דלג לתוכן

מחלת פרטס

Legg Calve Perthes disease
המומחים של Infomed מסבירים:
מחלת פרטס או בשמה הרחב יותר Legg Calve Perthes disease נקראת על שם שלושת המחברים שתארו את המחלה בנפרד לראשונה בשנת 1910.
המחלה, נחשדה בטעות כביטוי קל לשחפת. עד היום עדיין הגורם להופעתה אינו ידוע.
המחלה פוגעת בראש עצם הירך בילדים בגיל 10-4 בעיקר, ובבנים עד פי 4 ויותר.
תיתכן פגיעה דו-צדדית בכ-10% מהילדים. הפגיעה מתבטאת בנמק הדרגתי של ראש הירך, היקפה נקבע על פי מידת הפגיעה בזרימת הדם לעצם. הגורם להפחתה באספקת הדם אינו ידוע והסברה המקובלת כללה מישלב של כמה גורמים כמו עלייה בלחץ הוורידי בראש הירך, תנאים סביבתיים חברתיים וחבלות קלות ונישנות. המחשבה העדכנית, היא שמדובר בקרישת-יתר של הדם על רקע הפרעה בחלבונים במנגנון הקרישה ובהתמוססות הקריש, ממצאים שלא הוכחו חד-משמעית ועדיין מצויים במחקר.

ד"ר אלי עזרא
  • מחלת פרטס תסמינים

    כאב במפשעה וצליעה, הם התלונות הראשונות. ייתכנו כאבים בברך והגבלה בתנועות הירך. אלה ביטויים כלליים לדלקת בציפוי הפנימי של המיפרק (Synovitis).
    צילומי רנטגן של האגן בשני כיוונים ידגימו בתחילה עלייה בצפיפות הרנטגנית (Density) של ראש הירך. ייתכן שבר תת-סחוסי. במהלך המחלה יופיעו השטחה והתפוררות המרקם הפנימי (Fragmentation). עם חדירת כלי דם חדשים במהלך ההחלמה, תתפתח עצם חדשה. לפי דרגת הפגיעה בצילומים יש מספר שיטות סיווג להגדרת חומרת המחלה שהידועות בהן, הן של קטרל (Catterall) וה-Lateral pillar של הרינג (Herring), כאשר האחרונה נחשבת מתאימה יותר לניבוי התוצאה הסופית. הממצאים הרנטגניים יכולים להופיע שבועות לאחר התחלת התסמינים הקליניים.

המומחים שלנו לילדים וכירורגיה

ילדים
פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' סמי ניטצקי סגן מנהל המחלקה לכירורגיה של כלי הדם והשתלות ברמב"ם
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' משה פפא מנהל (בדימוס) המחלקה לכירורגיה אונקולוגית ומרכז "מירב" לבריאות השד, כירורג בכיר באסותא בתחום השד וכירורגיה של מחלות ממאירות
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים וכירורגיה>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא מחלת פרטס

5 בעיות אורתופדיות נפוצות בילדים – והטיפולים שעשויים לעזור
5 בעיות אורתופדיות נפוצות בילדים – והטיפולים שעשויים לעזור
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/01/2022

בדומה לאיברים רבים בגוף, גם מערכת השריר-שלד בגופם של ילדים נמצאת בצמיחה ועל כן דורשת לא פעם התייחסות מיוחדת. אספנו ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו