דלג לתוכן

כרומוזום X (X chromosome)

ערוץ בריאות כללית
1 דקות קריאה
כרומוזום X הוא אחד משני כרומוזומים המעורבים בקביעת מין. לבני אדם ולרוב היונקים האחרים יש שני כרומוזומי מין (X ו-Y), אשר בשילוב קובעים את מין היונק. לנקבות יש שני כרומוזומי X בתאים, בעוד שלזכרים יש כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד[1].

המידע הגנטי שלנו מאוחסן ב-23 זוגות של כרומוזומים המשתנים מאוד בגודל ובצורה. כרומוזום 1 הוא הגדול ביותר וגדול פי שלושה מכרומוזום 22. זוג הכרומוזומים ה-23 הם שני כרומוזומים מיוחדים, X ו-Y, שקובעים את המין שלנו. כרומוזומים עשויים מדנ"א, וכל כרומוזום הוא מולקולה ארוכה מאוד[2].

כרומוזום X
צילום: shutterstock | Alex Mitבשלבי ההתפתחות המוקדמים של העובר אחד משני כרומוזומי ה-X אצל נקבות הופך באופן אקראי וקבוע ללא פעיל בתאים שהם אינם תאי הביצית. השבתה של כרומוזום X אחד מבטיחה עותק אחד של כרומוזום X בכל תא גוף, כך שכרומוזום X שעבר מהאם פעיל בחלק מהתאים, וכרומוזום X שעבר מהאב פעיל בתאים אחרים[3].

חלק מהגנים של הכרומוזום המושבת בורחים ממנו ורובם מתמקמים בקצוות של כרומוזום X פעיל. כתוצאה מכך, לזכרים ולנקבות יש שני עותקים פונקציונליים של הגנים הללו. גנים רבים באזורי קצוות כרומוזום X חיוניים להתפתחות תקינה של העובר[3].

זיהוי גנים על כרומוזום הוא תחום פעיל בתחום רפואה גנטית ומחקר גנטי. מכיוון שקיים שימוש בגישות שונות כדי לחזות את מספר הגנים בכל כרומוזום, מספר הגנים המשוער משתנה. כרומוזום X מכיל ככל הנראה 900 עד 1,400 גנים המספקים הוראות לייצור חלבונים המבצעים מגוון תפקידים שונים בגוף[3].
רופאים בתחום
ד"ר גיל לוי
ד"ר גיל לוי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
5.0
( 3 חוות דעת )
"הגעתי עם הרבה חששות , ויצאתי ממש רגועה ובהרגשה טובה, מקווה להמשך הטיפול עם הבטחון שקיבלתי ממנו"
ד"ר רונית עשת
ד"ר רונית עשת יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
5.0
( 3 חוות דעת )
"רופאה מקסימה.. נעימה ומקצועית 🫶🏿"
ד"ר יוסי הר-טוב
ד"ר יוסי הר-טוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
4.9
( 23 חוות דעת )
"מקצועי ונעים"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו