דלג לתוכן

פסיכותרפיה ממוקדת (Focused Psychotherapy)

1 דקות קריאה

פסיכותרפיה ממוקדת היא גישה טיפולית לפי הטיפול מתרכז במטרות ובתמות אשר מנוסחות יחד עם המטופל. פסיכותרפיה ממוקדת יכולה להתקיים במגוון וריאציות של פסיכותרפיה, תוך הסתמכות על תיאוריות טיפוליות שונות ומגוונות.

פסיכותרפיה ממוקדת מתנהלת באופן מובנה, הן מבחינת ההתמקדות בתמה מוגדרת והן מבחינת הגדרת מסגרת זמנים לטיפול, שהוא  לרוב קצר מועד. בפסיכותרפיה ממוקדת מנוסחות תחילה המטרות והתמות עליהן רוצים לעבוד, בתהליך של דיאלוג הדדי. המטרות והתמות מהוות מוקד טיפולי, וסביב ציר זה מתקדם הטיפול. לאחר שנקבע המוקד הטיפולי, המטפל גוזר את הכלים הטיפוליים הרלוונטיים, במטרה לקדם שינויים בנושאים האמורים.

מאפיין מרכזי של פסיכותרפיה ממוקדת, הוא גישת המטפל למטופל. בפסיכותרפיה ממוקדת המטפל הוא שותף שוויוני, מעורב ואקטיבי, אשר פועל לקידום הבנת המטופל והתפתחותו. המטפל נוהג בשקיפות, משתף את המטופל למשל באופן בו כלים טיפוליים שונים אמורים לקדם את מטרת הטיפול.

פסיכותרפיה ממוקדת יכולה להתנהל במסגרת טיפולים שונים לפי תיאוריות שונות. ישנם סוגי פסיכותרפיה אשר נוסחו מלכתחילה כטיפולים ממוקדים, כמו פסיכותרפיה קוגניטיבית, או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. כיום גם פסיכותרפיה דינמית יכולה להתקיים בפורמט של פסיכותרפיה ממוקדת. יש גם פסיכותרפיה ממוקדת המתבססת על וריאציות של פסיכותרפיה אינטגרטיבית, בה משולבות יחד טכניקות ותיאוריות שונות לקידום את המוקד הטיפולי.
רופאים בתחום
ד"ר דב ברגר
ד"ר דב ברגר רפואת שיניים
ד"ר אורי קינן
ד"ר אורי קינן כירורגיה אורתופדית
ד"ר יעל מוזר גלזברג
ד"ר יעל מוזר גלזברג ילדים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו