ניתוחים פוסט-בריאטרים: ניתוחים לשחזור הגוף אחרי הפחתה משמעותית במשקל

ניתוחים בריאטרים מסייעים לאלו הסובלים מהשמנת יתר להפחית במשקל ולשפר את בריאותם. אך חלק מהמטופלים ממירים את בעיית המשקל העודף – בעור עודף. עודפי העור יכולים לגרום לבעיות תפקודיות, רפואיות ונפשיות והפתרון הוא ניתוחי. כיצד הניתוחים מתבצעים? מי נחשב כמועמד מתאים? מה צפוי בתקופת ההחלמה? כל זאת, בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחים בריאטרים הם הטיפול יעיל להפחתה במשקל. ההפחתה במשקל משפרת את המחלות הנלוות להשמנת יתר, כמו סוכרת ויתר לחץ דם, אך לעיתים מלווה בבעיה חדשה וחמורה לא פחות – עודפי עור. 

מדוע נוצרים עודפי עור? 

עלייה במשקל מובילה להצטברות שומן באזורים שונים בגוף ומתיחה של העור. השומן התוך בטני מפעיל לחץ על דופן הבטן וגורם למתיחה של שרירי הבטן, רקמת החיבור והעור. כאשר משילים אחוז ניכר מהמשקל בעקבות הניתוח הבריאטרי (או בעקבות שינוי באורח חיים), העור, רקמת החיבור, ושרירי דופן הבטן שנמתחו לאורך זמן מאבדים מהיכולות האלסטיות שלהם (כלומר, מאבדים את יכולתם לחזור לצורתם המקורית). כתוצאה מכך, העור נעשה רפוי ומדולדל באזורים שונים בגוף - בטן, זרועות, ירכיים, גב עליון ותחתון, חזה וכדומה. חשוב לציין, כי חומרת עודפי העור ומיקומם שונה מאדם לאדם, ותלויה בגורמים רבים, כגון גיל, מין, המשקל המקסימלי והתנודות במשקל, מחלות רקע, עישון וגורמים נוספים. 


לאילו בעיות גורמים עודפי העור?

עודפי העור יכולים לגרום לבעיות רפואיות כמו פטרת, גרד ופצעים. בעיות תפקודיות, כגון קושי ללכת ולבצע פעילות גופנית בשל חיכוך מתמיד בירכיים, שפשוף העור העודף בזרועות, קושי לבצע מטלות פשוטות, כמו התכופפות, בשל עודפי עור בדופן הבטן ועוד. 

מטופלים רבים נאלצים להתקלח פעמים רבות ביום עקב הזעה מוגברת וריח רע הנובע מקפלי העור. מעבר לכך, חלק אף מתארים קושי ביחסיהם הזוגיים הקיימים, או קושי ליצור קשרים חדשים בשל מבוכה ממראה גופם. כך למרות שעודפי העור לא יגרמו בכל המקרים לבעיה רפואית, הם עלולים להוביל למצוקה רגשית בשל פגיעה בדימוי הגוף, באיכות החיים, במראה החיצוני ובהנאה והסיפוק מהירידה במשקל.

מהם ניתוחים פוסט-בריאטרים?

ניתוחים פוסט-בריאטרים הם ניתוחים שמטרתם להסיר את העור ורקמת השומן העודפת, ולשחזר את מראה הגוף שנפגע בעקבות ההפחתה במשקל. האזורים הנפוצים לטיפול הם בטן, ירכיים, זרועות, גב תחתון ועליון, עכוז, חזה, פנים וצוואר. היות ומדובר בניתוחים ארוכים, עם חתכים ארוכים, הם לרב מבוצעים בשלבים. לפעמים ניתן לטפל בכמה אזורים באותו ניתוח (למשל מתיחת בטן בשילוב מתיחת זרועות), ולפעמים מומלץ להפריד ולבצע מספר ניתוחים. לכל מטופל סדר עדיפויות שונה ומגבלות שונות. המגבלות יכולות להיות רפואיות (מחלות רקע ו/או תרופות), או אישיות (סוג העבודה ומשך הזמן שניתן להעדר ממנה, מערך תמיכה ביתי וכדומה). 


מי נחשב כמועמד מתאים לביצוע הניתוח?

ניתוחים פוסט-בריאטרים מבוצעים כאשר המטופל הגיע למשקל היעד שלו, והתייצב בו למשך מספר חודשים (מינימום שלושה חודשים). רוב המטופלים לאחר ניתוח בריאטרי עונים לשני הקריטריונים הללו בתוך 12-18 חודשים מהניתוח. לצורך החלמה תקינה, יש לוודא כי המטופלים מאוזנים מבחינה רפואית ותזונתית. מומלץ להעלות את צריכת החלבון בדיאטה ל-75-100 גרם ביום, לפני ואחרי הניתוח, ולהקפיד וליטול את הוויטמינים עליהם המליץ המנתח הבריאטרי. חובה להפסיק לעשן לפחות ארבעה שבועות לפני הניתוח, ולאחריו. 


מה ההבדל בין ניתוחים אלה לבין ניתוחים אסתטיים אחרים בכירורגיה פלסטית?

ראשית, היקף הניתוח: הניתוחים הפוסט-בריאטרים הם ניתוחים ארוכים ונרחבים. שנית, אוכלוסיית המנותחים, שלעיתים סובלת ממחלות רקע מורכבות וגורמי סיכון שונים.

האתגר המרכזי הוא התאמת הניתוח הנכון למטופל הנכון ובזמן הנכון, תוך התייחסות כוללת לבעיות התפקודיות, הרקע רפואי, ולא פחות חשוב - הרקע האישי ומערך התמיכה של המטופל. כל זאת כדי להשיג את התוצאה האסתטית הטובה ביותר, ולמזער את הסיכון להתפתחות סיבוכים. לכן, חשוב לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית בעל התמחות-על בניתוחים אלו, הבקיא בהם ומבצע אותם בשגרה. ניסיונו של הרופא המנתח יאפשר תכנון נכון ובטוח של הפעולה הכירורגית, ויתרום בליווי המטופלים לאורך התהליך כולו – משלב ההכנה לניתוח, בניתוח עצמו ובתקופת ההחלמה. 
מה לגבי ההחלמה לאחר ניתוחים אלו והצלקות?

על פי ד"ר צ'רניאק, ניתן לדמות את ההחלמה מהניתוחים הללו לרכבת הרים - רגשית ופיזית. תהליך ההחלמה איננו קו ישר של שיפור, יהיו ימים טובים יותר ופחות, הן מבחינת הכאבים והן מבחינת ההרגשה הנפשית. חשוב להיות סבלני לתהליך, עד לקבלת התוצאה הסופית של הניתוח. 

בנוסף, חשוב לדאוג לרשת תמיכה רחבה שתוכל לסייע בהתמודדות עם האתגרים השונים במהלך תקופת ההחלמה, כמו טיפול בילדים, מטלות ביתיות, עבודה וכדומה. על כן, מומלץ לפנות לכירורג פלסטי בעל ניסיון בניתוחים אלו, הבקיא בתופעות הפיזיות והנפשיות שיכולות להתפתח לאחר הניתוח ויכול לסייע למטופלים לעבור את תקופת ההחלמה בהצלחה.

לגבי צלקות, בניתוח ממירים את עודפי העור בצלקות ועל כן לא ניתן להימנע מהן, אך הן לרב דוהות ומתבהרות. בנוסף, כירורג פלסטי מנוסה יתכנן את מיקום החתכים כך שהצלקות יוסתרו במידת האפשר על-ידי ביגוד תחתון. חשוב לדעת כי קיימים כיום פתרונות לשיפור מראה הצלקות, במידה ומתפתחת צלקת בעייתית. 

לסיכום, הניתוחים הפוסט-בריאטרים פותרים את הבעיות הנלוות לעודפי העור, משפרים את דימוי הגוף ואיכות חייהם ועוזרים לשמור על המשקל הנמוך לאורך זמן. נכתב על-ידי ד"ר שרונה צ'רניאק, מומחית לכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת, בעלת התמחות-על בניתוחים לעיצוב הגוף לאחר הפחתה במשקל. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שרונה צ'רניאק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פלסטית אסתטית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איפור כשיש תפרים שוש 16/01/2020 20:43
 • ביצעתי הסרת שומה בלחי שמאל, רציתי לשאול האם אפשר להאפר כשיש לי תפרים או שאין להתאפר עד להסרת התפרים תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרקפת ללית 21/02/2016 14:12
 • מזה זמן רב, אולי שנתיים לפחות ואולי יותר, יש לי גוש שומני בקרקפת שהולך וגדל ולעיתים גם מציק לי קצת במגע. איזה בדיקות צריך לעשות ע"מ להבין מה זה ואיזה תהליך כירורגי להוצאה? הבנתי שיש אולטרסאונד אבל איזה? ואיך מרדימים מקומית בקרקפת ? נשמע כואב מאוד.. תודה.

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרקפת ד"ר נועם חי 21/02/2016 14:19
 • האבחנה המבדלת במקרה זה היא לרוב בין ליפומה שהיא גידול שפיר של רקמת השומן לבין ציסטה אפידרמלית שהיא כיס שהתמלא בחלב (SEBUM). בשני המקרים הפתרון הוא ניתוח קטן להסרת הגוש בהרדמה מקומית עם סיכויי החלמה טובים ביותר. הרדמה מקומית בקרקפת הנעשית במיומנות על ידי מנתח פלסטי לא אמורה לכאוב באופן משמעותי. לרוב דקירה קטנה מעט לחץ ומעט תחושת צריבה למשך מספר שניות וזהו...אפשר לבצע אולטרסאונד אך מנתח פלסטי מיומן ידע לבצע אבחנה נכונה וטיפול כנדרש. לרוב נותרת צלקת עדינה שנחבאת בתוך קו השיער. לעתים נוצרת קרחת קטנטנה באזור אך כאמור זה נדיר. פני לבדיקה למנתח פלסטי מומחה.

 • + הוסף תגובה
גוש שומני בקרפת דורית מרום 16/02/2019 21:50
האם יש צורך ברופא עור או רק פלסטיקאי ליאור 15/01/2020 15:03
 • הי ד"ר חי האם יש צורך בקביעת פגישה אצל רופא עור לפני הפלסטיקאי ? תודה

 • + הוסף תגובה
גוש דרור 19/06/2019 07:50
 • בלי להלחיץ. ומנקדות מבט של חולה. אל תזלזלי. לכי תוצאי תבדקי טוב טוב. אצל. גדל מהר והוא ממאיר. מקווה שאמלל הכח שטויות אבל תוציאי. לא פרוצדורה חביבה. אבל סביבה האדמה מקומית. כמה ימים של תפרים וחוסר נוחות. ובתקווה סיום העיניין. בריאות טובה

 • + הוסף תגובה
הורדת חומצה הילארונית סיגלית 28/05/2015 21:55
 • שלום, לפני מספר שבועות הזרקתי לפנים חומצה אלרונית מסוג SURGIGERM לא הייתי מרוצה, ולכן הבנתי שאפשר להוריד את החומר על ידי חומר אחר ....אז הזריקו לי חומר להורדה שנקרא גיאלנוניגז .. וזהלא ירד לגמריי...ואחכ נאמר לי שאי אפשר להוריד לגמריי.....,שזה מסוכן. .אם הייתי יודעת שאי אפשר להוריד לגמריי, לא הייתי עושה. זה ממש כיער אותי, אנשים רואים הבדל, אני לא רוצה להסתובב ככה שנה שלמה. יש שמועות שאם עושים סאונה או כל סוג ספורט שמשלב קפיצות, זה יורד. זה נשמע לי לא הגיוני. האם ניתן להוריד עוד? והאם השיטות הנ"ל באמת נכונות? אשמח לכל טיפ בנושא במידה וכן,א שמח שתפנו אותי לגורמים המתאימים להורדה.

 • + הוסף תגובה
המסת חומצה היאלורונית שהוזרקה לפנים ד"ר נועם חי 28/05/2015 22:15
 • היאלורונידאז הינו אנזים המפרק חומצה היאלורונית ובעל יכולת להמיס את חומר המילוי שהוזק לך. כמובן שלא ניתן להבטיח שכל החומר שהוזרק לך אכן יומס, אך אם עדיין נשאר מצבור של חומר מילוי שמפריע לך אפשר לנסות ולהזריק אליו שוב. לגבי סאונה היא מגבירה את זרימת הדם בפנים מרחיבה את כלי הדם ועל כן מגבירה את תהליכי הספיגה הטבעיים של החומצה ההיאלורונית בגופנו אך לא הייתי בונה על זה כטיפול מומלץ במצבך. לך נדרש כנראה טיפול נקודתי באזור הספציפי שמפריע לך. ספורט לא יעזור במאום. תשאירי פרטים באתר האינטרנט שלי או בדף הפייסבוק ונשתדל לעזור לך ככל האפשר.

 • + הוסף תגובה
היי ליאורה 15/01/2020 01:08
 • היי אשמח לדעת מה עשית בסוף ואם נגרם לך נזק כלשהו בהמסות. אני נמצאת לצערי במצב שציינת פה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!