דלג לתוכן

הפרעה התפתחותית במיפרק הירך (Developmental dysplasia of the Hip)

הפרעה התפתחותית במיפרק הירך, DDH (Developmental dysplasia of the Hip)
2 דקות קריאה
קיים טווח רחב של הפרעות בהתפתחות מיפרק הירך. המשותף לכולן - ללא טיפול הן יגרמו לשחיקתו המוקדמת, כאבים, צליעה ונכות.
מיפרק הירך התקין בנוי מראש הירך שצורתו כדור, הנכנס בהתאמה מדויקת לשקע באגן - המירחשת (אצטבולום) - בצורה של עלי ומכתש (תמונה 1 א'-ב') - כאשר שניהם מכוסים בסחוס חלק המקטין את החיכוך בזמן התנועה. עמדת המירחשת מקנה לו יציבות ומחלקת את משקל הגוף על שטח גדול, דבר המקטין את הלחץ במיפרק ומבטיח תנועתיות חלקה. כאשר קיימת הפרעה בהתפתחות המיפרק, המירחשת קטנה מדי והיא נמצאת בזווית תלולה מדי. כתוצאה מכך, שטח המגע במיפרק קטן, דבר המגדיל את הלחץ ואת השחיקה. תלילות גורמת לחוסר יציבות ובמקרים קיצוניים לפריקה - דהיינו יציאת ראש הירך מהמירחשת (תמונה 1 ג'-ד').
שכיחות: הפרעה כלשהי בהתפתחות המיפרק מתרחשת בשכיחות של 1:100 לידות כאשר ב-1:1000 לידות קיים מצב של פריקה. המצב שכיח יותר בבנות ביחס של 4:1. גורמי סיכון נוספים הם: הפרעה כזו אצל אחד מההורים, או באחים קודמים, מנח עכוז בסוף ההריון, לידה ראשונה ומיעוט מי שפיר.

ד"ר אלחנן בר-און

אבחון ובדיקות

המצב אינו ניתן עדיין לאבחון טרום-לידתי. לאחר הלידה, ניתן ברוב המקרים לאבחן את המצב בבדיקה גופנית. בדיקת הדימות היעילה ביותר לאבחון המצב עד גיל שישה חודשים היא בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) המבוצעת לרוב סביב גיל שישה שבועות. בגיל מאוחר יותר מתבסס האבחון על צילומי רנטגן.

טיפולים ותרופות

מטרות הטיפול הן: להכניס את ראש הירך למקומו התקין באגן, לייצב את המיפרק וליצור חלוקת משקל תקינה שתאפשר תפקודו התקין לאורך זמן. כאשר מתגלה ההפרעה בחודשים הראשונים לחיים, ניתן בדרך כלל להשיג מטרות אלו על ידי טיפול ברצועות, או כרית פישוק (תמונה 2). במקרים עקשניים, או באלה בהם הגילוי הוא מאוחר יותר, יש צורך בניתוח להשגת המטרה. בניתוח, מוכנס ראש הירך למקומו לאחר פתיחת המיפרק, ומבוצע שחזור של צורתו על ידי חיתוכים בעצמות הירך והאגן, כדי להקנות לו מבנה המתקרב עד כמה שניתן לצורת מיפרק תקין. באותם חולים שבהם נוצרת שחיקה בלתי הפיכה של סחוסי המיפרק, הוא יוחלף במיפרק מלאכותי.
רופאים בתחום
ד"ר סימון אושרוביץ
ד"ר סימון אושרוביץ ילדים
ד"ר מנחם זינגר
ד"ר מנחם זינגר אורתופדיה
פרופ' דן עטר
פרופ' דן עטר אורתופדיה

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו