דלג לתוכן

דלקת הקיבה

גסטריטיס , דלקת קיבה | Gastritis
clipboard
את הדלקות השונות של רירית הקיבה אפשר לסווג על פי חומרת הנזק לרירית, מיקום הדלקת בתוך הקיבה או על פי סוג תאי הדלקת המעורבים בתהליך. עם זאת, סיווג דלקת הקיבה אינו בהכרח מצביע על הגורם להיווצרות הדלקת.
המומחים של Infomed מסבירים:
את הדלקות השונות של רירית הקיבה אפשר לסווג על פי חומרת הנזק לרירית, מיקום הדלקת בתוך הקיבה או על פי סוג תאי הדלקת המעורבים בתהליך. עם זאת, סיווג דלקת הקיבה אינו בהכרח מצביע על הגורם להיווצרות הדלקת.

דלקת קיבה חמסית (ארוזיבית)
סוג זה של דלקת מאופיין על ידי חמסים (ארוזיות) ברירית הקיבה. הפגיעה ברירית הקיבה במקרים אלו היא שטחית ואינה חודרת מעבר לשכבה השרירית של הרירית. הגורמים השכיחים לדלקת קיבה חמסית הם נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים), שתיית אלכוהול, טראומה, נזק בעקבות הקרנה, מצב הקשור בירידה בזרימת הדם לקיבה, וגודש במערכת וריד השער השכיח במחלת כבד כרונית. האבחון מבוסס על מראה הרירית באנדוסקופיה של הקיבה.

דלקת קיבה שאינה חמסית (דלקת קיבה כרונית)
סוג זה של דלקת הקיבה אינו קשור עם מראה אנדוסקופי אופייני, אלא ביטוי לשינויים מיקרוסקופיים המשתקפים בבדיקת דגימה מרירית הקיבה (ביופסיה).

דלקת קיבה של האנטרום (סוג B)
זו הצורה השכיחה ביותר של דלקת קיבה כרונית. הגורם לדלקת זו הוא זיהום מהחיידק הליקובקטר פילורי. לאורך זמן עלולה הדלקת הכרונית לגרום לדלדול הבלוטות המפרישות חומצה ברירית ולהביא למצב המכונה דלקת קיבה ניוונית (אטרופית). קרוב לוודאי ששינוי זה מתרחש עקב גורמים סביבתיים ותורשתיים, בנוסף לזיהום מחיידקים.

דלקת קיבה של הבלוטות בפונדוס (סוג A)
במקרה זה פוגעת הדלקת בעיקר בבלוטות המפרישות חומצה המצויות בגוף הקיבה ובפונדוס. עקב כך נגרם דלדול בלוטי ניכר העלול לגרום להיעדר מוחלט של הפרשת חומצת הקיבה (אכלורהידריה), להפרעה בספיגת הוויטמין B12 ולהתפתחות אנמיה ממארת. אצל מרבית החולים שלקו באנמיה ממארת ניתן למצוא נוגדנים לתאים פריאטליים, או כאלו נגד הגורם הפנימי.

סוגים מיוחדים של דלקת הקיבה
דלקות בקיבה יכולות להופיע עקב גורמים ייחודיים כגון זיהום, מחלת קרוהן, דלקת המלווה באאוזינופיליה בדם, מחלות דלקתיות מערכתיות כמו סרקואידוזיס, דלקת מתרופות (תרופות המדכאות את מערכת החיסון, תרופות כימותרפיות, קרינה). במקרים אלו ייקבע האבחון על סמך ממצאים ייחודיים בדגימת רירית הקיבה.

תרופות לטיפול בדלקת הקיבה:
אומפרדקס

ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ופנימית

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר יונה אבני מנהלת המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות הכבד בביה"ח וולפסון בדימוס
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
פרופ' ראובן מדר לשעבר מנהל המחלקה הראומטולוגית במרכז הרפואי העמק, עפולה
קראו עליי עוד
קרדיולוגיה
ד"ר נימר סמנייה מנהל שירות אלקטרופיזיולוגיה במחלקה קרדיולוגית מרכז רפואי בני ציון
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ופנימית>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של ד"ר דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו