איסכמיה קריטית של הגף (Critical limb ischemia)

ראשי

תאור

איסכמיה היא תוצאה של ירידה בזרימת הדם העורקית לרקמות, עקב חסימת כלי הדם.
איסכמיה קריטית של הגף (CLI) היא הסיבוך הקשה ביותר של מחלת עורקים היקפית חסימתית (Peripheral Arterial Occlusive Disease - PAOD) כשהחסימה היא בעיקר בגפיים התחתונות. CLI עשוי גם להופיע במחלה הנדירה, מחלת Buerger.
מבדילים בין CLI חדה שבה יש חסימה פתאומית של העורקים (המספקים דם לרגליים) על ידי קרישי דם או תסחיפים, לבין CLI כרונית שבה לא תמיד יש קרישי דם או תסחיפים, אלא תהליך טרשתי חד ומתקדם.

הטיפול ב-CLI חד חייב להיות מיידי שאם לא כן האיסכמיה עלולה להסתיים בקטיעת הגף מעל לברך, או מתחתה (Major limb amputation).

איסכמיה קריטית כרונית של הגף (Chronic critical limb ischemia) היא מחלה שבה ישנם כאבים איסכמיים קבועים במנוחה (של אצבעות וכפות הרגליים והשוקיים - Ischemic rest pains) המחייבים טיפול קבוע במשככי כאבים כמפורטים לעיל, במשך 14 יום או יותר, ו/או כיבים או נמק ברגליים. אלו עשויים "להזדהם" מחיידקים.
במקביל לכאבים ירידת לחץ עורקי סיסטולי בקרסול, ל-50 ממ"כ או פחות, אצל חולים שאינם לוקים בסוכרת, או לחץ של 30 ממ"כ או פחות בבוהן אצל חולי סוכרת.

איסכמיה כרונית קריטית מתפתחת תוך ימים או שבועות, ואילו האיסכמיה החדה תוך מספר שעות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול ב-CLI חד כולל

1. נוגדי קרישה שהם הפרין רגיל, הפרין נמוך מולקולתי וקומדין.
2. טיפול פיברוניליטי להמסת קרישי הדם או התסחיפים באמצעות התכשירים סטרפטוקינזה, אורוקינזה, או TPA. המדדים לטיפול זה נקבעים לפי מיקום החסימה, משך הזמן, צבע הגף שנפגע והטמפרטורה שלו. יש להימנע מטיפול זה במקרה שיש הוריות נגד לטיפול.
3. סילוק קרישי הדם או התסחיפים בניתוח הנקרא Thrombectomy
4. ניתוח מעקפים, או טיפול אנגיופלסטי (PTA) שהוא הרחבת כלי הדם החסומים, על ידי בלון שניתן להוסיף לו תותב.
5. מתן משככי כאבים חזקים כמו אוקסיקונטין, דורוגזיק, דולסטין או מורפין.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקו במאמץ אמינות הבדיקה רונן גונן 23/02/2020 15:50
  • שלום כב בן 54 לפני ארבע שנים צינתור עם השתלת סטנד. לוקח כדור קרדילוק האחרון שלקחתי 25 שעות לפני הבדיקה. לאחר שביקשתי להפסיק ללכת על ההליכון , אמרה לי הטכנאית שהגעתי ל 71% מתוך 99%. שאלותיי - האם זמן הפסקת הקרדילוק היה מבפיק , מה זה אומר על אמינות הבדיקה , ומה זה 71% ? תודה מראש ..

  • + הוסף תגובה
תשובה לרונן ד"ר גבריאל גרינברג 23/02/2020 17:14
  • רונן שלום, לא ברור לי מדוע הפסקת את הבדיקה לפני הזמן ובאיזה שלב בבדיקה המאמץ הופסק. במידה והופיעו תסמיני עייפות או כאב ברגליים שהצריך הפסקה מוקדמת כי אז ניתן לבצע את הבדיקה עם הזרקת תרופה שמדמה מאמץ. במידה והדופק לא עלה בשלב מתקדם של המאמץ יתכן ופעילות הקרדילוק קיימת למרות הפסקתו הזמנית 25 שעות טרם הבדיקה. ובכל מקרה על מנת לאפשר יהיה לפענח את הבדיקה כמו שצריך ולענות על השאלות שלשמן הופנית לבדיקה צריך להגיע לפחות ל-85-90% דופק מטרה. אנא פנה לקרדיולוג שיפנה אותך לבדיקה הרצויה בהתאם למצבך הגופני. בהצלחה

  • + הוסף תגובה
לחץ ראיתי 35 -38 נטע 23/02/2020 14:50
  • בת 47 , בריאה בד"כ עקב תלונות על כאבים עמומים בחזה בזמן המנוחה בעיקר בצעתי ארגומטריה , הולטר ואקו. ארגומטריה והולטר תקינים . בביצוע אקו בלב ב2/20 סיכום: normal systolic and diastolic left function no wall motion abnormalities normal systolic ventricular right function normal size of the cardiac chambers min.tr, min mr borderline pulmonary hypertention : pap 33-38 מאוד מודאגת מלחץ ראיתי . רופא ריאות בדק את הפונקציות של ריאות והן תקינות. אמר שצריך מעקב קרדיולוגי אחת לשנה. רופאת המשפחה אמרה שאין מה לדאוג ואין צורך בטיפול.... מה מומלץ לעשות ???

  • + הוסף תגובה
תשובה לנטע ד"ר גבריאל גרינברג 23/02/2020 15:27
  • נטע שלום, ראשית מציע להוריד את רמת המתח והלחץ. על פניו אין ממצאים שדורשים התייחסות ופיתרון מידיים . אינני יכול לתת יעוץ פרטני רציני באופן הזה. מציע שתפני לקרדיולוג לבדיקה כך שתוכני לקבל מענה מושכל ואישי המתאים לך. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!