דלג לתוכן

שיקום תעסוקתי (Occupational Rehabilitation)

1 דקות קריאה
שיקום תעסוקתי הוא גוף הפועל מטעם משרד הרווחה ואשר מטרתו היא לדאוג לשילוב אנשים הסובלים ממגבלות שונות בתוך המערכת התעסוקתית, בכדי שיוכלו לממש את יכולותיהם ולהתפרנס באופן עצמאי ככל הניתן וכך לשפר גם את התפקוד, את איכות החיים ואת הדימוי העצמי שלהם.

שיקום תעסוקתי מיועד לאנשים בגילאים שנעים בין 16 ל-65, הסובלים ממגבלות רפואיות ופיסיות, מנכויות ומקשיים נוירולוגיים, התפתחותיים, נפשיים או רגשיים שמגבילים את יכולתם להשתלב במסגרת תעסוקתית. השיקום התעסוקתי שם דגש על שילוב האדם במסגרת התעסוקתית המתאימה ביותר לצרכיו ולמגבלותיו, ולשם כך הוא מציע מספר שירותים:

• אבחון - אבחון ואיתור הקשיים והיכולות, שעל פיהם נבנית תכנית עבודה טיפולית-תעסוקתית. במסגרת האבחון אפשרי גם, לפי הצורך, לקבל חוות דעת לשם קבלת הבטחת הכנסה.

• השמה - בהתאם לתוצאות שהתקבלו באבחון, נערכות התאמה והשמה במקומות עבודה בקהילה או במסגרות תעסוקתיות מוגנות. מסגרות תעסוקתיות מוגנות הן מסגרות בהן נמצא צוות טיפולי ואשר מאפשרות לאנשים, שלא מסוגלים להשתלב במסגרת תעסוקתי רגילה, להשתלב במסגרת פרודוקטיבית ותומכת במקביל.

• סדנאות והכשרות - במסגרת השיקום התעסוקתי ניתן לקחת חלק במגוון הכשרות מקצועיות ובסדנאות העוסקות בהשתלבות בעולם התעסוקה, אשר מכילות תכנים כמו הכנה לעבודה, הקניית הרגלי עבודה ועוד. ניתן גם להיעזר בשיקום התעסוקתי להשלמת השכלה. הכשרות ייחודיות מתקיימות עבור בני נוער ועבור אנשים הסובלים ממחלות גופניות או נפשיות המגבילות את תפקודם באופן מיוחד.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' ארי דירוא
פרופ' ארי דירוא אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר אורי מילר
ד"ר אורי מילר פסיכיאטריה
ד"ר עיסאם ראבי
ד"ר עיסאם ראבי כירורגיה

מאמרים בנושא שיקום תעסוקתי

לא משחקים באש: כך תשמרו על בטיחותכם בל"ג בעומר
לא משחקים באש: כך תשמרו על בטיחותכם בל"ג בעומר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 19/05/2016

הימנעו מלהבהיר מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, הרחיקו חומרים דליקים ואל תעמידו את הקרשים לגובה: כך תשמרו על בטיחות בח... לכתבה המלאה

המשוגעים האלה: איך סטיגמות פוגעות בשיקום של חולי נפש
המשוגעים האלה: איך סטיגמות פוגעות בשיקום של חולי נפש
ד"ר (PhD) אמיר טל מאת: ד"ר (PhD) אמיר טל 28/08/2014

מחלות פסיכיאטריות והמתמודדים עמן סבלו - ועדיין סובלים - מתדמית רעה. לסטיגמה זו השלכות שליליות ניכרות על הזדמנויות ה... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו