דיאטה ( Diet ) 


דיאטה היא תערובת המזונות שאדם אוכל . דיאטה יכולה לשרת מטרה טיפולית, זאת אומרת למנוע או לטפל במחלה כלשהי, כגון דיאטה קטוגנית, שהיא דיאטה לילדים הסובלים מאפילפסיה, דיאטה ללא גלוטן, שנועדה למנוע תסמינים של מחלת צליאק, דיאטה דלת פחמימות לטיפול בסוכרת ועודף משקל ועוד .

אישה צעירה בדיאטה עולה על משקל ומתלבטת בין אכילת תפוח לבין אכילת המבורגר

בנוסף, כיום קיימות דיאטות רבות בעלות מטרות שונות: דיאטות לשיפור את הבריאות ומניעת התפתחויות של מחלות, כגון דיאטה ים תיכונית שעשויה למנוע התפתחות של מחלות לב וכלי דם ; דיאטות שנועדו לטהר את הגוף מרעלים (נטרול או סילוק רעלים מהגוף); דיאטות המשמשות כשיטות הרזיה  לצורך ירידה במשקל הגוף, כמו דיאטת חלי ממן, אשר עושה שימוש בקבוצות תמיכה.

מאפייני הדיאטה מושפעים מכמה פרמטרים, בהם התקופה בחייו של האדם, למשל דיאטה לילדים, הכרוכה בדרישות שונות לצריכה מוגברת של מזונות מסוימים, או דיאטה בהריון, הכרוכה בהימנעות ממזונות שונים. בנוסף לכך, מאפייני הדיאטה נקבעים גם לפי גיל האדם, המצב הבריאותי, ההיסטוריה הרפואית, המין, המשקל ועוד. 

קיימות גם דיאטות המותאמות באופן אישי יותר, כגון דיאטה לפי סוג דם,  ובעתיד אף כנראה גם צפויה להיות דיאטה המבוססת על גורמי תורשה .

רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!