טיפול במשחק ( Play Therapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


הורים רבים נתקלים בתופעה במסגרתה ילדיהם נוזפים בבובה באופן דומה לאופן בו ננזפו באותו בוקר ע"י הגננת, מתחזים לדמות טלוויזיונית אהודה או עושים עצמם טסים במטוס לאחר שנודע להם על ביטול נסיעה משפחתית לחו"ל. המשחק מהווה בהחלט מוקד פעילות מרכזי אצל ילדים. הפסיכולוג ההתפתחותי פיאז'ה גרס כי המשחק עבור ילדים הוא כלי בעזרתו הם יכולים לבטא את עצמם. משחק סימבולי זה של ילדים ממחיש את היכולות הקוגניטיביות שלהם, ואת דפוסי היחסים שלהם עם אנשים. לילדים יש דחף לשחק, ובאמצעות המשחק הם מסוגלים לתקשר ולפתור קונפליקטים. כלומר, המשחק הוא למעשה שיקוף של המציאות הסובייקטיבית של הילדים.

מהו טיפול במשחק?

ההנחה העומדת במרכזו של הטיפול במשחק היא שהמשחק מסייע לילדים להביע את עצמם. המשחק מאפשר תהליך נפשי מורכב המורכב מרבדים רבים כגון: חשיבה, דמיון, תכנון, פליאה, ספקנות, זיכרון, ניחוש, תקווה, התנסות, חזרתיות ואחרים.

מבחינה התפתחותית לילדים יותר קל לתקשר בעזרת המשחק ולא באמצעות מילים. המשחק למעשה מבטא את חוויותיו של הילד, ומסייע בהצגתן באופן תקשורתי לאחרים. המשחק מסייע לילדים בהתמודדותם מול טראומות וקונפליקטים ומקדם את התפתחותם. הדיאלוג בין הילד למטפל בטיפול מתאפשר דרך המשחק. הילד יכול לשתף את המטפל, והמטפל מצדו מדריך את הילד ומעניק לו תמיכה נפשית.

המסגרת הטיפולית

ניתן לקיים טיפול במשחק במסגרת פרטנית או קבוצתית. בזמן הטיפול יש לספק לילד כלי משחק. על הכלים להיות מצד אחד מגוונים ואטרקטיביים במטרה לעודד את הילד לשחק, אך מצד שני להיות פשוטים כדי להשאיר פתח לדמיונם של הילדים. טיפול במשחק נפוץ במיוחד בגישת הטיפול הדינמית.

אחת הטכניקות הנפוצות בטיפול במשחק היא שימוש בבובות, זאת משום שהן אטרקטיביות, ניטרליות ונעים להשתמש בהן. בעזרת הבובות הילדים מצליחים לשחק משחקי תפקידים עם המטפל בקלות רבה יותר, ובכך מביעים את עצמם. לילדים לרוב קשה להתבטא מילולית ולכן הם עושים זאת באמצעות דיבוב הבובה. למשל, הילד יסביר למטפל שהבובה עצובה מפני שהיא עוברת דירה, במקום להודות שהוא עצמו עצוב בעקבות המעבר.
יתר על כן, ישנם משחקים אחרים אשר משתמשים בהם בטיפול, דוגמת פלסטלינה, ארגז חול, משחקי קופסא, בית בובות, בגדי רופא ובגדי טיפול בתינוקות.

למי מתאים טיפול במשחק?

מחקרים גילו כי טיפול במשחק יעיל עבור בנים ובנות במגוון גילאים. בנוסף אפשר לטפל באמצעות שיטה זו במגוון בעיות רגשיות והתנהגותיות, למשל אגרסיביות, פוביות, הפרעות קשב וריכוז, טראומה, אבל, חרדה, דיכאון, התעללות מינית ובעיות נוספות.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול במשחק

את הספר "אומר ועושה" כתבתי במטרה לעזור לאנשים להבין את הקשיים העומדים בבסיס הנטייה לדחות עשייה ולהשתחרר ממנה. הספר נכתב בהשפעת הגישה ההתנהגותית - קוגניטיבית, הטוענת כי רוב הבעיות שלנו כבני אדם ניתנות ...
ילדים צעירים הם פרו-חברתיים: הם עוזרים לאחרים, חולקים צעצועים ומענישים את אלה שפוגעים באחרים. מחקרן של נדיה צ'רניאק ותמר קושניר מאוניברסיטת קורנל מציע כי מתן אפשרות בחירה לילדים בגיל צעיר מגדילה ...הצטרפו לאינדקס הרופאים!