דלג לתוכן

אמצעי מניעה בלתי הפיכים (קשירת חצוצרות) (Tubal ligation)

אמצעי מניעה
2 דקות קריאה
אמצעי מניעה בלתי הפיכים הם כאלה שנועדו למנוע אפשרות של הריון באופן תמידי, והם כוללים: "קשירת החצוצרות" באישה וחיתוך צינור הזרע או "וזקטומיה" בגבר. אמצעי המניעה הבלתי הפיכים לא מקובלים בישראל, והם מבוצעים כאשר חייבים להבטיח מסיבות בריאותיות שהאישה לא תהרה. לדוגמה, אצל נשים שהריון עלול לסכן את חייהן בשל מחלה קשה.

"קשירת חצוצרות" היא למעשה שם היסטורי, מאחר שכיום מקובל לחסום את החצוצרות על ידי חיתוך וכריתה של קטע מהחצוצרות או השמת טבעות מיוחדות על החצוצרות. קשירת החצוצרות יעילה ביותר, אך מחייבת ניתוח שמאפשר גישה אל החצוצרות שמצויות עמוק באגן. הניתוח מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית, על יד החדרת טלסקופ דק בעד הטבור, פעולה הקרויה לפרוסקופיה, או בעת ניתוח קיסרי. בניסיון להפוך את הפעולה לפשוטה יותר, פותחו לאחרונה שיטות המאפשרות חסימה של פתח החצוצרות מהצד שפונה לחלל הרחם. הפעולה מבוצעת תחת הנחיה של טלסקופ דק הקרוי היסטרוסקופ ומוחדר דרך צוואר הרחם. פעולה זו עדיין לא נמצאת בשימוש נרחב.

חיתוך צינור הזרע הוא ניתוח פשוט וקצר, שמבוצע תחת אילחוש מקומי. כעבור כשלושה חודשים ייעלמו תאי הזרע מהזירמה, ללא שינוי ניכר לעין בכמות או במראה הזירמה, וללא כל השפעה על התפקוד המיני.

היתרון העיקרי של השיטות הללו הוא ביעילותן הגבוהה. רק אישה אחת מתוך אלף נשים שעברו קשירת חצוצרות, או שבן זוגם עבר חיתוך של צינור הזרע, תהרה. בנוסף, מדובר בפעולה חד-פעמית שמשחררת את בני הזוג מהצורך לחשוש מהריון לא מתוכנן ומהשפעות לוואי של אמצעי מניעה בלתי הפיכים.

החיסרון של השיטות היעילות הללו הוא הסיכון הניתוחי שקשור בפעולה, ובעיקר אופיין הבלתי הפיך. עם זאת, באותם מקרים נדירים כאשר בני הזוג מתחרטים ומבקשים לשוב ולהרות, ניתן לנסות לשקם את החצוצרות או צינורות הזרע בניתוח מורכב, שמצליח רק בכמחצית המקרים. פתרון אחר הוא לבצע הפריה חוץ-גופית ולשאוב את הביציות ישירות מהשחלות או את הזרע ישירות מצינוריות הזרע והאשכים.

פרופ' מוטי גולדנברג
פרופ' דניאל זיידמן

שייך לתחום: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר נבו מרגלית
ד"ר נבו מרגלית נוירוכירורגיה
ד"ר מקסים סוקולוב
ד"ר מקסים סוקולוב אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' נחמה אורי
פרופ' נחמה אורי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

מאמרים בנושא אמצעי מניעה בלתי הפיכים (קשירת חצוצרות)

נוגדי חמצון עלולים לגרום לקשיי פוריות בנשים
נוגדי חמצון עלולים לגרום לקשיי פוריות בנשים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 31/01/2011

בשנים האחרונות, התפתח שוק עשיר של מוצרים נוגדי חמצון, בצורה של תוספי מזון, משקאות, קוסמטיקה ועוד. בפועל כנראה שאיננ... לכתבה המלאה

לא רק גלולות: איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לצעירות?
לא רק גלולות: איזה אמצעי מניעה הכי מתאים לצעירות?
ד"ר אריה ישעיה מאת: ד"ר אריה ישעיה 27/12/2015

הוא צריך להיות יעיל ובטוח, זול ובעיקר כזה שלא יבחינו שנעשה בו שימוש: נערות ונשים צעירות זקוקות לאמצעי מניעה שונה מא... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו