דלג לתוכן

מחלת פרטס (Legg Calve Perthes disease)

2 דקות קריאה
מחלת פרטס או בשמה הרחב יותר Legg Calve Perthes disease נקראת על שם שלושת המחברים שתארו את המחלה בנפרד לראשונה בשנת 1910.
המחלה, נחשדה בטעות כביטוי קל לשחפת. עד היום עדיין הגורם להופעתה אינו ידוע.
המחלה פוגעת בראש עצם הירך בילדים בגיל 10-4 בעיקר, ובבנים עד פי 4 ויותר.
תיתכן פגיעה דו-צדדית בכ-10% מהילדים. הפגיעה מתבטאת בנמק הדרגתי של ראש הירך, היקפה נקבע על פי מידת הפגיעה בזרימת הדם לעצם. הגורם להפחתה באספקת הדם אינו ידוע והסברה המקובלת כללה מישלב של כמה גורמים כמו עלייה בלחץ הוורידי בראש הירך, תנאים סביבתיים חברתיים וחבלות קלות ונישנות. המחשבה העדכנית, היא שמדובר בקרישת-יתר של הדם על רקע הפרעה בחלבונים במנגנון הקרישה ובהתמוססות הקריש, ממצאים שלא הוכחו חד-משמעית ועדיין מצויים במחקר.

ד"ר אלי עזרא

סימפטומים

כאב במפשעה וצליעה, הם התלונות הראשונות. ייתכנו כאבים בברך והגבלה בתנועות הירך. אלה ביטויים כלליים לדלקת בציפוי הפנימי של המיפרק (Synovitis).
צילומי רנטגן של האגן בשני כיוונים ידגימו בתחילה עלייה בצפיפות הרנטגנית (Density) של ראש הירך. ייתכן שבר תת-סחוסי. במהלך המחלה יופיעו השטחה והתפוררות המרקם הפנימי (Fragmentation). עם חדירת כלי דם חדשים במהלך ההחלמה, תתפתח עצם חדשה. לפי דרגת הפגיעה בצילומים יש מספר שיטות סיווג להגדרת חומרת המחלה שהידועות בהן, הן של קטרל (Catterall) וה-Lateral pillar של הרינג (Herring), כאשר האחרונה נחשבת מתאימה יותר לניבוי התוצאה הסופית. הממצאים הרנטגניים יכולים להופיע שבועות לאחר התחלת התסמינים הקליניים.

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן מוקדם בביצוע מיפוי עצם או MRI, אך ביצועם אינו הכרחי מאחר ואבחון מוקדם לא מעניק יתרון בטיפול. בדיקות מעבדה מפורשות כתקינות. באבחנה מבדלת קיימות מחלות תורשתיות, מחלות מטבוליות, הפרעות במבנה ההמוגלובין, ירידה בתפקוד בלוטת התריס וטיפול תרופתי ממושך בסטרואידים.

טיפולים ותרופות

הגישה הטיפולית המקובלת מתבססת על הכללה טובה של ראש הירך בתוך המירחשת (Containment) ליצירת תנאים מרביים לעיצוב מבנה הראש בזמן ההחלמה. בין השיטות הלא ניתוחיות ניתן למנות מנוחה, קביים ללא דריכה, מתיחות, גבסים בפישוק ומכשירים המאפשרים דריכה תוך שמירת הפישוק בירכיים. השיטות הניתוחיות כוללות: שחרור של רקמות רכות, חיתוך של גג המירחשת, חיתוך של צוואר הירך והטיית ראש הירך לעומק המירחשת וכן, בניית מדף עצם לשיפור הכיסוי של ראש הירך. באחרונה, מבוצע ניתוח מתיחה בעזרת מקבע חיצוני שמטרתו להרחיב את המרווח המיפרקי ולעודד את בניית הסחוס בראש הירך.
החולה במחלת הפרטס מחלים כשאספקת הדם מתחדשת, מהלך היכול להימשך שנתיים-שלוש שנים. הטיפולים השונים אינם מזרזים את מהלך הריפוי. בגיל צעיר משש שנים התוצאות טובות יותר באופן כללי. בדרגות הפגיעה הקשות הניתוח מקנה תוצאות מעט טובות יותר.
רופאים בתחום
ד"ר ויקטור קוראקין
ד"ר ויקטור קוראקין כירורגיה
ד"ר חסן קיס
ד"ר חסן קיס כירורגיה
ד"ר פיוטר לנגר
ד"ר פיוטר לנגר כירורגיה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו