דלג לתוכן

בדיקת ניקור מי שפיר (Amniocentesis)

2 דקות קריאה
בבדיקה זו שואבים מי שפיר באמצעות מזרק. הסיבה העיקרית לביצוע בדיקה זו, שהיא בדיקה פולשנית, היא הצורך לקבל תאים מן העובר לבדיקות גנטיות, בד"כ לבדיקת מבנה הכרומוזומים. נוזל מי השפיר נמצא בתוך שק ההריון, ובו צף העובר. לתוך הנוזל נושרים תאי עור של העובר, אותם ניתן לגדל במעבדה ולבדוק לפי הצורך. בנוסף, ניתן לבדוק במי השפיר ריכוז של חומרים המעידים על מומים מולדים בעמוד השדרה או בדופן בטן העובר. החלטה לבצע את הבדיקות קשורה בד"כ בחשד כי לעובר הפרעה כרומוזומלית, כמו תסמונת דאון למשל, אצל נשים מעל גיל 35, או אם התקבלה תשובה לא תקינה בבדיקות "תבחין משולש" או "שקיפות עורפית". זוהי הבדיקה הפולשנית הנפוצה ביותר בהריון. 
הבדיקה מבוצעת בד"כ בשבועות 16-20, אם כי לעיתים מתעורר צורך לבצעה במועד מאוחר יותר. מכלל הבדיקות הפולשניות בהריון, זוהי הבדיקה הטובה ביותר, הכרוכה בסיכון יחסית נמוך להפלה - כחצי אחוז - וגם המדויקת ביותר. חסרונה העיקרי הוא שהיא מתבצעת בשליש השני, כלומר, מועד יחסית מאוחר. יש להדגיש, כי אין מועד זה מונע כל אפשרות לפעולה נדרשת בהמשך, כמו הפסקת הריון.
לעיתים רחוקות מתבצעת הבדיקה לקראת סוף ההריון, כאשר הרופאים מעוניינים להעריך את בשלות ריאות העובר לצורך יילוד מוקדם מסיבות רפואיות. בבדיקה זו אין מבצעים בדיקות גנטיות כלשהן. 
אופן ביצוע הפעולה: הבדיקה מבוצעת בהנחיית על-קול (אולטרסאונד). לפני הבדיקה תתבקשי לחתום על הסכמה לפעולה פולשנית בהריון, בה יצויין כי לפעולה סיכון מסוים. לאחר בדיקת מיקום העובר ובחירת אזור שבו נראים מי שפיר ללא חלקי עובר, מבצעים חיטוי של עור הבטן, מחדירים מחט, תחת הסתכלות בעל-קול, אל האזור שנבחר, ושואבים כ-20 סמ"ק מי שפיר. בד"כ אין מבצעים הרדמה מקומית, והבדיקה אינה מכאיבה יותר מאשר בדיקת דם. את המבחנה עם הנוזל שולחים למעבדה.

אזהרות

סיכון: סיכונים לעובר: לידה מוקדמת, הפלה, זיהום. הסיכון להפלה נמוך ועומד כיום על פחות מ- 0.5%.
סיכונים לאם: זיהום.
הסימנים הראשונים להפלה הם: התכווצויות בבטן או דימום. הסימנים הראשונים לזיהום: כאב בטן, שלשול, חום.

הריון: הבדיקה נעשית רק בהריון.

הנקה: לא רלבנטי

תינוקות וילדים: לא רלבנטי

קשישים: לא רלבנטי

נהיגה: מומלץ לנוח ולא לנהוג ביום הבדיקה

אלכוהול: לא מומלץ להרבות בשתיית אלכוהול בזמן ההריון

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה: תרופות נוגדות קרישת דם כמו הפארין או תרופות הגורמות לליקוי בפעילות טסיות הדם כמו אספירין עשויות לגרום לדימום. יש להיוועץ ברופא לגבי הפסקתן קודם ביצוע הבדיקה.

פענוח תוצאות

בבדיקה זו ניתן לזהות מומים הנגרמים על ידי שיבושים בכרומוזומים. במצב תקין יש 23 זוגות כרומוזומים תקינים כולל כרומוזומי המין. סידור לא תקין או מבנה לא תקין של הכרומוזומים עשוי להצביע על מחלות ספציפיות. למרבה הצער תשובה תקינה אינה שוללת את כל המחלות ואינה מנבאת את עתיד ההיריון. אולם תשובה לא תקינה מנבאת בכמעט 100% את קיום במחלה שנבדקה.

את המחלות הכרומוזומליות ניתן לחלק לכאלו שבהן יש הפרעה במספר הכרומוזומים ולכאלו בהן יש הפרעה במבנה הכרומוזומים.
תסמונות כרומוזומליות הנפוצות הגורמות לפיגור שכלי כוללות תוספת של כרומוזום 21 (תסמונת דאון) ותסמונת X שביר. תסמונת בה יש חוסר או עודף של כרומוזום X (למשל, XXX או XXY או XO) גורמות בדרך כלל להפרעות בפוריות עם או בלי הפרעה בהתפתחות.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר נועם רשף
ד"ר נועם רשף אורתופדיה
פרופ' משה פפא
פרופ' משה פפא כירורגיה
ד"ר ויאולטה גבוביץ
ד"ר ויאולטה גבוביץ גסטרואנטרולוגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ניקור מי שפיר

מה חשוב לדעת על הריון בגיל מאוחר?
מה חשוב לדעת על הריון בגיל מאוחר?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 29/12/2021

שוקלת להיכנס להיריון אחרי גיל 35? בשנים האחרונות יותר ויותר נשים מחליטות להרות בגיל מאוחר יותר. האם זה באמת יותר מו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו