דלג לתוכן

מכשיר אדים, מכשיר אידוי (vaporizer)

אסתמה
2 דקות קריאה
מכשיר אדים או מכשיר אידוי הם מוצר רפואי שמטרתו להגביר את הלחות בסביבה סגורה (בית, חדר). כל מכשיר עובד אחרת, כך שסוג המכשיר תלוי בהעדפות האישיות של המשתמש: ישנם מכשירי אדים שמחמים באמצעות טכנולוגיית חימום פנימית שמרתיחה את המים לפני שהם יוצאים לאוויר כקיטור, ויוצרים אדים חמימים באוויר; ישנם מכשירי אידוי שמשחררים אדים קרירים ועדינים לאוויר. חלק ממכשירים אלו מגיעים עם טכנולוגית אולטרסוניק (על-קולי), אחרים עושים שימוש במסנן ומאוורר פנימיים[1].


צילום: shutterstock | Elizaveta Galitckaia

לאיזה מצבים צריך מכשיר אדים?

אוויר יבש עלול להחמיר מצבים בריאותיים מסוימים. הוספת לחות עשויה לעזור במצבים של שיעול, התעטשויות וגירוד באף. כמו כן, אוויר יבש יכול להוביל להתלקחויות של אקזמה, להוביל לדימום מהאף, להגביר את היובש בעיניים והחמיר תסמינים של הצטננות או שפעת. בחודשי החורף, כאשר מחמים את הבית, ובכלל באקלים יבש, מכשיר אדים יכול להקל מאוד[2].

לצד זאת, במקרים של מחלות כרוניות ומצבים רפואיים מסוימים, שימוש במכשיר אדים צריך להיעשות בהתאם להנחיות הרופא/ה. כך למשל, מחקר משנת 2016 בחן את ההשפעות של רמות הלחות על תסמיני אסתמה. החוקרים מצאו שאנשים חוו עלייה מתונה בתסמינים אסתמה כאשר רמת הלחות הייתה גבוהה מ-50% או נמוכה מ-30%. [3]על פי האקדמיה האמריקאית לאלרגיה, אסתמה ואימונולוגיה (AAAI), רמות הלחות לחולי אסתמה צריכות להיות בין 40-50%.[4]

בכל מקרה של שימוש במכשיר אדים למצבי אלרגיה או אסתמה יש להתייעץ עם אלרגולוג/ית ו/או רופא ריאות.

מכשירי אדים לתינוקות וילדים

הוספת לחות בחדרי תינוקות וילדים באמצעות מכשירי אידוי עשויה להקל על אף סתום, בעיקר בקרב תינוקות וילדים צעירים שאינם יכולים לקנח את האף. חשוב לשים לב שכאשר בוחרים את סוג המכשיר, חשוב לקחת בחשבון את גיל הילד/ה. כך למשל, מכשיר אידוי שמייצר אדים חמים אינו אופציה טובה לילדים מאחר שמכשירים אלו מרתיחים את המים, מה שעלול להוביל לכוויה במקרה של נפילת המכשיר, ולכן מכשיר אדים קרירים עשוי להיות בחירה טובה יותר לילדים. כך או כך, לפני בחירת מכשיר יש להתייעץ עם רופא/ת ילדים[5].
רופאים בתחום
ד"ר מאיר קרופסקי
ד"ר מאיר קרופסקי ריאות
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד״ר קרופסקי, הרשים אותי מאד כמומחה בתחומו, עם ידע רפואי נרחב ביותר. במקביל ״ולמרות״ מומחיותו, הוא צנוע, אנושי, ואמפטי ביותר. שלא נזדקק לו ולדומיו, אך אם וכאשר נזדקק, הוא כתובת ראויה ומומלצת ביותר."
ד"ר אנג'לה פריימן
ד"ר אנג'לה פריימן ריאות
מומחית ברפואה פנימית, מחלות ריאה ודרכי נשימה
ד"ר דניאל אלבירט
ד"ר דניאל אלבירט פנימית
מנהל היחידה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, מרכז רפואי קפלן

שאלות מתוך פורום אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

בניהולו של ד"ר רמית מעוז-סגל
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו