דלג לתוכן

כפייתיות (Compulsiveness)

3 דקות קריאה
"היא חולת ניקיון! זה כבר ממש כפייתי איך שהיא מנקה כל יום במשך שעות ועדיין זה לא נראה לה מספיק טוב". "בחיים לא הייתה לי כזאת בוסית כפייתית, חייבת שהכל יעבור דרכה, כל הזמן רוצה להיות בשליטה". "הוא ממש כפייתי בקשר אליה, קנאי בצורה חולנית..."

ציטוטים אלו מדגימים את שלושת המצבים המרכזיים אליהם מתכוונים כאשר מתייחסים לכפייתיות: הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית ומצבים ספציפיים המתייחסים לעיסוק יתר בפעולה או אדם.

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית

אתה לא מפסיק לשטוף ידיים? מנקה שעות אבל מרגישה שהבית מלוכלך? מתקשה לנהוג מפחד שתפגע בהולך רגל? אתה בודק עשרות פעמים ביום שהגז כבוי? מנסה להיפטר ממחשבות על ידי פעולות חזרתיות? מצבים אלו, ורבים נוספים, מהווים דוגמאות להתנהגויות כפייתיות המאפיינות את ההפרעה האובססיבית קומפולסיבית.

הפרעה זו, המשתייכת לקבוצת הפרעות החרדה, מורכבת בדרך כלל משני אלמנטים:

• אובססיות - הינן מחשבות, דחפים ודימויים חוזרים אשר מופיעים באופן בלתי רצוני ונחווים כמטרידים, מוגזמים ובלתי נשלטים, ואשר גורמים למצוקה ו/או חרדה.

• קומפולסיות - הינן פעולות או ריטואלים מחשבתיים אשר מכוונים להפסקת המחשבות האובססיביות, השגת הקלה או מניעת התרחשות קטסטרופלית.

ביטויים שכיחים של ההפרעה האובססיבית קומפולסיבית הינם בדיקה חוזרת ונשנית של נעילת הדלת, כיבוי הגז וכד' על מנת למנוע עיסוק חוזר בשאלה האם אכן כובו; נקיונות או רחצה מוגזמים למניעת חרדה מזיהום; חזרה ממושכת על פעולות על מנת לוודא שבוצעו כראוי; ואגירת חפצים מתוך חשש שמא פעם יהיה בהם צורך.

אובססיות והתנהגויות קומפולסיביות המלוות אותן, מביאות במרבית המקרים למצוקה, פגיעה תפקודית וקשיים בין אישיים (לדוגמא הימנעות מיחסי מין מתוך פחד לא מבוסס מאיידס, קושי להגיע לעבודה מאחר ובדיקת נעילת הדלתות אורכת שעות והגבלת משחקם של ילדים מתוך חשש שיבלגנו את הבית).
הגורמים להפרעה הינם ככל הנראה ביולוגיים ופסיכולוגיים גם יחד. הטיפול היעיל ביותר בהפרעה הינו טיפול תרופתי משולב בטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי אשר מסייע בשליטה בדחף לביצוע ההתנהגויות הכפייתיות ובנטרול החרדה. במקרים קיצוניים, ניתן לבצע ניתוח ייחודי אשר מביא להקלה משמעותית.

הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית

כולנו פגשנו במהלך חיינו לפחות אדם אחד כזה: נוקשה וקפדני, מוסרני וצדקני, פרפקציוניסט, חסכן ועקשן. במצב בו מכלול תכונות אלו ואחרות מביאות לפגיעה בתפקוד (לדוגמא, קושי לסיים פרויקט או להגיע להסכמה עם קולגות עקב פרפקציוניזם), לפגיעה ביחסים הבין אישיים (משל כאשר נוצרים חיכוכים תכופים עם משפחה וקולגות עקב נוקשות וחוסר פשרנות) או למצוקה נפשית (המתבטאת לדוגמא בחרדה או דיכאון) ייתכן שמדובר בדפוס אישיותי המכונה הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית

הגורמים להתפתחות ההפרעה אינם ידועים בוודאות, אך נראה כי הינם קשורים בגורמים פסיכו-סוציאליים הנוגעים בין השאר לערכים ולמודל החינוכי שהציגו ההורים בילדות. בעבר הניחו חוקרים כי קיים קשר בין הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית להתנהגויות כפייתיות, אך כיום המחקר מראה כי קשר זה אינו מבוסס.

חלק מהסובלים מהפרעת האישיות האובססיבית קומפולסיבית יפנו לטיפול עקב קשיים תפקודיים ובין אישיים הנגרמים להם, אך בחלק גדול מהמקרים פניה לעזרה מקצועית תתרחש בעקבות לחץ בני משפחה המתקשים להתמודד עם דפוס האישיות הנוקשה.

פנים נוספות לכפייתיות

השימוש הנפוץ במונח כפייתיות מתייחס בדרך כלל להפרעה אובססיבית קומפולסיבית ובחלק מהמקרים להפרעת האישיות האובססיבית קומפולסיבית. יחד עם זאת, יש לזכור כי המונח כפייתיות מתייחס במהותו לדחף בלתי נשלט ומופרז, אשר האדם חש כי "נכפה" עליו לממש אותו. לא תמיד התנהגויות כפייתיות יבואו לידי ביטוי בסימפטומים אובססיביים קומפולסיביים או בסגנון אישיותי נוקשה, התנהגויות אלה עשויות להופיע גם בעיסוק יתר בפעולה, אדם או רעיון. דוגמאות להתנהגויות כפייתיות אלו עשויות להיות אהבה אובססיבית או הפרעות שליטה בדחף, המתבטאות בדחף בלתי נשלט לגניבות, הצתת אש, הימורים ועוד. גם בהפרעות התמכרות ניתן לראות ביטוי להתנהגות כפייתית מאחר והן מערבות היעדר שליטה בדחף לשימוש בחומרים שונים.
רופאים בתחום
מרפאת עיניים ד"ר בורלא
מרפאת עיניים ד"ר בורלא עיניים
פרופ' מרק באר גבל
פרופ' מרק באר גבל גסטרואנטרולוגיה
ד"ר אייל קליש
ד"ר אייל קליש כירורגיה פלסטית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו