דלג לתוכן

דיאטה קטוגנית (Ketogenic Diet)

דיאטה והשמנה
1 דקות קריאה

דיאטה קטוגנית היא דיאטה שמטרתה לגרום לגוף להפריש גופיפי קטו למחזור הדם, וזאת באמצעות הימנעות מצריכת פחמימות. גופיפי קטו מופרשים כאשר התאים, אשר מורגלים להפיק אנרגיה מפחמימות (גלוקוז), מתחילים לפרק מולקולות של שומן לגופיפי קטו, ואלה משמשים את התאים להפקת אנרגיה. פירוק זה של מולקולות שומן קורה בדרך כלל לאחר 2-4 ימים בהם צורכים פחות מ-20-50 גרם פחמימות ביום. דיאטה קטוגנית עשירה בשומנים ובחלבון ובדרך כלל מורכבת מכמות גדולה של בשר, ביצים, גבינות, דגים, שמנים, זרעים וירקות סיביים. 

במקור, דיאטה קטוגנית פותחה כדיאטה טיפולית לילדים הסובלים מאפילפסיה, כאשר היא מלווה ברופא ותזונאית. עד היום לא ידועה יעילותה של דיאטה קטוגנית על ילדים אפילפטים. בטווח הקצר, דיאטה קטוגנית עשויה לסייע באיזון סוכרת מסוג 2

במקרים רבים כיום השימוש העיקרי בדיאטה קטוגנית הוא לצורכי הרזיה, כמו במקרה של השמנת יתר, אך חשוב לציין כי דיאטה קטוגנית היא אינה דיאטה דלת פחמימות (דיאטת אטקינס), ואינה מומלצת לכלל האוכלוסייה. יש להתייעץ עם רופא ותזונאית בטרם התחלה של דיאטה קטוגנית.

הבעייתיות שבדיאטה קטוגנית נובעת מהקושי לדבוק בה, כמו גם מהנטייה להחליף את הפחמימות שיורדות מהתפריט בכמות גדולה מדי של חלבון ושל שומן לא איכותי ממזון מעובד. צריכה מוגברת של חלבון עשויה להיות מסוכנת לאנשים הסובלים מבעיות בכליות.

רופאים בתחום
ד"ר רז הגואל
ד"ר רז הגואל תזונה ודיאטה
ד"ר אילנה דריאל
ד"ר אילנה דריאל תזונה ודיאטה
 השף הבריא
השף הבריא תזונה ודיאטה

שאלות מתוך פורום רפואה סינית ומערכת העיכול

בניהולו של DIP.AC.HERBS אבי פלד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו