דלג לתוכן

מערכת העיכול (Digestive system)

תזונה נכונה
1 דקות קריאה

מערכת העיכול היא מערכת של מספר איברים האחראיים לפירוק המזון. מערכת העיכול מורכבת מדרכי העיכול העליונות והתחתונות (gastrointestinal tract), הכבד, הלבלב, וכיס המרה. מבנה מערכת העיכול הוא של סדרת צינורות מפותלים אשר מתחילים בפה ונגמרים בפי הטבעת. האיברים החלולים המרכיבים את מערת העיכול כוללים את הפה, הושט, הקיבה, המעי הדק, המעי הגס (הכרכשת) ופי הטבעת. המעי הדק מחולק לשלוש חלקים, הראשון הוא התריסריון, החלק האמצעי – המעי הריק (jejunum) והאחרון – המעי העקום (ileum). המעי הגס כולל את התוספתן, המעי העיוור (cecum), המעי הגס, והחלחולת.

חלק בלתי נפרד ממערכת העיכול הם החיידקים הנמצאים בתוך דרכי העיכול, אשר עוזרים בתהליך העיכול. כמו כן, גם מערכת העצבים, ההורמונים, והדם, תורמים כולם לפעולת איברי העיכול בשביל לפרק את המזון אותו אני צורכים ושותים. המזון והשתייה שאנו צורכים מכילים חלבונים, שומנים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים ומים. אלו מפורקים על ידי מערכת העיכול לכדי חלקיקים קטנים שניתנים לספיגה ולשימוש הגוף. חלבונים מתפרקים לחומצות אמינו, שומנים לחומצות שומן וגליצרול, ופחמימות לסוכרים פשוטים.

ענף הרפואה העוסק בבעיות של מערכת העיכול הוא גסטרואנטרולוגיה. מחלות של דרכי העיכול יכולות להיות בעיות תפקודיות כמו עצירות ומעי רגיז, ובעיות מבניות כמו טחורים, פיסורה, מחלת סעיפים (דיברטיקולוזיס) ופוליפים. ברוב המקרים הטיפול בבעיות במערכת העיכול כולל צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים, ולעיתים יהיה צורך בבדיקת קולונוסקופיה או גסטרוסרופיה.

למידע נוסף על אבחון וטיפול משלים בבעיות מערכת העיכול היכנסו לערוץ רפואה משלימה לטיפול בבעיות מערכת העיכול 

רופאים בתחום
ד"ר רוני רוזן
ד"ר רוני רוזן גסטרואנטרולוגיה
ד"ר נתן גלוק
ד"ר נתן גלוק גסטרואנטרולוגיה
5.0
( 7 חוות דעת )
"ד״ר גלוק היה זמין טלפונית לכל שאלה והיה מאוד נעים ורגיש. הצליח לתאם לי תור מאוד מהר."
ד"ר נדב אילני
ד"ר נדב אילני גסטרואנטרולוגיה
רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד. הדסה עין כרם ומכון הגסטרו של קופת חולים כללית בירושלים

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו