דלג לתוכן

חריקת שיניים (Bruxism, Teeth grinding)

ערוץ רפואת שיניים
3 דקות קריאה

אחד מתוך 12 אנשים סובל מחריקת שיניים (Bruxism), שיכולה להתרחש בשינה או בעירות כאחד.

לעיתים קרובות אדם הסובל מחריקת שיניים כלל לא מודע לנושא, כיוון שלרוב התופעה מתרחשת בעת שינה. לכן חשוב לשים לב לתסמינים כמו כאבי ראש אחרי היקיצה, כאבים וחוסר נוחות בלסתות ובשיניים, 'קנאקים' בעת פתיחת וסגירת הלסת ואף נחירות, אשר עלולים להעיד על חריקת שיניים.

חריקת שיניים היא למעשה תזוזה של הלסת התחתונה כאשר הפה סגור בחוזקה ושיני הלסת העליונה והתחתונה מתחככות זו בזו. גם אם אין תנועה אקטיבית, כיווץ השרירים החזק בעת נעילת לסתות עלול אף הוא לגרום לתוצאה דומה, ולכן די בהידוק הלסתות על מנת לגרום לנזק.

לא כל המקרים מחייבים טיפול, אך במידה והבעיה מוזנחת במקרה ויש צורך לטפל, ברוקסיזם עלול להוביל לנזקים בשיניים ובלסת, ואף לקשיים משמעותיים בפתיחת הפה עד כדי פיתוח נכות ממשית.

צילום: Shutterstock

סימפטומים

ברוב המקרים, חריקת שיניים בשינה תתבטא בחריקת שיניים בלילה ובנחירות. 

עם זאת, אנשים רבים נוטים לנעול את הלסתות ולגרום לחריקת שיניים גם במהלך היום באופן לא מודע, ולא תמיד מודעים לכך שמדובר בתופעה לא רצויה שמומלץ להימנע ממנה. 

ברוקסיזם עלול לגרום למגוון הפרעות הקרויות TMD – Temporo-Mandibular Disorders. התסמינים המאפיינים TMD רבים ומגוונים, ובהם:

• קשיים בלעיסה.

• כאבי ראש (בפרט לאחר שינה).

• שרירים תפוסים בלסת וברקות.

• כאבי צוואר ועורף.

כאבי אוזניים.

• רעשים בעת פתיחת הפה.

• כאבים בעת פתיחת הפה.

• קליקים בעת תנועת הלסת.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות לחריקת שיניים אינן ידועות במלואן. נהוג לחשוב כי חלק גדול ממקרי הברוקסיזם נובע כתוצאה מסטרס מנטלי, אך זוהי אינה הסברה היחידה.

יש הגורסים כי ברוקסיזם נועד לסייע לאדם לתקן חוסר התאמה בין הלסת העליונה ללסת התחתונה, וכי חלק משמעותי מהגורמים לברוקסיזם הם אנטומיים. 

סברה נוספת מציעה כי שימוש בריטלין עלול להגביר את הסיכוי לחריקת שיניים. 

כמו כן, יש הטוענים כי ברוקסיזם הוא אסטרטגיה של הגוף להתמודד עם חסימת דרכי אוויר שעלולה להיגרם כתוצאה משקדים מוגדלים או במהלך השינה.

לבסוף, ייתכן כי גם לגנטיקה יש תפקיד בהופעת חריקת שיניים. מחקרי תאומים מצאו כי שני תאומים זהים יחרקו שיניים בסבירות גבוהה יותר באופן משמעותי, מאשר שני תאומים לא זהים. 

אבחון ובדיקות

כיוון שחריקת השיניים נעשית לעיתים קרובות בלילה, פעמים רבות קיים קושי בזיהוי הבעיה.

במבוגרים, לעיתים קרובות בן או בת הזוג יסבו את תשומת ליבו של הפרטנר "החורק" לבעיה. בנוסף, חלק מהמטופלים ייפנו אל רופא המשפחה בתלונה על תסמינים כלליים כגון כאבי ראש וכאבים באזור הלסת, ולכן יש חשיבות גבוהה לפיתוח מודעות בנושא, הן בקרב האוכלוסייה הכללית והן בקרב רופאי המשפחה.

רופא/ת השיניים יכול/ה לזהות בנקל את סימני החיכוך האופייניים על גבי שיני המטופלים, ולהציע טיפול מתאים.

בילדים, לרוב ההורים ישמעו את קולות החריקה שהילד משמיע. חלק מהילדים עלולים לנחור בנוסף לחריקות, ואז מומלץ לפנות לרופאי אף אוזן גרון על מנת לשלול הפרעה בדרכי האוויר.

סיבוכים אפשריים

חריקת שיניים עלולה לפתח נזקים בשיניים ולהוביל לשחיקת שיניים, לשברים ולסדקים בהן, ולתזוזה של שיניים. במקרים מסוימים, חריקת שיניים אף עלולה להוביל לקשיים בפתיחת הפה, להפריע לפעולת הלעיסה ולפיהוק, ואף להגיע לדרגת נכות. בנוסף, ברוקסיזם לא מטופל עלול לגרום לכאבים כרוניים במפרק הלסת ובשרירי הלעיסה. 

בנוסף, במידה וקיימת ברקע דלקת חניכיים או מחלת חניכיים, ברוקסיזם צפוי להחמיר את הדלקת.

טיפולים ותרופות

חריקת שיניים במבוגרים דורשת תשומת לב ופתרון יעיל. ברוב המקרים ממליצים על סד לילה רך או קשיח, המונע את החיכוך הנוצר בעת חריקת השיניים.

בעוד סד קשיח עמיד יותר ונחשב אפקטיבי מאוד. סד רך נבנה בהתאם לסגר הלסת ולכן נוח יותר להסתגלות ומאפשר שליטה רחבה יותר על תנועתיות הפה, אך עדיין מאפשר נעילה של הסד ולכן אפקטיבי פחות.

שני הסדים תורמים לאיכות השינה ומסייעים בשיפור תופעות הלוואי שנגרמות כתוצאה מחריקת השיניים, כמו כאבי הראש.

במידה וחריקת השיניים מתבצעת ביום, אין טעם לטפל באמצעות סד לילה. במקרים כאלו, קיימים טיפולי פיזיותרפיה וטיפולים להרפיית השרירים שעשויים לסייע בפתרון הבעיה.

כיוון שחריקת שיניים עלולה להיגרם כתוצאה ממתח פסיכולוגי, מומלץ לשקול גם טיפולים להפגת הסטרס במקביל לטיפולי השיניים והלסת הקונבנציונליים, הן בילדים והן במבוגרים. 

בילדים, יש לקחת בחשבון את התפתחות המשנן והתחלפות השיניים ולהיוועץ ברופאי/ות שיניים מומחים.

מניעה

כיוון שמדובר בפעולה לא רצונית שגורמיה אינם ברורים עד הסוף, טרם נמצאה דרך ממשית להימנע מחריקת שיניים.

קיימת סברה כי לעיסת מסטיק במשך שעות מרובות, כסיסת ציפורניים ונשיכה תכופה של חפצים (כמו עטים או עפרונות) עלולים לגרום באופן בלתי מודע ומתמשך לנזק למבנה הלסתות ובכך להגביר את הסיכוי לחרוק שיניים בעתיד ולפתח TMD. ייתכן כי הימנעות מפעולות אלו תקטין את הסיכוי להתפתחות התופעה. 

כמו כן, פיתוח מודעות לנושא וטיפול במידת הצורך יכולים להפחית משמעותית את היארעות התופעה ואת התפתחות הנזקים האופייניים. 

רופאים בתחום
 כתר פלוס
כתר פלוס רפואת שיניים
פרופ' אילנה בלום לובל
פרופ' אילנה בלום לובל פנימית
ד"ר אדגר מימון
ד"ר אדגר מימון כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו