות, עבודה וכדומה. על כן, מומלץ לפנות לכירורג פלסטי בעל ניסיון בניתוחים אלו, הבקיא בתופעות הפיזיות והנפשיות שיכולות להתפתח לאחר הניתוח ויכול לסייע למטופלים לעבור את תקופת ההחלמה בהצלחה.

לגבי צלקות, בניתוח ממירים את עודפי העור בצלקות ועל כן לא ניתן להימנע מהן, אך הן לרב דוהות ומתבהרות. בנוסף, כירורג פלסטי מנוסה יתכנן את מיקום החתכים כך שהצלקות יוסתרו במידת האפשר על-ידי ביגוד תחתון. חשוב לדעת כי קיימים כיום פתרונות לשיפור מראה הצלקות, במידה ומתפתחת צלקת בעייתית. 

לסיכום, הניתוחים הפוסט-בריאטרים פותרים את הבעיות הנלוות לעודפי העור, משפרים את דימוי הגוף ואיכות חייהם ועוזרים לשמור על המשקל הנמוך לאורך זמן. נכתב על-ידי ד"ר שרונה צ'רניאק, מומחית לכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת, בעלת התמחות-על בניתוחים לעיצוב הגוף לאחר הפחתה במשקל. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שרונה צ'רניאק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי חזה קוסמטיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אסימטריה בשד נ 13/09/2020 09:30
  • ציסטות בשד מונעות אפשרות לניתוח קוסמטי? רוצה לתקן אסימטריה

  • + הוסף תגובה
הסרת שומן קרן 18/08/2020 22:36
  • היי,אני אחרי ירידה של 45 קילו, נשאר לי מעט עודפי עור ביריכיים והרגליים וגם מעט בטן,אשמח לדעת האם אפשר להשתמש בזה למילוי החזה שנפל לי? ועל הדרך גם להוריד את עודפי העור...

  • + הוסף תגובה
הסרת שומן ד"ר שגית משולם-דרזון 19/08/2020 18:56
  • קרן יקרה, מנסיוני לאחר ירידה כה גדולה במשקל אין די שומן בפלג הגוף התחתון כדי למלא את השד באופן מספק ולרוב יש צורך בשתל סיליקון קטן. קרוב לוודאי שתזדקקי להגדלת חזה או הגדלת חזה עם הרמה. באותו ניתוח ניתן לשלב מתיחת בטן. כמובן שכשתבדקי באופן אישי על ידי כירורג פלסטי ניתן יהיה לקבוע בדיוק מה הניתוח שמתאים למבנה הגוף שלך ולרצונך. בהצלחה!!

  • + הוסף תגובה
טרנד הסרת שתלים נוי 14/07/2020 09:21
  • יש מין טרנד להסיר שתלים בימים אלה.. האם יש רקע בריאותי לעניין? מתלבטת אם להגדיל, בת 26. תודה

  • + הוסף תגובה
טרנד הסרת שתלים ד"ר שגית משולם-דרזון 14/07/2020 10:43
  • נוי יקרה, אני לא מאמינה בטרנדים😊 כל ניתוח צריך להתאים לאשה, לצרכיה ולמבנה גופה. הגדלת חזה עם שתלי סיליקון היא ניתוח בטוח עם שביעות רצון גבוהה כשנעשית כראוי. אני מציעה לך להגיע ליעוץ כירורג פלסטי ולקבל את כל המידע על ניתוח להגדלת חזה. לפרטים נוספים את מוזמנת להתקשר ל 0737367050 בהצלחה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!