דלג לתוכן

פיגור שכלי (Mental Retardation)

פיגור שכלי, פיגור (Mental Retardation)
3 דקות קריאה
פיגור שכלי מאופיין על ידי תפקוד אינטלקטואלי שנמוך מהממוצע באופן משמעותי (רמת משכל של 70 או פחות) ושמסתמן במהלך התקופה ההתפתחותית עם ליקויים בתפקוד ההסתגלותי בפעילויות יומיומיות. שיעור השכיחות של הפיגור השכלי בכלל האוכלוסייה אינו ידוע בוודאות, אולם קיימת הסכמה סביב ההערכה שמדובר באחוז אחד.
  לפי נתוני משרד הרווחה בישראל, שיעור השכיחות הוא נמוך מאחוז אחד. הפער בין ההערכות נובע ככל הנראה מתת-איתור ולא משכיחות נמוכה יותר בישראל בהשוואה לזו של ארצות אחרות.
האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה מגדירה פיגור שכלי (לפי ה- DSM IV), כמצב המאופיין בתפקוד אינטלקטואלי ירוד, מלווה בהגבלה ניכרת במיומנויות היומיומיות הדרושות להסתגלות, בשניים מהתחומים הבאים לפחות: תקשורת אישית וחברתית, עצמאות, התמצאות, הישגים אקדמיים, תעסוקה, בריאות ובטיחות. תנאי נוסף להגדרה הוא שמצב זה החל לפני גיל 18.

על פי ארגון הבריאות העולמי (ICD 10) פיגור שכלי הוא מצב המאופיין בתת-התפתחות מוחית המתבטאת בהגבלה ביכולות קוגניטיביות, שפתיות, מוטוריות וחברתיות. על פי חוק הסעד לטיפול במפגרים, "מפגר" הוא אדם שמחמת חוסר התפתחות או התפתחות לקויה של כושרו השכלי, יכולתו להתנהגות מסתגלת מוגבלת, והוא זקוק לטיפול.

בפיגור שכלי לוקה כ-1% מהאוכלוסייה הכללית, ופי 1.5 בנים.

בשל התחלואה הנלווית, כמו: בעיות קרדיו-ואסקולריות, השמנה, כיפיון (אפילפסיה) וסרטן, שיעור התמותה בקרב הלוקים בפיגור שכלי חמור גבוה יותר מאשר באוכלוסייה הכללית.

גורמי סיכון וסיבות לפיגור שכלי הם אורגניים, סביבתיים והתנהגותיים. ככל שהפיגור השכלי חמור יותר, גובר הסיכוי שסיבתו ידועה. תפקוד אינטלקטואלי ירוד מתייחס ל-IQ מתחת ל-70 (2 סטיות תקן מתחת לממוצע).

התפקוד האינטלקטואלי נקבע על פי תבחינים פסיכולוגים (מבחני אינטליגנציה כגון - ווקסלר, קאופמן, סטנפורד-בינט) מתוקנן לגיל הנבדק, לשפת האם שלו, לרקע התרבותי ולקשיים מוטורים וחישתיים (סנסוריים), אם קיימים.

יש 4 דרגות של פיגור שכלי:

1. פיגור שכלי קל (IQ 70-50). תפקוד שכלי מתאים לגיל 12-9, לעיתים מתבטא לראשונה רק כאשר מתגלים קשיי למידה בבית הספר. בדרגה זו יכולת ההסתגלות בתעסוקה טובה, וכך גם הכישורים החברתיים.

2. פיגור שכלי בינוני (IQ 50-35). תפקוד שכלי מתאים לגיל 9-6, מתבטא לעיתים בעיכוב בהתפתחות בגיל הרך. בעלי פיגור שכלי ברמה זו מתקדמים לרוב להישגים אקדמיים ותקשורתיים בסיסיים, מסתגלים לעצמאות ולתעסוקה תחת השגחה ברמות שונות.

3. פיגור שכלי קשה (IQ 35-20), תפקוד שכלי מתאים לגיל 6-3, כושר תפקוד מינימלי, נדרשת השגחה צמודה.

4. פיגור שכלי עמוק (IQ מתחת ל-20), תפקוד שכלי למטה מגיל 3, הגבלה ניכרת בניידות, בעצמאות ובתקשורת.

בתינוקות ובילדים מאחר שאינם משתפים פעולה, יש קושי לקבוע את דרגת הפיגור.

האמצעים העיקריים למניעה הם אבחון וייעוץ טרום-לידתי, להפחתת התסמונות הקשורות לאם כגורם תורשתי לפיגור, לכרומוזומים או למטבוליזם. הערכה רפואית-התפתחותית ונירולוגית דרושה לשם בירור, והיא כוללת שאלון מקיף על ההיסטוריה המשפחתית, על מהלך ההריון והלידה, בדיקה נירו-התפתחותית, בדיקות דם מטבוליות וציטוגנטיות, בדיקות ראייה ושמיעה, EEG ובדיקות דימות של המוח.

הטיפול מתבסס על הערכת צרכים על פי היכולת התפקודית של הנבדק בחמישה תחומים: תפקוד אינטלקטואלי, מיומנויות יומיומיות, בהקשרים חברתיים, בריאות והשתלבות בקהילה. נדרשת תוכנית כוללנית, רב-מקצועית בכל אחד מהתחומים שפורטו, לצורך גרייה, חינוך, שיקום למיצוי הפוטנציאל האישי תוך מתן תמיכה מרבית למשפחה.

הטיפול בתרופות אינו ספציפי וניתן לתחלואה הנלווית כגון כיפיון (אפילפסיה), הפרעות התנהגות והפרעות פסיכיאטריות.

סיבות וגורמי סיכון

פיגור שכלי אינו מחלה רפואית אלא תופעה, שבמקרים רבים נגרמת מסיבות רפואיות שונות, כגון אירועים המתרחשים לפני, במהלך או לאחר הלידה (כגון מחלות נגיפיות תוך-רחמיות שונות, סיבוכי לידה או פגיעות ראש בגיל הרך), או הפרעות תורשתיות (גנטיות) (כגון תסמונת Down או תסמונת X שביר). כתוצאה מהסיבות הרפואיות הללו, חלק ניכר מאנשים בעלי פיגור שכלי לוקים בבריאותם הגופנית. לרבים הלוקים בפיגור שכלי יש בעיות תחושתיות (ראייה, שמיעה) או בעיות מוטוריות (בעיות בשימוש יעיל בשרירי הגוף). שכיחותן של התופעות הבריאותיות הללו גבוהה יותר ברמות משכל נמוכות יותר. נוסף על כך, כ-30% מהאנשים בעלי פיגור שכלי לוקים בהפרעה פסיכיאטרית/ אמוציונאלית/ התנהגותית.

טיפולים ותרופות

הטיפול בפיגור שכלי מסווג לכמה תחומים:


א. הטיפול החינוכי: אנשים עם פיגור שכלי זקוקים להשמה חינוכית, שמתאימה ליכולתם הלימודית הייחודית.


ב. הטיפול הסוציאלי: חברה נאורה מטילה על המדינה את החובה והאחריות לתמוך באנשים עם מוגבלויות כרוניות על ידי מתן תמיכה כספית (דרך ביטוח לאומי) ושירותים שונים (בישראל הדבר מתבצע בעיקר דרך משרד הרווחה).


ג. הטיפול הרפואי: לרפואה תפקיד חשוב במניעת פיגור שכלי (ייעוץ גנטי טרום-הפריה, אבחון מוקדם בהריון המאפשר בחירה של הפסקת ההריון וכן על ידי טיפול מיטבי בתקופות טרום-לידה, במהלך הלידה, ובינקות) ובטיפול בתופעות הרפואיות שלעיתים נלוות לפיגור כפי שצוין לעיל.

רופאים בתחום
פרופ' אמיר קוגלמן
פרופ' אמיר קוגלמן ילדים
ד"ר אבי ברכר
ד"ר אבי ברכר הפרעות קשב וריכוז
ד"ר נמרוד שניר
ד"ר נמרוד שניר אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא פיגור שכלי

מחקר חדש בנושא תסמונת האלכוהול העוברית
מחקר חדש בנושא תסמונת האלכוהול העוברית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2020

על פי מחקר חדש נמצא כי כ- 15% מהתינוקות אשר נולדים לאמהות מהמגזר היהודי, במדינת ישראל, עלולים להיוולד עם תסמונת אלכ... לכתבה המלאה

חלב אם תורם להתפתחות המוח
חלב אם תורם להתפתחות המוח
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 12/11/2013

מחקר חדש מצא כי חלב אם משפר את התפתחות המוח של התינוק. יותר מזה, נמצא במחקר כי הזנה המבוססת על חלב אם בלבד תורמת יו... לכתבה המלאה

שתל מוחי לשיפור תהליכי החשיבה?
שתל מוחי לשיפור תהליכי החשיבה?
רועי שני מערכת אינפומד מאת: רועי שני מערכת אינפומד 23/11/2020

מחקר חדש הוכיח כי אפשר לשפר מיומנויות חשיבה גבוהות באמצעות התערבות חיצונית בפעילות האונה המצחית של המוח לכתבה המלאה

נשים בהיריון לא צורכות מספיק יוד – החשיבות והסכנות
נשים בהיריון לא צורכות מספיק יוד – החשיבות והסכנות
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 18/03/2013

על מחסור ביוד בקרב נשים בהריון, הסכנות והמשמעויות הקשות של מחסור זה, הן לאימהות והן לילדים. לכתבה המלאה

כיצד שתיה בהריון משפיעה על מנת המשכל של הילד?
כיצד שתיה בהריון משפיעה על מנת המשכל של הילד?
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 16/01/2014

נכון להיום, לא קיימת הסכמה גורפת בקרב המומחים באשר להמלצה אם מותר או אסור לשתות בהריון. חלק טוענים כי אסור, בעוד שא... לכתבה המלאה

מכבי חיפה מגשימים חלום לילדים חולי האנטר
מכבי חיפה מגשימים חלום לילדים חולי האנטר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 26/02/2014

לכבוד יום המחלות הנדירות בישראל שנערך החודש, הגיעו שחקני מכבי "הונדה" חיפה להגשים חלום (בפעם החמישית) לתשעה ילדים ... לכתבה המלאה

תנועות חזרתיות בילדים - סיבות וטיפול
תנועות חזרתיות בילדים - סיבות וטיפול
ד"ר מיכאל רוטשטיין, נוירולוג מאת: ד"ר מיכאל רוטשטיין, נוירולוג 13/03/2014

תנועות סטראוטיפיות מופיעות לעיתים קרובות בילדים עם הפרעות התפתחות שונות. ידוע מאד הקשר בין קיום תנועות סטראוטיפיות ... לכתבה המלאה

נישואי קרובים: אילן יוחסין של מחלות
נישואי קרובים: אילן יוחסין של מחלות
פרופסור רחל שטראוסברג מאת: פרופסור רחל שטראוסברג 26/11/2014

נישואי קרובים, תופעה נפוצה יחסית במגזר המוסלמי, אך גם ביהודים יוצאי צפון אפריקה, עיראק ואשכנז, מעלה את הסבירות למומ... לכתבה המלאה

תנועות חזרתיות בילדים - למה זה קורה?
תנועות חזרתיות בילדים - למה זה קורה?
ד"ר מיכאל רוטשטיין, נוירולוג מאת: ד"ר מיכאל רוטשטיין, נוירולוג 10/02/2014

הילד שלכם עושה לפעמים תנועות שחוזרות על עצמן ללא סיבה נראית לעין? ייתכן שמדובר בתופעה נוירולוגית שכיחה שנקראת "תנוע... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו