כיחשון (Cachexia)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

כיחשון היה מוכר כבר בימי יוון העתיקה והמונח קכקציה (Cachexia) הוא במקור מונח יווני שפירושו "מצב רע". הכיחשון מוגדר כיום כמצב שיש בו איבוד מהיר וקשה של מסת שרירי הגוף, כתוצאה ממצב דלקתי כרוני שבו מעורבת המערכת החיסונית של הגוף. הגדרה זו של כיחשון מבדילה בינו לבין ירידה במשקל כתוצאה מחוסר תזונה.
מחלות רבות יכולות לגרום לכיחשון. בין העיקריות נכללות: מחלות סרטן, מחלות זיהומיות (בעיקר איידס ושחפת), ואי-ספיקה קשה בלב. מחלות נוספות שעלולות לגרום לכיחשון הן: דלקת מיפרקים שיגרונתית (Rheumatoid arthritis), מחלת ריאות חסימתית כרונית, מחלת קרוהן (Crohn disease), לייפת כיסתית (Cystic fibrosis).

בחלק מהמחלות דלעיל שכיחות הכיחשון גבוהה ביותר. למעלה מ-80% מחולי הסרטן או מחולי האיידס לוקים בכיחשון לפני מותם. 80% מהחולים בסרטן של דרכי העיכול העליונות ו-60% מהחולים בסרטן הריאה, לוקים בכיחשון כבר בזמן אבחון המחלה.

הכיחשון שכיח יותר בקרב ילדים וקשישים. ייתכן ש"יתרון" זה קשור לחוסר התפתחות או לירידה בתפקוד של המערכת החיסונית.

סוברים שהמחלות הגורמות לכיחשון מייצרות, על ידי הגידולים הממאירים עצמם, או על ידי המערכת החיסונית, חומרים, בעיקר ציטוקינים (Cytokines) הגורמים לשיבוש כללי של המערכת לחילוף החומרים בגוף. שיבוש זה גורם להפרעות בחילוף החומרים של החלבונים והסוכרים. התוצאה הסופית היא בעיקר איבוד מסת שרירי הגוף, אולם חמור לא פחות הוא איבוד מסת האיברים הפנימיים.

לאור המהלך הכרוני, האבחון פשוט ומתבסס על הסיפור הרפואי שברקע, על ירידה ניכרת במשקל ועל בדיקת החולה.

קצב התפתחות הכיחשון וסופו תלויים במחלה הבסיסית שהביאה להתפתחותו, אולם בדרך כלל מדובר במהלך כרוני הנע מחודשים ספורים עד שנים מועטות. הכיחשון מגביר את הסיכוי ללקות בזיהומים, בסיבוכים שלאחר ניתוח, ובסיבוכים שלאחר רדיותרפיה וכימותרפיה. בסופו של דבר תוחלת החיים קצרה באורח משמעותי.

ד"ר מיכאל הופמן

סימפטומים


הסימנים וחומרתם תלויים במשך המחלה וכל שילוב של הסימנים הבאים אפשרי: חוסר תיאבון, חולשה קיצונית, הרגשה כללית רעה, איבוד משקל, חום, ירידה בתנועות המעי, הפרעות בשינה, בלבול, וכן ירידה בכל מדדי התזונה שבבדיקות הדם.

טיפולים ותרופות

הטיפול העיקרי בכיחשון הוא במחלת הרקע שגרמה לכיחשון. בנוסף, מטפלים באמצעות תזונה עשירת קלוריות, תרופות מגבירות תיאבון (לדוגמה Megestrol acetate), תרופות בונות מסת שריר (לדוגמה Testosterone, Anabolic steroids), תרופות נוגדות דלקת (לדוגמה Indomethacin) ותרופות מעכבות ציטוקינים (לדוגמה Pentoxifylline, Thalidomide, Antioxidants, Melatonin).
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוטציה A1k רבקה 15/07/2019 09:26
 • הי, יש לי סרטן ריאה עם מוטצית Alk. קראתי על טיפולים ביולוגיים שונים לAlk,תוכלי להסביר איזה טיפול טוב יותר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Alk- טיפולים ביולוגיים דר' אליזבטה דודניק 15/07/2019 09:44
 • שלום, יש כבר 3 דורות של תכשירים העובדים על מוטציה מסוג Alk. כאשר דורות חדשים של תכשירים (אלקטיניב, בריגטיניב, לורלטיניב, אנסרטיניב) הם בדרך כלל מקנים שליטה ארוכה יותר במחלה ומתאפיינים בשליטה טובה מוחית ומניעת הופעת גרורות במוח. לא עבור כל התכשירים שציינתי יש תוצאות בשלות ממחקרים קליניים, אך הם בדרך. בחירת התרופה נעשית גם בהתאם לאיזה תרופות החולה קיבל בעבר וגם בהתאם לזמינות התרופה (לא כל התכשירים זמינים דרך הסל, יש כאלה שניתנים דרך תוכניות חמלה. אנו בתקווה שזמינות תרופות אלו תשתפר בשנה הבאה אם הסל יורחב).

 • + הוסף תגובה
קיטרודה נופר 16/06/2019 09:58
 • שלום, אבא שלי עם סרטן ריאה מקבל טיפול בקיטרודה מזה 4 חודשים. הגוש בריאה הצטמצם. אבל אבא סובל מגרד וכאבים בפרקים. האם זה קשור לטיפול? מה עושים? נכון שאפשר להתרפא עם קייטרודה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של קייטרודה, שליטה ארוכת טווח במחלה עם קייטרודה דר' אליזבטה דודניק 18/06/2019 09:06
 • אכן, סביר שמדובר בתופעות לוואי של הטיפול. יחד עם זאת, גידור וכאבים קלים בפרקים ניתנים לרוב לשליטה עם טיפול בתרופות אנטיהיסטמיניות (כגון, אהיסטון, טלפסט- כנגד גירוד) ותרופות אנטידלקתיות מסוג non-steroidal anti inflammatory drugs (כגון, נקסין- כנגד כאבים), ולא מהווים סיבה להפסקת הטיפול. שכן בזכות הטיפול ניתן להגיע לשליטה ארוכת טווח במחלה. כך, על פי תוצאות מחקרים אחרונים, כ15-25%מחולי סרטן ריאה מקבלי קייטרודה שורדים יותר מ5 שנים. ובקרב מטופלים עם ביטוי גבוה של PDL1 אף 30-50% מהמטופלים חיים 5 שנים ויותר.

 • + הוסף תגובה
אפשר לייצור איתך קשר ? רחל 10/07/2019 21:55
יצירת קשר דר' אליזבטה דודניק 11/07/2019 20:46
 • שלום, פרטי הקשר שלי מצויים בדף האישי שלי באתר אינפומד. לגבי התייעצויות קצרות- עדיף להעלות את השאלה בפורום- כך ששאר המשתתפים יוכלו ליהנות מהמלצות בנושא הנדרש.

 • + הוסף תגובה
טיפול בטגריסו עליזה 07/07/2019 19:13
 • אחותי עם סרטן ראות גרורתי (עצמות, אגן תחתון, עמוד שדרה..) התגלתה מוטציית efgr ומטופלת בטגריסו כחודשיים. בהנחה והטיפול יהיה יעיל לאורך זמן, אני מנסה להבין את המונח "המחלה תהפוך לכרונית". ניתן להחלים מהסרטן? הגרורות יכולות להיעלם לגמרי? מבחינת תוחלת חיים מה הסטטיסטיקה אומרת? כמה זמן באמת ניתן להאריך חיים?

 • + הוסף תגובה
EGFR Tagrisso דר' אליזבטה דודניק 08/07/2019 11:46
 • שלום רב, אכן סבירות שמחלה תגיב לטיפול בטאגריסו, התרופה מהדור החדש של תכשירים מסוג זה, היא גבוהה. כך, ב-80% מהחולים מחלה תצטמצם משמעותית וב17% תיעצר כתוצאה מהטיפול. היעלמות של גרורות במהלך טאגריסו היא תופעה נדירה (ב-3% בערך). הטיפול הביולוגי הוא טיפול מדכא משמעותית את תאי הסרטן אך לצערי לא מביא לריפוי מוחלט. כך, במרבית החולים המחלה תיעצר למשך 19 חודש ולאחר מכן תגדל שוב. חשוב לציין, שגם בשלב בו תרופה תפסיק לפעול, ישנם טיפולים יעילים (ראי פוסט קודם הנקרא EGFR- טיפולים חדישים). שרצף טיפולי זה מביא לשליטה במחלה למשך שנים, ותוחלת החיים של חולי סרטן ריאה עם מוטציה בEGFR עומדת כיום על כ5 שנים בממוצע. בתקווה שעם פיתוחים נוספים בתחום (והם בדרך!) ניתן יהיה לשפר את התוצאות עוד. מאחלת הצלחה רבה בטיפול!

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!