דלג לתוכן

אי-ספיקה מזנטרית

Mesenteric insufficiency
המומחים של Infomed מסבירים:
המעי הדק מקבל אספקת דם ממערכת עורקית ששמה מזנטרית, ומנוקז על ידי המערכת הוורידית המזנטרית. הפרעה באספקת הדם מכונה אי-ספיקה מזנטרית. אי-ספיקה מזנטרית יכולה להיות חדה או ממושכת (כרונית). יש שני מנגנונים עיקריים לאי-ספיקה מזנטרית: בחסימה וללא חסימה. מנגנון החסימה מחולק ל-3 סוגים: חסימת העורק עקב קריש דם, חסימת העורק עקב תהליך מטרש וחסימת הווריד.

כאשר אי-ספיקה מזנטרית אינה תוצאה של חסימה, נוצרת הפרעה באספקת הדם בשל ירידה כללית בלחץ-דם, לדוגמה באלח דם או כתוצאה מאי-ספיקה לב קשה. אי-ספיקה מזנטרית מזיקה לרקמת המעי, ואם אינה מאובחנת בשלב מספיק מוקדם, גורמת לנמק של המעי. כאשר יש נמק של המעי משתחררים לדם חיידקים, חומרי פירוק של תאים ורעלים שונים. תהליכים אלה גורמים לאלח דם, להלם ואף למוות. שיעור התמותה מאירוע מזנטרי גבוהה מ-60%. השיעור נמוך יותר כשאי-הספיקה המזנטרית מישנית לאי-ספיקה ורידית, לעומת המצבים האחרים.

בשלבים המוקדמים התסמין היחיד הוא כאב בטן. בדיקת החולה מפורשת כתקינה למעט רגישות בבטן, וכך גם בדיקות המעבדה והדימות השגרתיות, מפורשות כתקינות. בשלבים מאוחרים מופיעה חמצת בדם. האבחון המדויק נקבע על ידי צילום של כלי הדם (אנגיוגרפיה). האבחון של אי-ספיקה מזנטרית קשה ביותר ועל כן מחייב משנה זהירות וחשד מתמיד.

חולים הלוקים בנמק מעיים הם במצב קשה ביותר ושיעור התמותה בקרב חולים אלו מגיע ל-90% לערך.

ד"ר עירית חרמש

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


  • טיפולים ותרופות

    הטיפול נבחר בהתאם לשלב שבו אובחנו אי-ספיקה מזנטרית וגורמיה. אם אין נמק של המעי, והאי-ספיקה המזנטרית היא תוצאה של חסימה, מבוצע ניסיון לפתוח את העורק החסום בין אם במהלך האניוגרפיה ובין אם בניתוח.

    אם הפגיעה היא אי-ספיקה מזנטרית ללא חסימה, הטיפול הוא בהזלפה של תרופה מרחיבת כלי דם ישירות לעורק המכווץ. אם יש נמק של המעי, ללא תלות בגורם הראשוני, הטיפול היחיד האפשרי הוא כריתה של החלק הפגוע וטיפול תומך לתוך הווריד באמצעות נוזלים, אנטיביוטיקה ולפי הצורך גם בתרופות להעלאת לחץ-הדם. כיממה לאחר הניתוח הראשון מתבצע לעיתים ניתוח שני לשם הערכת מצבו של המעי שנותר ולשם קביעה אם יש צורך בכריתה נוספת.

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה

גסטרואנטרולוגיה
ד"ר נדב אילני רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד. הדסה עין כרם ומכון הגסטרו של קופת חולים כללית בירושלים
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר נתן גלוק
5.0
( 7 חוות דעת )
"ד״ר גלוק היה זמין טלפונית לכל שאלה והיה מאוד נעים ורגיש. הצליח לתאם לי תור מאוד מהר."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה>

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו